Comte:A pozitivizmus elméletének kidolgozója Auguste Comte (e. ogüszt komt; 1789–1857) francia filozófus. A századközép válságjelenségeinek összegzőjeként rámutatott a romantikus-liberális történetfilozófia csődjére. Fő művében, A pozitív filozófia tanfolyamában azt állítja, hogy az emberiség a teológiai és metafizikai korok után a pozitív tudományok (természettudományok) korába lépett. A pozitivizmus csak a tudományosan ellenőrizhető hiteles tények igazságtartalmát fogadta el. A comte-i ismeretelmélet hatott a művészetekre és magára a művészetelméletre is.
Taine miliő-elmélete: Hippolyte Taine (e. ipolit ten; 1828–1893), a pozitivista gondolkodás másik kiemelkedő alakjának ún. miliő-elméletével (determináció-elmélet) gyakran találkozhatunk a század második felének regényirodalmában. E szerint a szellemi kultúra és az ember fejlődését három tényező befolyásolja:
• a faj, azaz az ember faji meghatározottsága,
• az idő, azaz a történetileg meghatározott pillanat és
• a környezet, azaz az embert körülvevő társadalmi környezet.
Taine elméletét mintegy kiegészíti és így a regényírók palettájáról nem hiányozhat a biológiai örökléstan, a darwinizmus (létharc és törzsfejlődés) és a modern orvostudomány számos újdonsága.