- 5 téma
A meghökkentek
A meghökkentek Arthur Rimbaud (1854 -1891) megrázó lírai alkotása öt kisgyerek téli ábrándjairól. Rimbaud szívbemarkolóan jeleníti meg azt, ahogyan az éhező apróságok a fagyos téli utcán térdepelve belesnek az „álomvilágba” vagyis a péksütödébe és végül kétségbeesésükben „zúzós Jézuskákként” egymást nem kímélve bedörömbölnek a pékség rácsán.
Abda
Abda neve Radnóti Miklós életrajzában fedezhető fel. A helység nevéhez tragikus esemény köthető, hiszen itt végezték ki a költőt 21 bajtársával együtt a II.világháború ideje alatt. A település a mai Győr-Moson-Sopron megye területén található.
Ábel az országban
Tamási Áron: Ábel a rengetegben című trilógiájának második része az Ábel az országban címet viseli. Ábel elhatározza, hogy egy teljesen új életet fog kezdeni, méghozzá a városban, ahol támasza Garmada úr lesz.
akció
A drámai szereplõk a különbözõ jelenetekben beszélnek, vitatkoznak (dikció) és cselekednek (akció), tetteik megjelenítése azonban, másodlagos a szöveghez képest.
alakzat
(gör. szkhéma, lat. figura) A beszédet, az írott szöveget a hatásosabb, érzékletesebb kifejezés érdekében átalakító eljárások eredménye. A szöveg szintjének megfelelően megkülönböztetünk: hang-szó-mondat-és gondolat-alakzatokat.
állandó jelző
Irodalmi alkotásokban a szereplők nevéhez illesztett jelző, mely valamely tulajdonságukra vagy jellegzetességükre utal. Például: "leleményes" Odüsszeusz
allegorikus
Ókori görög leírásmód, képbeszéd, mely során az alkotó absztrakt formában jeleníti meg a valóságot, ezzel erősítve annak karakterét és átvitt értelmét.
anapesztus
Antik időmértékes, négy morás verselésű versláb. Képlete: υ υ – .
anekdota
( gör, „ki nem adott) rövid, jellemző, mulatságos történet. Eredeti értelmében kiemelkedő (történeti) személyiség hétköznapjait, gáláns kalandjait, emberi gyengéit vagy szellemes mondásait bemutató kis párbeszédes jelenet, elbeszélés. Néha megközelíti a t
Angyalok citerája
Dsida Jenő (1907-1938) erdélyi magyar költő posztumusz (halála után kiadott) verses kötete, melyben új hangra és vigasztalásra lel,a szentek és angyalok között.
antológia
( gör. ) Irodalmi szöveg-, vers-, vagy szemelvénygyűjtemény.
asszonánc
( lat. assonare = összhangzani) Verstani fogalom. Rímfajta, ahol nem teljes, hanem részleges a hangok egyezése. ( pl. süpped el- térdepel)
avantgárd
A francia szó jelentése: előörs, élcsapat; a modernség (modernitás, modern kor) művészeti irányzatainak összefoglaló neve; izmusok: az avantgárd különböző irányzatai; a latin szóvég elvonásával (expresszionizmus, szürrealizmus stb.)
Az arany ember
1872-ben keletkezett, Jókai Mór legpoétikusabb regénye. A regény líraiságát magyarázza, hogy az írót sok személyes szál fűzi a regényhez, hiszen szülővárosának, Komáromnak sajátos világát idézi. A regényben személyes emléket őriz Noémi alakja, amely Jókai Mór idős kori szerelmére enged következtetni, a 18 éves Lukács Otíliára. Az aranyemberben a romantika vonásai a realizmus jegyeivel keverednek. A mű realisztikus képekben festői tájleírásokban gazdag. A költő szereplőinek élettörténetével azt példázza, hogy ebben a társadalomban az ember sorsa és jelleme alá van rendelve a pénz hatalmának.
bárd
( kelta)1. költő és énekes a régi keltáknál 2.( régen) ihletett költő, nemzeti költő
barokk
A 16. század első felében kialakult, a 18. század közepéig ható, minden művészeti ágat átható irányzat (korstílus). Jellemzői: az ellentétek szembenállásából, alá- és fölérendelt elemekből építkező monumentális egység, a mozgalmasság, lendület, színgazdag
Bartók és a költők
erről nem találtam pontos információt a neten, máshol még keresek
Bethlen Miklós
gróf ( 1642-1716) Erdélyi politikus, író. 1676-ban a Habsburgok elleni összeesküvés gyanúja miatt bebörtönözték.1691-től erdélyi kancellár. Tervezetet készített Erdély önállóságáról, ezért elfogták, újból bebörtönözték. Fogsága idején írt önéletrajzi írás
bohózat
A vígjátéknak az a típusa, amely főként szokatlan illetve nevetséges helyzekből fakad. A nevettetést harsány eszközökkel éri el, gyakran zenés mű.
