A középkori dráma színvonala meg sem közelíti az ókori drámairodalomét. A dráma középkori műfajai alig mennek túl a szöveg drámai előadásán (dialógusok), nincs bennük valódi játék, dramaturgia, mint ahogy nem létezett sem az ókori, sem a mai értelemben vett színház intézménye. Az ókori drámának csupán egyes szerzői, művei voltak közismertek, csupán néhány szerző darabjait játszották, mégis sok középkori alkotás született ókori művek ellenhatásaként, ellenében.
Az egyházi irodalomban a dráma teljesen a tanítás, a nevelés, a példa és elrettentés céljainak rendelődik alá. A drámaszövegek elvont, teologikus, misztikus szövegek, a párbeszédek nem valódi dialógusok. Az egyházi dráma előadásának tere elsősorban a templom és az iskola. A liturgikus dráma az egyházi és ünnepi szertartások egyes részeinek dramatizálása. Az iskolai nevelésben szerepet játszó műfaj a tanító célzatú, példázatos iskoladráma jelentősebbé a reneszánsz korban vált. Az egyházi műfaj és a világi, népi drámajáték emlékeit a passiójátékok, Krisztus életének dramatikus feldolgozásai őrzik.
teologikus: hittudományi
A magyar egyházi irodalom kezdeti szakaszában, már a XI. században megjelentek a liturgikus drámaszövegek és játékok. Az első liturgikus drámaszöveg a Hartvik-legendában fönnmaradt (Tractus stellae) vízkereszti játékok. Ennek emléke őrződött meg a csillagozás népi hagyományában. Fönnmaradtak a kezdeti korból még húsvéti drámajátékok szövegváltozatai is (Quem queritis). A magyar liturgikus drámairodalom szövegei más műfajokhoz hasonlóan európai szövegek változatai.
Misztériumok, moralitások A középkor kései szakaszában a magyar irodalomban is megjelentek a misztériumok,moralitások. Híres prédikátoríróink (Temesvári Pelbárt, Laskai Osvát) is írtak dramatikus szövegeket, a legismertebb drámaszöveg egy német eredetű misztériumjáték magyar változata (Három körösztény leány). A középkori dráma elvilágiasodásának folyamata tehát Magyarországon is lezajlott, de a drámajáték, a színház kibontakozása csak a reneszánsz idején indult meg.
passiójáték: a középkori misztériumdráma egyik műfaji alcsoportja, húsvéti játék Jézus szenvedéséről
iskoladráma: olyan tanító, didaktikus színjáték, amit az iskolában diákok adtak elő; gyakran az iskola egyik tanára írta
liturgikus dráma: valamilyen vallási liturgiához kapcsolódó drámai mű