Tragikus sorsú költő voltRadnóti Miklós (1909–1944). Két halott mellől jött a világra: születésekor édesanyja és ikertestvére is meghalt. Ez a súlyos csapás valósággal később is megmérgezte életét.
Magyar–francia szakos tanár lett, de származása miatt nem kaphatott tanári állást. Írói tiszteletdíjakból és magánórák adásából élt. 1935-ben kötött házasságot diákkori szerelmével, Gyarmati Fannival, aki sok versének ihletője volt. Életében hat verseskötete jelent meg, a hetedik, a Tajtékos égcsak halála után látott napvilágot 1946-ban.
A költő igazi szenvedéstörténete a második világháború éveiben kezdődött el a munkaszolgálattal. 1940-től kezdve többször is megkapta a bevonulási parancsot. Egyre nehezebben viselte el a kényszerű és megerőltető robotot, a megszégyenítő megalázásokat. 1944 májusában kapta az utolsó behívót. A szerbiai Bor városába vitték. Innen került a Lager Heidenauba. Az orosz csapatok közeledtére a tábor egy részét gyalogmenetben indították el a magyar határ felé. A többhetes kínlódás, szenvedés teljesen legyengítette Radnótit: mozogni, beszélni is alig tudott már. Végül magyar és német katonák 21 társával együtt agyonlőtték (valószínűleg 1944. november 9-én) a Győr melletti Abda határában. A tömegsírt 1946 nyarán exhumálták. Az utolsó versek a költő viharkabátjának zsebéből kerültek elő.
Ennyi szenvedés, üldöztetés, embertelen megaláztatás közepette és ellenére írta a költőNem tudhatom... című versét. Ez a szülőföldet megidéző nagy magyar versek egyik kiemelkedő alkotása: megható vallomás a hazáról, a hazaszeretetről.
Méliusz József: Az új hagyományért, Irodalmi Könyvkiadó, Bukarest, 1969
Barabás Tibor: Emléksorok, Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1961
Diószegi Endre: Radnóti költészete, Tanítási segédanyag, óravázlatok, Raabe Kiadó, Bp., 2002.01.
Pomogáts Béla: Radnóti Miklós, Gondolat Könyvkiadó, Bp., 1977.
Cserépfalvi Imre: Radnóti Miklós, Bp., 1984 (In: Új Írás 1984.).
Vas István: Radnóti Miklós, Művelt Nép Könyvkiadó, Bp., 1956 (In:Kortársak nagy írókról).
Örkény István: Radnóti Miklós, Magvető Könyvkiadó, Bp., 1973 (In: Időrendben: Arcképek, korképek).
Ortutay Gyula: Radnóti Miklós, Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1973 (In: Ortutay Gyula: Fényes, tiszta árnyék).
Tóth Dezső : Radnóti Miklós, Magvető Könyvkiadó, Bp., 1977 (In: Élő hagyomány-élő irodalom).
Balázs Mihály: Radnóti Miklós, Tankönyvkiadó, Bp., 1975 (In: Balázs Mihály: Írók képek: Írók, költők gyermek- és ifjúkora).
Tolnai Gábor: Radnóti Miklós, Gondolat folyóirat, Bp., 1974.
Rónai Mihály András: Radnóti Miklós, Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1984 (In: Rónai Mihály András: Magyar lant).
Tarján Tamás: Radnóti Miklós: Nem tudhatom , Móra Könyvkiadó, Bp., 1994.
Bóka László: Válogatott tanulmányok (Radnóti Miklós), Magvető Könyvkiadó, Bp., 1966.