Bor
Szerbiai község, az ország keleti részén helyezkedik el. Bányászatáról híres, főleg rezet bányásznak a város közelében. Bor közelében munkatáborok léteztek. Egy ilyen táborba vezényelték 1944-ben Radnóti Miklós költőt és egységét.
burgund
skandináviai eredetű kelet-germán népcsoport.407-ben átkeltek a Rajnán és a római szövetségben a mai Worms környékén létrehozták a vomaciai királyságukat. ( 413)
chevy chase-strófa
Négy hangsúlyos jambikus, ill. anapesztikus alaptípusú angol strófaforma.
cinquecento
Olasz szó, jelentése: ötszáz. 1500 és 1530 közötti itáliai reneszánsz egyik szegmense, mely stílusirányzat főleg a festészetben bontakozott ki.
curriculum vitae
( lat. ) Önéletrajz, önéletírás.
Csáktornya
Horvátország területén fekvő város. Zrínyi Miklós családjának köszönhetően lendült fel a városi közigazgatás és élet.
Defoe, Daniel
Daniel Defoe (1660- 1731) angol felvilágosult író, újságíró. Legismertebb regénye, mely egyben az első angol regény : Robinson Crusoe.
Demke-internátus
József Attila életútjának egyik állomása a Demke internátus, amely Makó városához fűzi a költőt. 1920-ban József Attila az internátusban tanult, erről említést tesz Curriculum vitae című önéletrajzi művében is.
Dióssy Ödönné Brüll Adél
( Diósi Ödönné, „Léda” ,1872-1934) 1903-1911-ig Ady Endre múzsája, szerelme.
dithürambosz
Ókori lírai műfaj. Eredetileg Dionüszosz isten csodás tetteiről szóló himnikus mű, amelyet fenséges, elragadott hangulat, stílus és dallam jellemez. A Dionüszosz -ünnepségeken ( Kr.e VI. századtól) férfikórusok adták elő. Arisztotelész ebből eredezteti a
Dorottya
Csokonai Vitéz Mihály 1797-ben megjelent vígeposza. Később Petőfi Sándor szintén vígeposz kiadását vitte véghez A helység kalapácsa címmel. A műfaj gyakran paródia is egyben, nem nélkülözi az ironikus, sőt szatirikus elemeket sem.
drámai dialógus
A drámai dialógus a műben zajló párbeszédekre utal, a dialóg - párbeszéd szóból származik.
Drinápoly
A balkáni városban több egyezség megkötésére is sor került az oszmán birodalommal. Elsőként Hunyadi János és I. Ulászló 1444-ben, melyet a támadó magyarok már ebben az évben meg is szegtek. A legjelentősebb az 1568-ban létrejött békekötés volt, mely lezárta az 1521 óta tartó háborúskodást a török haderővel, egészen 1591-ig.
Dsida Jenő
példabeszéd, példázat= Erkölcsi tanulságot tartalmazó vagy arra vezérlő tanító szándékú megnyilatkozás vagy hosszabb lélegzetű történet egyaránt lehet; leginkább a Biblia példabeszédei, pl. Jézus példázatai tekinthetők mintának, de az antik görög irodalom
Egy magyar nábob
Egy magyar nábob Jókai Mór regényei közé sorolható. A mű a reformkorban játszódik, olyan adomákra épül mint a tékozlás, vagy az idős főnemes fiatal polgárlánnyal kötött frigye. A regényből film is készült 1966-ban Várkonyi Zoltán rendezésében.
egyszólamú szerkezet
Egyszólamú szerkezet esetében a történet cselekményei egy szálon keresztül bontakoznak ki az időrendet nem bolygatva. Legfőképpen a balladák esetében fordul ezen szerkezet alkalmazása.
