monológ
Magánbeszéd. A dráma azon része, melyben csupán egy szereplő beszél, gondolkodik, s mindezt úgy teszi, hogy a dráma többi szereplője nem szerez tudomást az elhangzottakról, nincs jelen. A monológ előadója érzéseit, gondolatait a közönség előtt feltárja, á
szituáció
Lat.=helyzet, állapot.
katasztrófa
( gör) Rendkívüli nagy méretű elemi csapás. 2. Tömeges szerencsétlenség, baleset. 3. Teljes összeomlás, végleges romlás, tönre menés.
targikum
(gör-lat) Művészi alkotásban, elsősorban a drámában olyan helyzet, melyben valamely emberi nagyság ellentétbe, összeütközésbe kerül a világgal (világrenddel, sorssal, társadalmi és erkölcsi törvényekkel stb. ) és szükségszerűen elbukik; ennek az összeütközésnek megrendítő és felemelő jellege.
akció
A drámai szereplõk a különbözõ jelenetekben beszélnek, vitatkoznak (dikció) és cselekednek (akció), tetteik megjelenítése azonban, másodlagos a szöveghez képest.
komikum
Ábrázolási mód; célja nevetséges hatás kiváltása, ez rendszerint bírálattal kapcsolódik össze (pl. a pozitív érték hiányának eltitkolása majd lelepleződése).
krízis
Válság, válságos állapot.
tragikus hős
Tragédiában szereplő, a tragédiát elszenvedő hős. Redszerint kiváló személyiség, aki szembekerül a világgal, és elbukik.
retardáció
(lat): késleltetés, hátráltatás; lassítás.
késleltetés
A cselekménybonyolítás módszere, célja a feszültség fokozása, azzal, hogy a megoldás időpontja mind későbbre halasztódik.
presziőz
(fr): mesterkélt, szenvelgő, kényeskedő, finomkodó (a francia szó “précieuse” kiejtéséből).
Moliére
Francia vígjátékíró, a társadalom nevelésére, realizmusra törekszik. Mint ünnepelt szerző, rendező, színész és társulatigazgató XIV. Lajos kedvence lett. Klasszikusok ötleteit és az olasz komédiát is felhasználva írta műveit.
jellemkomikum
A komikum egyik formája; a komikus hatás nagyrészt a szereplők jelleméből fakad. Ennek alapja az az ellentmondás, amely a valóság és a látszat között feszül.
bohózat
A vígjátéknak az a típusa, amely főként szokatlan illetve nevetséges helyzekből fakad. A nevettetést harsány eszközökkel éri el, gyakran zenés mű.
Kényeskedők
Jean-Baptiste Poquelin Moliére komédiája, mely két olyan leány megleckéztetéséről szól, akiknek az elvárásaik udvarlóik felé, meghaladják koruk elképzeléseit.
commedia dell'arte
( ol) „művészet, mesterség színjátékkal, rögtönzött színjáték) Itáliában alakul ki. A színészek megbeszélt típuisok alapján és maszkok megformálásával rögtönözték a szöveget és a játékot. A forma gyökereiben és jellegében is népi.
jellem
az irodalmi művek sokoldalúan és árnyaltan bemutatott alakja
szatíra
Ábrázolási módszer, mely több művészeti ágban, műfajban is fellelhető. Jellemzője pl. a gúny. Eszközei pl. az arányok megváltoztatása, túlzás.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)