siratóének
Temetés előtt a gyászolóknak v. fogadott sirató(k)nak a halott fölött mondott (gyakran rögtönzött) éneke.
depoetizált költészet
A depoetizált költészet a hagyományos poétikai eszközöket elvető líra.
kommentár
( lat-ném) 1. Hírmagyarázat, szövegmagyarázat. 2. Kiegészítő vagy bíráló megjegyzés.
Apollinaire,Guillaume
Guillaume Apollinaire (1880-1918) olasz származású költő,író,kritikus. Párizsi tartózkodásai során kapcsolatba kerül az avantgárd neves alakjaival.1918-as halálát spanyol nátha okozta. Főbb művei: Saint-Merry muzsikusa, A kubizmus
Vas István
(1910-1991): Kossuth-díjas költő, író, műfordító, esszéista. Bécsben kereskedelmi főiskolát végzett, kapcsolatba került az ott élő emigráns művészekkel. Hazatérve tisztviselőként, majd kiadói lektorként dolgozott. Első írásait a Kassák szerkesztette Munka, majd a Korunk, a Pesti Hírlap és a Nyugat közölte. Már első versesköteteivel, Őszi rombolás (1932), Levél a szabadságról (1935), Menekülő Múzsa (1938), a Nyugat “harmadik nemzedékének” élvonalába került. Művészete a gondolatiságnak és a költői szenvedélynek a magyar költészetben ritka ötvözete. A Cambridge-i elégia c. költeménye a magyar irodalom egyik legszebb hazafias verse, az Elveszett otthonok is lényegében a hazaszeretet dokumentuma. Műfordítói munkássága kiemelkedő.
duende
Federico Garcia Lorca nevéhez kapcsolódik A duende, melynek magyar fordítása Játék és elmélet. A duende szabadfordításban pajkos koboldot, csintalan manót jelent.
Lorca, Garcia
Federico García Lorca (1898-1936) spanyol költő, festő, zeneszerző, drámaíró. Jelentősebb művei: Cigány románcok, Andalúz dalok. Lorca művészi jellegzetessége, hogy műveiben sosem választja el szigorúan a verses és prózai megnyilvánulásokat. Emellett nagy hangsúlyt fektet a folklórelemek, fények, szimbolikus alakok megjelenítésére.
kalligramma
( képvers) Olyan költemény, amely vizuális megformálásával is többletjelentéseket fejez ki. A hangritmust az illusztráció és a különös elrendezés helyettesíti vagy kiegészíti.
összefoglaló vers
Valamiről összefoglalást nyújtó vers.
objektivitás
(lat): tárgyilagosság, elfogulatlanság, pártatlanság.
tárgyiasság
A dolgoknak elfogultság nélkül, a tényeknek megfelelően való szemlélete.
korrespondencia
A korrespondencia jelentése megfelelés, egyezés.
szintetizáló költészet
A részeket, alkotóelemeket egységbe kapcsoló költészet.
József Attila-díj
1950-ben alapított irodalmi díj, melyet kiemelkedő irodalmi tevékenységért ítélnek meg. A díjat a mindenkori kulturális miniszter osztja ki. Minden év március 15-én adják át az arra érdemeseknek.
Vágó Márta
(1903-1976): József Attila nagy szerelme, múzsája. 1927-ben Heidelbergben tanult Karl Jaspers óráin. 1928-ban ismerkedett meg József Attilával, ősztől Londonban, majd Berlinben tanult. Férjhez ment, 1933-ban elvált, ekkor hazatért, és újra közeli kapcsolatba került József Attilával. Részt vett a Szép Szó szerkesztésében. Az 1940-es években a Magyar Csillag munkatársa volt. Írásai is megjelentek e két lapban. Ő hívta fel József Attila figyelmét a szociológia fontosságára. Levelezésük gazdag. 1942-1943 között írta meg emlékezéseit, ami csak 1975-ben jelent meg könyvként.