elbeszélés
A legelterjedtebb jelentéskörben a magyar nyelvben a rövidebb epikus művek megjelölése. A novellához képest terjedelmesebb, eseménysorozatot ábrázol.
elégia
Görög eredetű műfaj, disztichonban írt költemény, fuvolakísérettel adták elő; tartalmát tekintve lehet harcra buzdító ének vagy a személyes fájdalom panaszhangú költeménye, de elvont gondolatok, filozofikus tartalmak megéneklésére is alkalmas keretül szol
elégikus
Az elégikus szó jelentése bánatos, bús, szomorú hangulatú.
elégikus dal
Az elégikus dal esetében a vers mondanivalója alaphangulatát tekintve szomorú, de a mű ritmusa és dallama vidám és játékos. Ebben nagy szerepe van a sorvégi rímeknek.
elégikus-himnikus dal
Az elégikus-himnikus dal egyszerre fegyelmezett és rezignált hangnemben előadott dal, keveredve a fenséges és magasröptű előadásmóddal.
énregény
Az elbeszélő szereplőként jelenik meg s átélt vagy a többi szereplőtől megtudott eseményeket ad közre.
enumeráció
(lat.= felsorolás)1.Az eposzi kelléket egyike ('seregszemle, előszámlálás') Az eposz tárgyának nagyságát hivatott jelezni azzal, hogy részletesen felsorolja a küzdelemben szemben álló feleket. Az enumeráció másik típusa a főhősök kivételes képességeit a n
epikus hasonlat
A klasszikus eposzok egyik állandó eleme, kelléke, amely nagy terjedelmű, részletező, szinte önálló életet élő hasonlat.
epilógus
( gör= utószó) Rendszerint drámai és epikai művekhez csatolt, a mű törzsszövegétől különálló befejező rész.
eposzparódia
A téma kisszerűségén, az eposzi kellékek paródiáján alapuló műfaj, nevetséges, komikus hatás kiváltása a célja (Petőfi: A helység kalapácsa) Petőfi műve felfogható eposzparódiának, de egyúttal a korabeli irodalom (lírai költészet) fennkölt, finomkodó, dag
erdőpásztor
Helyi tisztésgivselő, akinek a feladata : a fák őrzése a rongálásoktól.
exhumál
( lat. ) Kihantol, kiemel a sírból, illetve új temető helyre visz.
fejlődésregény
Regénytípus, amelynek központi tárgya a hős fejlődésének útja, a személyiség formálódása, alakulása, lélektani hitelességgel bemutatva és a társadalmi környezet rajzát is megadva. ( Goethe: Wilheim Meister tanulóévei, Dickens: Copperfield Dávid)
felvonás
A felvonás a dráma szerkezeti egysége, egy-egy zárt cselekményegységet jelöl. A dráma az irodalom harmadik nagy műneme, szerkezetében felvonásokra és kisebb egységekre, jelenetekre tagolódik.
Gergei Albert
( v. Gyergyai, 16. század) A legszebb 16. századi magyar széphistória: História egy Árgirus nevű királyfiról és egy tündér szűzleányról. Az Árgirus középkori tündérmese feldolgozás, amelyet olasz krónikából fordított. Szerelmi szókincse Balassi költész
gondolatritmus
Verstani alakzat. Párhuzamos szerkesztés, a mondatok részleges ismétlésén alapuló művészi eljárás.
hallucináció
( lat) Érzékcsalódás, külső inger nélküli érzékelése olyasminek, ami a valóságban nincs.
Harmos Ilona
Harmos Ilona: Színésznő, Kosztolányi Dezső író felesége. Írói álnéven (Görög Ilona) novellái jelentek meg a Nyugatban is.
Hatvany Lajos
br. ( 1880-1961) Író, irodalomszervező, az MTA tagja. ( 1960) Ady barátja és egyik első méltatója volt. Részt vett a Nyugat c. folyóirat megalapításában, a modern irodalmi tevékenységeket anyagilag is támogatta. 1919-1927-ben bécsi emigrációban élt, 1938-
helyzetkomikum
A komikumnak az a formája, amelyben a hős a külső körülmények hatására válik nevetségessé (pl. félreértések vagy váratlan fordulatok sodorják a szereplőt komikus helyzetbe).
históriás ének
A 16. századi verses epika egyik műfaja, tárgya egykorú vagy a múltbéli történelmi esemény (politikai szituáció vagy katonai tett).
hitvallás
A hitvallás egy vallás tanításának tömör és tételszerű összefoglalása.
hitvesi költészet
A költő kedveséhez, feleségéhez szánt verse, melynek alapja a beteljesült szerelem felett érzett boldogság és hűség.
