A trójai háború története a görög legendák egyik leghíresebb témaköre. Amikor Parisz, a trójai herceg elrabolta Menelaosz király feleségét, Szép Helénát, Menelaosz harcba hívta a görögöket. A sereget a testvére, Mükéné királya, Agamemnón vezette azzal a céllal hogy visszaszerezzék a szökevény asszonyt. Az eredmény egy tízéves, véres ostrom volt, melyben sok hős, köztük Hektór és Achillész is életét vesztette.
A háborút végül a görögök nyerték meg a leleményes Odüsszeusznak köszönhetően, aki ragyogó tervvel állt elő. Tanácsára az ostromlók elhajóztak, mintha beismerték volna vereségüket, de hátrahagytak egy hatalmas falovat. Azt gondolva, hogy a ló az isteneknek nyújtandó ajándék, a trójaiak bevitték a városukba. Éjszaka aztán a görög harcosok csoportja, amely eddig a lóban rejtőzködött, előbújt, és megnyitotta a vársokapukat a közben visszatért görög hadsereg előtt. Az kifosztotta és porig rombolta Tróját.
A mítosz egyszeriben valós formát kezdett ölteni, amikor Heinrich Schliemann német régész megtalálta a valódi Trója maradványait – és kiderült, hogy a város Kr. e. 1220-ban valóban leégett. Ma elfogadott nézet, hogy a trójai háború valóban megtörtént, bár valószínűbb, hogy a kereskedelmi utak feletti uralom megszerzéséért vívták, és nem egy szerelemi viszály miatt.