újjászületés
Az ~ franciául “renaissance”. A reneszánsz ideológiája a humanizmus (emberközpontúság). A humanizmust az élet igenlése, az individualizmus (egyéni képességek, egyéni teljesítmények elismerése, a nemzeti nyelv használata, ill. az antik eszmények felelevenítése jellemzi. A humanista gondolkodó egyik fő elve az ad fontae (vissza a forráshoz). Az ókori szerzők műveit tekintik elsődlegesnek. Kiemelkedő egyéniség: a Biblia görög szövegének kritikai kiadását megjelentető Rotterdami Erasmus. Megemlítendő a francia Rabelais, és az angol Morus Tamás.
reneszánsz
(a 'renaissance'=újjászületés francia szóból): a 15-16. sz. -i Itáliában kezdődött társadalmi-politikai, de főleg irodalmi-művészeti mozgalom, mely a középkori lemondással szemben az élet szépségét, a természethez, az emberhez való visszatérést hirdette, és a fejlődő polgárság érdekeit tükrözte. Újra felfedezte a görög-római kultúrát, s művészetébe beillesztette, ill. továbbfejlesztette annak vívmányait.
induvidualizmus
Az individualizmus kifejezés egy erkölcsi rendszert, egy politikai, társadalmi szemléletmódot, gondolkodást jelent, amelyben az egyén áll a középpontban, a saját magárahagyottságával és szabadságával. Az individualisták az egyéni célok és vágyak elérését állítják a középpontba, elvetve a külső befolyást, jöjjön az akár társadalomtól, államtól vagy más egyéntől, csoportosulástól vagy intézménytől. Az individualisták nem fogadják el a hagyomány vagy a vallás jelentette kötött moralitást sem mint az egyéni választás lehetséges korlátait. A reneszánsz korszakában ezt a fajta emberközpontúságot humanizmusnak nevezték. Az individualizmus szembehelyezkedik a holizmussal, a kollektivizmussal, a fasizmussal, a kommunalizmussal, az etatizmussal, a totalitarianizmussal és a kommunitarianizmussal, amelyek mind arra épülnek hogy bizonyos közösségi vagy csoportérdekek, szocietális célkitűzések, esetleg faji vagy nemzeti alapú érdekközösségek elsőbbséget élveznek az egyéni boldogulással szemben.
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
polihisztor
Minden tudományban jártas, sokoldalú, egyetemes tudós.
népkönyv
A 15-17. században a nép ízlésének megfelelő szórakoztató írásokat tartalmazó (kisebb) könyv.
pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)