Homérosz
( Kr.e 8.század( Görög költő, az európai irodalom első nagy költője. Életéről semmi bizonyosat nem tudunk. Két epikus remekmű az Iliász és az Odüsszeia fűződik nevéhez.
homéroszi eposz
Az Iliász és az Odüsszeia gyűjtőneve. Az eposzok hexameterben íródtak, időmértékes verseléssel. A ión nyelvjárásban íródott költemények nyelvezete sajátos műnyelv. Cselekményeik eposzi kellékekkel tűzdeltek (invokáció, propozíció, in medias res, enumeráció, állandó jelzők, csodás elemek, epikus hasonlatok).
Horger Antal
Horger Antal (1872-1946) nyelvész és egyetemi tanár, valamint a Magyar Tudományos Akadémia tagja. József Attila egyetemi tanára volt, akinek köszönhetően végül eltanácsolták a Bölcsész karról 1924-ben, a Tiszta szívvel című verse miatt. Horger szerint József Attilából sosem lesz középiskolai tanár, mert aki olyan verset ír, mint amilyen a Tiszta szívvel, arra nem lehet rábízni a jövő generációját.
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
Ilmarinen
Ilmarinen a Kalevala egyik szereplője, a finn mondavilág mitikus kovácsa. Eredetileg a levegő istene volt, egyben építész és kovács. A Kalevala a finn hőseposzok egyik legismeretebb eposza.
impresszió
Az impresszió jelentése benyomás, hatás. Az impresszió szóból származik a 19. század utolsó harmadának legnagyobb hatású művészeti mozgalmának, az impresszionizmusnak az elnevezése is.
in medias res
( lat.) A dolgok közepébe vágva. ( kerülgetés nélkül)
irányzatosság
művészi felfogás, mely elveti az öncélúságot, s a művészetet valamely cél, eszme szolgálatának rendeli alá.
jellem
az irodalmi művek sokoldalúan és árnyaltan bemutatott alakja
Kalevala
A finnek népi eposza, 1849-ben jelent meg
Kárpáthy Zoltán
Jókai Mór, magyar író 1854-ben kiadott regénye, mely a főhős, Kárpáthy Zoltán karakterfejlődését követi végig, a reformkor idején.
katarzis
A művészet alkotásai által a befogadóban kiváltott nagy mélységű hatás - az antik esztétikában megtisztulás jelentésű fogalomként használták - a katarzis a befogadót az önérdek nézőpontjának felfüggesztésére és az egész emberi nem érdekével való azonosulá
kereszténység bajnoka
A lovageposzokból ismert hősök elnevezése, mely megtisztelő státusz akkor érhetik el, amikor távoli országokban harcolnak a „pogányok”, a törökök, mórok ellen, és ez által tökéletes lovaggá válnak.
késleltetés
A cselekménybonyolítás módszere, célja a feszültség fokozása, azzal, hogy a megoldás időpontja mind későbbre halasztódik.
Kézfogások
Az Kézfogások Illyés Gyula egy 1956-ban kiadásra került verses sorozata, amely elementáris erővel ábrázolja a nép megszólalásait. Drámai szerkezetű, mély gondolati költemények sora, amely gazdag eszmei és érzelmi világot jelenít meg. Ebben a kötetben található a költő Cser - erdő című verse is.
komikum
Ábrázolási mód; célja nevetséges hatás kiváltása, ez rendszerint bírálattal kapcsolódik össze (pl. a pozitív érték hiányának eltitkolása majd lelepleződése).
kontraszt
(fr) Ellentét, ellentétesség
kortes
Olyan személy, aki megbízójának képviselővé választásáért tevékenykedik.
körmondat
művészien szerkesztett többszörösen összetett mondat. A klasszikus körmondatban az előkészítő rész a legtöbbször párhuzamokból áll, és a záró rész a gondolat teljes (logikai-érzelmi) kifejlődését tartalmazza.
