epopeia
Nagyeposz vagy nemzeti eposz elnevezése, mely az eposz egyik legigényesebb válfajának tekinthető.
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
elégikus dialógus
Az elégikus dialógus szomorú hangulatban előadott párbeszédes jelenet.
eidüllon
Görög szó, melynek jelentése idill, képecske. Több értelemben is értelmezhető műfajcsoport, a megvalósult eszményt és a boldogságot ábrázolja.
tanköltemény
Más néven tanító költemény, azaz tanító szándékú, verses fomájú kifejtése valamely erkölcsi tételnek, tudományos, elméleti kérdésnek, illetve pl. egy mesterség szabályainak.
Maecenas, Caius Cilnius
Gaius Cilnius Maecenas (i.e. 70. – i.e. 8.) etruszk törzsből származó, római irodalmi pártfogó, politikus. Közreműködött az Augustus-féle alkotmány megalkotásában. Legismertebb alkotók, akiket támogatott: Horatius, Vergilius és Propertius.
Aeneis
Vergilius római költő legnagyobb műve, 12 énekből álló eposz. Az Aeneis Róma történelmi hivatását énekli el. Az elbeszélés a trójai mítosztól egészen a költő koráig vezet. A római klasszicizmus legnagyobb alkotásaként tartják számon.
pietas
(lat): kegyesség, szeretet a szülők, jótevők stb. iránt (l. kegyelet). Megszemélyesítve a régi Rómában, templomai is voltak.
Alvilág
A római mitológiában az alvilág a sötét árnyak és a mélységes gyász helyszíne.A Phlegeton folyó öleli körül illetve három vastag fal akadályozza meg a szökni akaró bűnösök lelkét a menekülés lehetőségétől. Az alvilág istene Pluto,segítője Kharón, a holtak folyójának a révésze. Az alvilág kapuit kívülről a Gorgók(medúzák), belülről Kerberosz, a három fejű kutya őrizte.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)