expresszionizmus
Avantgárd stílusirányzat; az intenzív belső tartalmak kifejezését tekinti elsődlegesnek; az elnevezést Hervé használta először (1901) az impresszionizmussal szembefordulás tudatos vállalóira, a belső lelki tartalmak korlátoktól mentes kiáramlását jelölte
modernizmus
Magába foglalja a századforduló és a korai avantgárd összes irányzatát. Ady Endre költészetére is jellemző ezen irányzat.
tárca
Hírlapi írásmű. Jellemzői az olvasmányosság és az irodalmi igényesség. Általában a lapok alsó felében jelenik meg, vastag vízszintes vonal választja el a többi írástól. Magyarországon a 19-20. században vált divatossá.
keresztrímes jambus
Olyan jambikus lüktetésű vers, melynek minden második sora rímel.
ritmusosság
(gör-lat): ütemesség, szabályos üteműség; ritmusos: valamilyen ritmust követő, a ritmust megtartó; egyenletesen lüktető.
Éluard, Paul
Paul Éluard (1895-1952) franci költő. Életműve különböző stílusirányzatokhoz való kötődése szerint korszakolható dadaista, szürrealista megnyilvánulásokra. A fasizmus ellen vívott aktív békeharcáért 1953-ban posztumusz Nemzetközi Békedíjat kapott.
három idősík
A három idősík, a múlt, a jelen és a jövő megjelenésére utal egy művön belül. Minden idősíkhoz egyben értékrendszer is társul. Például: dicsőséges múlt, fényes jövő stb.
gyermek motívum
Gyermek motívum alatt azt értjük, amikor a költő visszaálmodja magát a gyermekkorba, és a kisgyermek szemszögéből mutatja be a világot.
Dsida Jenő
példabeszéd, példázat= Erkölcsi tanulságot tartalmazó vagy arra vezérlő tanító szándékú megnyilatkozás vagy hosszabb lélegzetű történet egyaránt lehet; leginkább a Biblia példabeszédei, pl. Jézus példázatai tekinthetők mintának, de az antik görög irodalom
gondolatiság
Gondolati, eszmei, filozófiai tartalmak együttese.
kötött forma
Az elbeszélő költemények és eposzok esetében meghatározott formai követelmények, szabályok vannak, melyek keretet hoznak létre, a mű megírásakor ezeket be kell tartani.
jambus
A jambus irodalmi fogalom, a leggyakoribb időmértékes verslábak egyike. Értéke három mora, egy rövid és egy hosszú szótagból áll. Párja (fordítottja) a trocheus. A jambus szó jelentése valószínűleg "dobás", "dobós", egy táncfajta elnevezése legfőbb figurájáról.
tragikus halála
A köztudatban az a nézet terjedt el, hogy vonat alá vetette magát. Az újabb kutatások szerint álló szerelvényről volt szó, mely talán épp akkor mozdult meg, amikor J. A. át akart bújni két vagon között.
Áprily Lajos
( 1887-1967) költő, műfordító. Jékely Zoltán költő apja. Az Erdélyi Helikon, majd a pesti Protestáns Szemle szerkesztője. Impresszionista látásmód, az erdélyi táj (a menedékhely) bemutatása jellemzi költeményeit.
numerus clausus
(lat,=zárt szám): Mo. -on 1920-ban hozott törvény, mely nemzetiségi és faji megkülönböztetés alapján szabja meg az egyetemekre felvehetők számát.
posztmodern
Eleinte az építészetben, később más művészi ágakban is, pl. az irodalomban megjelenő irányzat, irányzatok, mely képviselői felismerték, hogy a társadalmat a technicizmussal, a technikai szemlélettel, a hagyományok elvetésével nem lehet megváltani. Nagyaro
regösének
A regösök (a karácsony és újév táján házról-házra járó, jelmezbe öltözött fiúk) hagyományos, énekes köszöntője.
népi tudat
Egy meghatározott néphez (közösséghez, nemzethez) való tartozás tudatos felvállalása.
metrum
Gör.-lat.=versmérték.