Krúdy Gyula
Elbeszélő, regény- és hírlapíró. Termékeny író, több mint 60 regényt, mintegy 3000 elbeszélést, ezernél több cikket, karcolatot és négy színművet írt. A modern próza kiemelkedő művésze.
kulcsszó
Szó, kifejezés a szövegben, mely a szöveg témájára utal.
leírás
Valamely táj, személy, stb. szavakkal visszaadott képe. Szemléletességre törekszik. Az epika és a líra területén is előfordul.
lélekábrázoló regény
A szerző a szereplők lelki történéseire koncentrál, a cselekedeteik mögötti pszichológiai mozgatórugókat keresi.
Levelek Iris koszorújából
Babits Mihály (1883 - 1941), 1909-ben kiadott kötete. A tudatos címadás egyben költői programjára is utal, Babitsot sokszínűségének bebizonyítási vágy vezérli. A kötet ismertebb művei: In Horatium, Fekete ország, A lírikus epilógja.
lineáris
Egyenes vonalú, egymást követő.
lírai sóhaj
Olyan műrészlet (pl.: oh, jaj), mely kifejezéssel, mondatszóval az alkotó egy bizonyos élménye feletti fájdalmát, várakozását, csalódottságát fejezi ki.
líraiság
Művészeti minőség. Az irodalomban azokra az epikus vagy drámai művekre értendő, melyben a szerző vallomásos énje domborodik ki.
lovageposz
Roland-, Nibelung-, Igor-ének. A lovageposzok jellemzői: cselekményük többrétű, kalandos; szerkesztésük epizodikus; lovagjaik egyéni hősi vállalkozásokra, sőt kalandokra indulnak, szerelembe esnek és attól indíttatva cselekszenek; tündérekkel, sárkányokka
lovagi irodalom
Epikus jellegű irodalom, mely a királyi- és nemesi udvarokban bontakozott ki. Legfontosabb műfajai: lovagi eposzok, lovagregények, trubadúr énekek. Tartalmilag gyakran keveredik bizonyos legendákkal, témája a szerelem, fiatalság, remény.
lovagregényparódia
A lovagregény műfaját kiparodizáló, jellemző jegyeit a végletekig fokozó, és ezáltal nevetségessé tevő alkotás. Pl. Cervantes Saavedra, Miguel de: Don Quijote.
metafora
(lat.=áthozás, átvitel) Jelentésátvitelen alapuló szókép. Az átvitel alapja valamely közös tulajdonság, hasonlóság. A metafora úgy is felfogható, mint egy hasonlat, melyből hiányzik a hasonlítószó. Pl. Anyám fekete rózsa (Csoóri Sándor).
Micó
Gárdonyi Géza elbeszélő novellája. A mű első nagyobb egysége egy csodálatos helyzetkép falus környezetben. A második részt egy részletes elbeszélés teszi ki, míg a befejezés egy példázatszerű fejezet.
mindentudó elbeszélő
Olyan történetmondó, aki az elbeszélt történetről, a szereplőkről, azok gondolatairól, szándékairól stb. mindent tud. Egy pozíció a 19. századi lélektani regényben, amely a szereplők motivációját mutatja be. Az elbeszélt regényalakok tudata, gondolataik é
mirha
A mirha a balzsamfa-félék családjából származik. Az Ószövetségben a felszentelés eszközeként említik.
misztikus
A misztikus szó jelentése mágikus, vagy varázslatos.
munkaszolgálat
Az 1839-es második zsidótörvény hatálya alá eső személyeket munkaszolgálatra kötelezték. Silány élelmezés mellett, a felvigyázók brutális bánásmódjának kiszolgáltatva kellett dolgozniuk. Főként műszaki munkát és aknaszedést végeztek, mely rengeteg halálos
műeposz
Olyan hősköltemény, mely a már kialakult osztálytársadalomban keletkezett. Fejlett irodalmi viszonyok közt létrejött, egy alkotótól származó elbeszélő költemény.
műforma
Egyik értelemben: műfaj. Másik értelemben: irodalmi alkotás művészi formája.
műszó
Szakszó. (Egy szakmához kötött szó, szakkifejezés. )
napkeleti bölcsek
Háromkirályok, Gáspár, Menyhért, Boldizsár: Jézus gyermekségtörténetében szereplő személyek, akik a betlehemi csillagot követve Keletről érkeztek Jeruzsálembe, hogy hódoljanak a zsidók született királya előtt. Eldöntetlen, hogy perzsa papok voltak-e, v. babilóniai csillagászok (gör-lat. kifejezéssel káldeusok v. mágusok). Hazájuk lehetett Arábia, Mezopotámia, Babilónia v. Perzsia. Abból kiindulva, hogy a magukkal hozott ajándékok Arábia termékei, föltehető, hogy oda valók voltak.
