A 16. században váltak népszerűvé a magyar irodalomban a szórakoztató szerelmi történetek. Közülük is kiválik a legismertebb, legköltőibb széphistória, Gergei Albert verses tündérmeséje, a História egy Árgirus nevű királyfiról és egy tündér szűzleányról. Szerzőjéről a nevén kívül semmi egyebet nem tudunk.
A széphistória szerelmi tárgyú verses epikai műfaj. Célja a szórakoztatás, a gyönyörködtetés, és az érzelmek, a lelki élet finomabb rezdületeinek bemutatása jellemzi. A szerelmeseknek hihetetlenül nehéz, mesebeli akadályokat kell leküzdeniük, míg egymásra találnak.
Gergei Albert: az Árgilusról szóló széphistória feltételezett szerzője; a história első versszakainak kezdőbetűiből ( az. ún. versfőkből) a Gergei (Görgey?, Gyergyei?, Gyergyai?) Albert név név olvasható ki.
Széphistória: a magyar irodalomban a 16. században kedvelt verses epikai műfaj; többnyire szerelmi tárgyú. Az érzelmek, a lelki élet finomabb rezdületeinek bemutatása jellemzi. A szerelmeseknek hihetetlenül nehéz, mesebeli akadályokat kell leküzdeniük, míg egymásra találnak.