Adjon az Isten
Nagy László költészetének egyik kiemelkedő fontosságú jellemzője, hogy verseit többnyire a paraszti világ szemléleti módjával fűszerezte mitologikus vonásokkal összekapcsolva azokat. Ilyen vonással rendelkezik az Adjon az Isten című verse is, melyben a keresztény mitológia van jelen.
Németh Andor
Író, költő, kritikus. 1922-ben Kassák Lajossal szerkeszti a 2x2 című lapot. A Csillag című újság főszerkesztője. Az Egy foglalt páholy története című művében Karinty Frigyeshez fűződő kapcsolatának állít emléket.
bűnögyi regény
Az epikus irodalom azon vállfaja, mely a történetben megjelölt bűnügy a felderítés folyamata és a szereplők megismerése által megoldást nyer.A krimiként is emlegetett műfaj legismertebb képviselői: Agatha Christie,Arthur Conan Doyle.A magyar irodalom egyik legkiválóbb bűnügyi regényírójai közé sorolhatjuk Tandori Dezső ,mely műveiben kiválóan ábrázolta a műfaj jellegzetes elemeit és cselekményszálait.
szabad vers
Olyan versszerű sorokba tördelt költemény, melynek szabályozott versritmusa nincs, verstanilag kötetlen formájú.
eszmei és poétikai zsákutcák
Olyan alkotói szakasz, amikor a poéta vagy író még nem találja meg a saját művészi hangját, melynek oka lehet politikai háttérszél, ideológia vagy tapasztalatlanság és kapcsolatok hiánya. Ez a kezdeti kallódás jellemezte Nagy László (1925-1978) magyar írót is pályája kezdetén.
Tandori
Költő, író, műfordító. A posztmodern képviselője. A legtöbb magyar irodalmi díj tulajdonosa. Első kötete 1968-ban Töredék Hamletnek címmel jelent meg. Művei pl. Egy talált tárgy megtisztítása, Miért élnél örökké?, Medvék minden mennyiségben.
kláris
Gyöngysor. Általánosabb értelemben: egymás mellé helyezett, erősített, fonalra felfűzött gyöngyszemek füzére. Az Alföldön és a hozzá csatlakozó felföldi területeken nevezik kaláris gyöngysor, galárisnak a korall szóból eredeztetve.
gyemekvers
A gyermekek igényeit és képzeletbeli világát kielégítő versek. A magyar költők közül a legnagyobb gyermekvers írónak Weöres Sándor számított. Legnagyobb verseskötete a Ha a világ rigó lenne és a Medúza címet viselő ciklusok.
az éjszaka motívum
A motívum a művészetekben a legkisebb önálló kifejező egység, amely a mű során általában ismétlődik. Az éjszaka motívum az irodalomban több jelentéssel bír, így többek között kifejezi a a félelmet és szorongást, szomorúságot, fájdalmat, születés és teremtést, álmokat és vágyakat, boldogságot, szerelmet és beteljesülést. József Attila Éjszaka verseiben a motívum álmok, vágyak és a szorongás kifejezésének eszköze.
aforisztikusság
Az aforisztikusság jelentése odavetett gondolatok, töredezett információk átadása a külvilágnak.
lírai személyesség
Azon mozzanat egy alkotás során, amikor a lírai versbe az író beemeli saját, szubjektív, megélt élményeit, ezzel fokozva a feszültséget vagy a katrzisélményt.
patetikus
Emelkedett, fenséges, szenvedélyes.