nemzet nevelője
Olyan személy, aki egész életének tevékenységével, tudásával, tapasztalataival (életművével) saját nemzete kultúrájának előbbre haladását szolgálja.
népeposz
Népmondákból kialakult hősköltemény, mely szájhagyomány útján terjedt. Szerzője ismeretlen.
nibelungizált alexandrin
Az alapformájában jambikus lejtésű, 12 szótagú sor 13 szótagú változata (7+6). Nibelung sornak is nevezik, a 13. sz. -i Nibelungen-Lied sorfajtájáról.
Nyugat első nemzedéke
Osvát Ernő, Ignotus, Schöpflin Aladár, Fenyő Miksa, Ambrus Zoltán, Hatvany Lajos, Kaffka Margit, Csáth Géza, Cholnoky Viktor, Gellért Oszkár már a kezdetektől, Juhász Gyula, Kosztolányi Dezső, Balázs Béla, Szép Ernő, Babits Mihály, Tóth Árpád, Móricz Zsigmond.
önéletírás
Irodalmi önéletrajz.
panaszhangú költemény
Fájdalmat, sérelmet megfogalmazó költemény.
paródia
A paródia egy-egy mű, műfaj, stílusirányzat jellegzetes vonásainak nagymérvű eltúlzásával kelt komikus hatást (bármely műfajban jelentkezhet).
pártában marad
Régi magyar kifejezés. Jelentése: Nem megy férjhez.
patetizáló
Dagályos, fellengzős.
pátosz
(gör.=szenvedés) Emelkedett, ünnepélyes hangvétel. E hangvételt többnyire kifejező fordulatokkal, szokatlan szórenddel érik el. Többek között az ókori tragédia és az ódaköltészet jellemzője.
Pázmány Péter
vitairat=Publicisztikai műfaj, valamilyen közérdeklődésre számot tartó kérdésben nyilvánosan kifejtett álláspont, nézet kifejtése; a szöveg feladata a meggyőzés, melynek eszközei pl. jól megalapozott érvek, bizonyítékok, példák, érthető fogalmazás, világo
példabeszéd
Erkölcsi tanulsággal rendelkező történet. Példabeszéddel többek között a Bibliában is találkozhatunk. Ilyen pl. a tékozló fiú története.
pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
Puszták népe
Illyés Gyula (1902-1983) szociográfiája (1936). Önéletrajzi elemekkel átszőtt mű, mely a dunántúli puszták cselédsorban élő lakóinak nehéz életét mutatja be.
regényidő
A regényben felvázolt cselekvés, történes ideje, a regényben eltelt idő.
részletrajz
Valamely egészen belül megkülönböztethető kisebb szakasz, rész, mozzanat rajza, ábrázolása, leírása.
retardáció
(lat): késleltetés, hátráltatás; lassítás.
rezignált
Lemondó, reményvesztett, sorsába belenyugvó.
Rimbaud, Arthur
(1854-91): francia költő. Részt vett a párizsi kommün harcaiban. Verlaine-nel együtt becsavarogta Ny-Európát, hosszabb kalandos utat tett Keleten és Afrikában. Mozgalmas életéből mindössze a 17 és 20 éves kora közötti időszakban írta verseit. Költészete (Részeg hajó) gyűlölettel teli lázadás minden társadalmi megkötöttség, előítélet, a vallás, a polgári morál ellen. A tudat alatti ösztönök felszínre tárása, merész asszociációi, látomásszerű szimbolikus képei, a szavak zeneiségét, hangulati értéküket kiaknázó írásművészete alapján a modern francia költészet kiindulópontjának, a szimbolisták, szürrealisták, egzisztencialisták előfutárának tekintik.
rímelhelyezés
A rímek elhelyezésének, egymáshoz való viszonyuknak szerkesztési módja.
romantikus ballada
A romantika szellemében írt ballada; rendkívüliségével meglepő, az érzelmekre ható ballada.
sci-fi
A science fiction rövidítése. Tudományos-fantasztikus alkotás, legtöbbször regény vagy film.
