rítus
Szokássá vált cselekvés, eljárás, illetve ezek módja valamely közösségben.
Gilgames
A mezopotámiai mitológia hőse, Uruk legendás királya ( Kr.e 28. század) kétharmad részben isten, egyharmad részben ember.
irodalom
Az irodalom tágabb értelemben véve írott művek, szövegek összessége. Irodalma lehet nemzeteknek, mint ahogy cégeknek, filozófiai iskoláknak és történelmi koroknak is. Általánosan elfogadott például az, hogy egy nemzet irodalma azon szövegek halmaza, melyek azt nemzetté teszik. A héber Biblia, a görög Iliász és Odüsszeia, a magyar himnusz vagy a Magyar Köztársaság Alkotmánya mind az irodalom fenti meghatározásába illik.
eposz
Megkülönböztethetjük a népeposzt (a nép ajkán keletkezett s csak későbbi gyűjtés alapján feljegyzett művet, pl. Kalevala) és a műeposzt (ismert szerző önálló alkotását).
lovageposz
Roland-, Nibelung-, Igor-ének. A lovageposzok jellemzői: cselekményük többrétű, kalandos; szerkesztésük epizodikus; lovagjaik egyéni hősi vállalkozásokra, sőt kalandokra indulnak, szerelembe esnek és attól indíttatva cselekszenek; tündérekkel, sárkányokka
hellenisztikus kor
Az a művelődési korszak, amely Nagy Sándor hódításától kezdődően Egyiptom római meghódításáig tartott. Az ógörög, kisázsiai és egyiptomi művelődési elemek összeolvadása jellemzi.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)