neoavantgard
A második világháború után, az 1950-60-as években kibontakozó avantgárd irányzatok összefoglaló neve. A ~ folytatja és módosítja a „klasszikus” avantgárd művészeti elveit. Nyíltabban politizál, s még határozottabban akarja közelíteni egymáshoz az életmódot és a művészetet, a művészt és közönségét. Másrészt folytatja a nyelvi kifejezőeszközökkel való kísérletezést; ehhez kapcsolódik az irányzaton belüli egyik csoport fő ismérve: a jel típusú ~ felbontja a nyelvi rendszeren belül eddig fennálló hagyományos kapcsolatokat, és új összefüggéseket teremt, valamint kétségbe vonja az egységes jelentés létezését. A francia újregény (A. Robbe-Grillet, C. Simon, valamint a Tel Quel kör tagjai), a konkrét költészet, valamint a strukturalizmus foglalkoznak behatóan a jellel. A másik csoport a kiáltás-típust képviseli, és elsősorban az 1968-as diáklázadások eszményeihez kötődik. A fogyasztói társadalom elleni dühödt lázadást, az önelégültség elleni hadjáratot tűzik ki maguk elé. Főként az USA-ban jellemző, s ide tartozik a beatirodalom (A. Ginsberg, J. Kerouac), a happening, a politikai színház.
demokratikus jogok védelme
József Attila: Hazám című versében a demokratikus egyéni és társadalmi jogok védelme a jelen rendjének elutasítását újra és újra kimondatja a költővel. A fasizmus előretörésének hatására szinte követelésként jelenik meg a polgári demokrácia kérése a társadalom számára.
lágerélmény
A koncentrációs táborokban megtörtént események hatására íródott művek meghatározó lelki környezete. Hatása: a magányérzés, számkivetettség, az életben való hit ambivalens jelenléte.
Bálint György
( 1906-1943) Publicista, író. Az Est-lapok munkatársa. Rendszeresen publikált a kommunista és a polgári ellenzéki sajtóban.
himnikus hang
Magasztos hangvételű előadás- vagy írásmód, melyben egy az alkotó egy vagy több általa megjelölt magasabb eszmét vagy személyt esetleg tárgyat magasztal.
Orbán Ottó
Költő, műfordító. 1958-óta irodalmi munkásságából él. Verseskötetei pl. Fekete ünnep (1960), A teremtés napja (1963). Sokoldalú fordító, fordított pl. angol, cseh, görög, jugoszláv, kínai, latin, mémet, orosz, skandináv és spanyol költőktől is.
szabályos strófaszerkezet
Egyenletesen ismétlődő strófaszerkezet.
ezoterikus
( gör-lat.) Titkos, rejtett, csak a beavatottaktól érthető, csak nekik hozzáférhető.
reflexív
A tudat szerepét kizárva a lelki működést kizárólag a reflexekre visszavezető ábrázolás v. befogadás.
emelkedő, jambikus ritmus
Az időmértékes versláb egyik fajtája a jambus, mely egy rövid és egy hosszú szótagból áll. A jambikus verselés az a verselési mód, melyben csak jambikus (emelkedő) verslábak fordulnak elő.
Gyömrői Edit
( 1896-1987) Pszichoanalitikus, költő, író. Kassák körében kezdte háborúellenes versekkel. 1920-ban Bécsbe emigrált. Esernyőüzemi munkás, majd elárusító volt.1933-ban Budapestre költözött. Pszichoanalitikus gyakorlatot folytatott. 1935-36-ban József Att
látomásvers
Olyan vers, mely nem a lét nélküli világ értelmét kutatja, hanem azt az álomvilágot, melybe minden éjjel belecsöppen az ember, mely mindannyiunk egyetemes és közös élménye. Az ilyen típusú vers végére a látomás átalakul emlékké.
közösség
Társadalmi vonatkozásban beszélhetünk közösségekről, melyek egy közös e
hosszúvers
Az 1950-es évek magyar költészetében elterjedt műfaji megnevezés, amely egy-kétszáz soros vagy még annál is terjedelmesebb, kötetnyi, elsősorban lírai kompozíciót jelöl, mely epikai és drámai elemeket egyaránt felhasznál. Általános sajátossága a világkép-
képgazdagság
Olyan alkotói eszközhasználat, mely burjánzik a költői képekben. A metaforák, hasonlatok, szimbólumok tárházának kieresztésével az alkotás magasztosabb és élvezetesebb lesz. Ezzel a képgazdagsággal díszítgeti ki életművét Csóri Sándor, kortárs költő is.
klasszicizáló
A klasszicizáló tulajdonképpen a klasszicizmus művészeti formáihoz való igazodást jelenti.