stílusalakzatok
A nyelvben érvényesülő átalakítás, változtatás folytán kialakuló, a nyelvi normától eltérő jelenség. A 19. sz. -ig a nyelvi rendszer belső összefüggései, normái elleni vétségnek tekintették az alakzatokat, a barbarizmusokat, a kétértelműséget. A költői használatban és a retorikában stíluserénnyé válik, ha az adott szöveg külső és belső összefüggésében az író és a beszélő szándékának megfelelően hat.
szakaszos vers
Bizonyos számú szakaszból álló vers.
szatíra
Ábrázolási módszer, mely több művészeti ágban, műfajban is fellelhető. Jellemzője pl. a gúny. Eszközei pl. az arányok megváltoztatása, túlzás.
szatirikus
Gúnyos, maró, a szatírához közel álló.
szerelmes ima
A szerelemmel kapcsolatos, azon alapuló ima. (vall) Az Istenbe szerelmes lélek imája.
szinesztézia
(gör.=együttérzés) Olyan költői kép, melyre különböző érzékszervekre ható érzetek összekapcsolása jellemző.
szómagyarázat
Könyvben, cikkben: nem közérthető szóhoz fűzött magyarázat; (nyelvt) valamely szó eredetét, történetét tárgyaló cikk.
szomorújáték
Tragédia. Olyan drámai alkotás, mely kiváló egyéniségeknek a fennálló viszonyokkal való összeütközését és bukását mutatja be, illetve szenvedélyek, eszmék harcáról szól.
taglejtés
A karnak és a kéznek a beszédet kísérő, kifejező mozgása.
Tóth Árpád
Költő, műfordító. 1908-tól a Nyugat című folyóiratba ír. Kezdetben Debrecenben volt újságíró, majd Budapestre költözött. Korai halálát tüdőbaj okozta.
többszólamú ballada
Különböző, de egyidejű cselekvések fonódnak egymásba.
tömjén
Egy meleg égövi fa kérgéből kivont, templomi füstölőszerül használt gyanta.
trecento
Jelentése=háromszáz. Az olaz irodalom és művészet 14. századi (1300-as évebeni) szakaszát értjük rajta.
Trója
A trójai háború legendás, központi szerepet játszó városa, melynek történetét Homérosz Iliász c. eposzából ismerjük. Ma Törökország területén található az anatóliai Hisszarlikban, délnyugatra a Dardanelláktól, az Ida hegy lábánál. Török neve Truva. Helyén Augustus római császár várost alapított Új Ilium néven. A város egészen Konstantinápoly alapításáig virágzott, majd a bizánci időkben lassú hanyatlásnak indult. Az 1870-es években a német amatőr régész, Heinrich Schliemann kezdte feltárni a területet. Az ásatások során kiderült, hogy 9 város épült egymásra az idők során, valamint a későbbi kutatások fel is borították a Schliemann által felállított rendszerezést. Egyes régészek feltételezik, hogy Trója lehetett Homérosz Trójája, bár ezt a nézetet nem minden szakember osztja.
Új versek
A verseskötet 1906-ban jelent meg. Ettől kezdve a költő a leghevesebb viták és támadások középpontjába került. Új líráját, forradalmi mondanivalóját, egyéni stílusát a konzervatív irodalmi tábor érthetetlennek, erkölcstelennek, felháborítónak bélyegezte. A rázúduló viharban a Nyugatnál talált támaszt, melynek hosszú időn át vezető költője volt.
váratlan fordulat
Olyan esemény, mely a körülmények ellenére bekövetkezik.
végkifejlet
A dráma, illetve valamely cselekmény végső kibontakozása, legvégső szakasza.
vízió
Lat.=jelenés, látomás.
zsupfedél
Háztető, mely zsúpból (kézzel kicsépelt és csomóba kötött szalma) készült.
"heroikus" regény
A regény olyan álműfaja, mely a romantika berkeiben fogant, tematikáját tekintve egy-egy nemzet függetlenségi harcait dolgozza fel, a benne szereplő főhősöket pedig egyfajta hősi ideálként állítják a befogadó elé. A magyar irodalomban a heroikus regény Jókai Mór Kőszívű ember című művében rajzolódik ki legtisztábban.
"szatír"
A görög mitológiában Dionüszosz kíséretéhez tartozó, nimfákat zaklató erdei félistenek, félig ember, félig állat alakban (általában kecske) maradtak fent róluk ábrázolások.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)