Vértanú arabs kanca
Nagy László prózakölteménye, melyben a három műnem szintetizálására törekedett. Az értékvesztés látomása.
kulcsvers
Olyan meghatározó vers egy költő életművében, mely egy konkrét korszakának a legjellegzetesebb stílusjegyeit hordozza magában.
Kormos István
( 1923-1977) Költő, műfordító, szerkesztő. Az Ifjúsági és a Móra Ferenc Könyvkiadó, A magyar irodalom - és A világirodalom gyöngyszemei sorozatok szerkesztője. Álomszerű életképei (Eltűntek az égen), a vidéki életet bemutató versei (Búcsús metszet a mecsé
dadaizmus
avantgardista mozgalom 1915 és 1922 között mely a háború okozta kiábrándultságot nihilista ( mindent tagadó ) anarchizmusban próbálta feloldani - a teljes tagadás álláspontjára helyezkedve utasítják el a polgári civilizációt, kultúrát, rációt és logikát
Jékely Zoltán
Jékely Zoltán (1913–1982) Áprily Lajos költő fiaként jött a világra. Korai műveiben meghatározó szerepet töltött be a természet- és szerelemélmény, illetve az elmúlás. Ezen érzéseit legelőször az 1936-ban megjelent Éjszakák című verseskötetében rögzítette. Ismertebb művei: Enyeden ősz van; Apotheozis; A Szépjuhászné elégiája; Csillagtoronyban; Madár-apokalipszis. A Faust első részének fordítója.
klassziczálódás
Az ókori görög és római hagyományokat követi a költészetben (rímelés és versforma tekintetében). A költőnek szabályokat kell betartania, harmóniára, arányosságra kell törekednie.
hármasság motívum
Olyan motívumrendszer, mely három tagból áll. Egy irodalmi mű cselekménye, mondanivalója épülhet az idő hármasságának motívumára (múlt, jelen, jövő).
leírás és értelmezés nem lineáris
Olyan költői eszközhasználat, amikor a leírás egyben az értelmezés is, tehát nincs szükség következtetésre.
víz motívum
A ~át a szegénységgel, a nyomorral kapcsolja össze. A kőkori eredetű víz motívum a vízből születő hősök (Ozirisz, Thézeusz, Romulusz, Kürosz, Csaba királyfi, Álmos stb. ) végzetére utal. Ezek életrajzában megtaláljuk az isteni eredetet, amelynek a víz szimbólum csupán a jelzése.
műfordító
Műfordítással hivatásszerűen foglalkozó személy.
hidegség és fagy
József Attila, Téli éjszaka (1933) című versének két fő motívuma, mely az éjszakával és a téllel egyenrangú értéket képvisel. E két kifejezés megtestesíti magát a téli éjszakát.
szerelmi líra
A szerelemről szóló, azzal kapcsolatos költészet.
forgatókönyv
A forgatókönyv a játékfilmek és dokumentumfilmek írásban rögzített alapanyaga. Két fajta forgatókönyvet különböztethetünk meg: az irodalmi és technikai forgatókönyvet egyaránt. Az irodalmi forgatókönyvek egy leíró részből, és egy a szereplők neveit és a dialógusokat tartalmazó részből tevődnek össze. A technikai forgatókönyvet pedig az irodalmi forgatókönyv alapján készítik el. A legkiemelkedőbb magyar forgatókönyv íróként Csoóri Sándort tartják számon.
Jelenések könyve
Ókeresztény mű, az Újszövetség négy könyvéből az egyik alkotás, melyet János próféta rögzített, feltehetőleg i. sz. 68-69-ben keletkezett. Apokalipszis néven is ismert. Futurisztikus értelmezés szerint János Krisztus visszajövetele előtti rövidebb periódusról írt, és olyan próféciákat említ, melyek még nem teljesedtek be.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)