- Irodalom - 11. osztály
- Líra
- A XIX. század második felének európai költészete
- 7 téma
parnasszizmus
(lat): a 19. században Franciaországban fellépő, személytelen és szenvedélytelen ábrázolásra és szigorú formai fegyelemre törekvő költői irányzat.
tárgyiasítás
Tudati tartalomnak a külvilág tárgyaira való kivetítése, ill. ennek megjelenítése.
Yeats, William Buttler
(1865-1939): angolul író ír költő, drámaíró, az ír nemzeti színház és irodalmi újraéledés egyik vezéregyénisége, a dublini nemzeti színház (Abbey Theatre) egyik megalapítója. Ifjúkori dalszerű, idilli hangulatú lírájában az ősi kelte népköltészetből, a népballadák gazdag anyagából merített. Későbbi elmélyült, filozófiai gondolatokkal telített költői munkásságán elsősorban a francia szimbolizmus hatása érződik. Versei és drámái bonyolult jelképrendszerekkel, formai és verstechnikai újításaikkal a modern angol lírának is úttörői. Magyar fordítói: Szabó Lőrinc, Kosztolányi D., Vas I., Kardos L. stb.
Reviczky Gyula
(1855-89): költő, író, hírlapíró, a 19. sz. -végi irodalmi ellenzék legtehetségesebb lírikusa Vajda János mellett. Világnézetére és munkásságára erősen hatott Schopenhauer filozófiája, bár pesszimizmusa ellen állandóan küzdött s szabadulni igyekezett tőle. Lírájában leleplezte a züllött, műveletlen úri osztályt, s a hozzá törleszkedő kicsinyes pesti polgárságot, bírálta kora társadalmának embertelenségét s a hiv. politikát. Egyéni nyomora és az érvényesülésért vívott küzdelmei nyomán támadt kiábrándulása, panasza, szenvedése és álmodozása azonban gyakran szólalt meg elvontan. Sokszor keresett vigasztalást a vallásban, látta a társadalmi visszásságokat, de kiutat nem talált, belenyugvást, megadást hirdetett. Szerelmi költészetében, félredobva a polgári képmutatást, elsőnek énekelte meg a társ. számkivetettjeit (Perdita-dalok). Világnézeti nyugtalansága, a szimbólumok és hangulatok iránti érzéke a 20. sz. -i modern költészet egyik előfutárává avatják. A magyar írók közül az elsők között fedezte fel a 19. sz. -i orosz realisták munkáit, elsősorban Tolsztoj és Turgenyev műveiért lelkesedett. Az ő hatásuk érződik prózai munkáin, melyek közül kiemelkedik a züllő dzsentrit élesen leleplező, de saját élhetetlen, álmodozó egyéniségét is bíráló önéletrajzi jellegű Apai örökség c. kisregénye, a századvégi magyar kritikai realista próza egyik előfutára.
Stefan George
Német költő. Első kötete a Himnuszok címet viseli. Rengeteget utazott, az érettségi után nyugat-európai körútra indult. Párizsban megismerkedett a szimbolizmussal, és annak képviselőivel, Bécsben pedig Hofmannsthal, Hugo von osztrák alkotóval találkozott.
Gautier, Theodore
Théophile Gautier (1811-1872) francia romantikus költő és kritikus, a parnasszizmus (parnasse: a 19. sz. második felében Franciaországban a romantika csapongó, szónokias lírizmusával szemben fellépő költői irányzat, amely a formai tökély és a személytelen költészet programját hirdette) képviselője. Párizsban tanult; festő akart lenni, majd 1830-ban mint költő a romantikusok közé állt és Victor Hugóért lelkesülve szenvedélyesen küzdött a klasszikusok ellen. Írt a France littéraire-be ; azután kiadta költeményeit: Premieres poésies (1830; új kiadás 1873); Albertus ou l'âme et le péché (1832); La comédie de la mort; 1836-tól kezdve a Presse számára 20 éven át irt mű- és színházi kritikákat. 1856-tól a Moniteur irodalmi tárcáját szerkesztette.
transzcendencia
Természetfelettiség, túlvilági, a megismerés határain túli jelenség.
embléma
( gör. er. vándorszó: kép, betét, szöveg) A poétikában a költői képek következetesen ismétlődő, többértelmű használata. A kép z alkotóra, a hősökre, a helyszínekre utalhat. A barokk korban kedvelt összetett művészeti forma. ( kép ás írás) jelképes értelmű
spleen
Az angol szó 'világfájdalmas hangulatot, rosszkedvet, levertséget' jelent. A magyarba a kifejezés a német Weltschmerz szó tükörfordításaként került be ('világfájdalom'). Először a romantika irodalmában jelennek meg olyan hősök, akik ezt az életérzést képviselik. Ilyen életuntak, mélabúsak G. Byron elbeszélő költeményeinek szereplői v. A. Puskin Anyeginje. Később a szimbolista líra (pl. Ch. Baudelaire költeményei), majd a modern regény egyes alkotásai (pl. A. Camus írásai) is árasztanak világfájdalmas hangulatot.
allegória
( gör.)Az irodalomban hosszabb gondolatsoron, esetleg egész művön keresztülvitt, mozzanatról mozzanatra megvilágított költői kép. Az ábrázoló művészetekben erkölcsi eszmének vagy elvont fogalomnak megszemélyesítésére vagy érzékelhető képben való ábrázolás
asszociativitás
Költői megjelenítő eszköz, melynek jelentése : összekapcsoló, társító, egyesítő.
metonímia
(gör.=névcsere) Olyan szókép, mely két fogalom közti térbeli, időbeli, anyagbeli érintkezésen vagy ok-okozati kapcsolaton alapul. Pl. tudja az egész falu.
szimbolizmus
A 19. század végén megjelenő művészeti, főleg irodalmi irányzat, amely az élet bonyolult jelenségeit szimbólumokba, jelképekbe sűrítve próbált érzékeltetni.
áthajlás
Az áthajlás, vagy más néven enjambement a vers szövegének tagolása, ahol a sorvég szorosan egybetartozó szavakat választ el egymástól. Az áthajlással rendelkező verseket többnyire a ritmus érzékeltetése nélkül szokás elmondani, és sokkal érzékeltetve az értelmi hangsúlyt. Fajtái az átvetés és a hátravetés. A magyar költészetben áthajlással rendelkező versek például Juhász Gyula: Anna örök vagy József Attila: Születésnapomra című versek.
zeneiség
Valaminek zenei hatást keltő volta.
irányvers
programvers; olyan költői alkotás, amelynek funkciója van; egy tétel, esztétikai elv vagy irodalmi program ars poetikus kifejezése; különösen az avangárd irányzatok kedvelik elméleti és gyakorlati célkitűzéseik megfogalmazásakor
Ginsberg, Allan
, Allen ( 1926-1997) Amerikai költő. A beatmozgalom egyik legjelentősebb alakja volt. Költészetében a radikális anarchita eszmék a zen buddhizmus és a narkománia propagandája keveredik. Híres műve: Üvöltés ( 1956)
Kassák Lajos
(1887-1967) A magyar avantgárd világszínvonalú képviselője. Költő, prózaíró, festő, irodalomszervező. Az izmusok hatására született meg eklektikus, de az avantgárd határozott jegyeit is magán viselő verseskötete, az Eposz Wagner maszkjában 1915.
Thoreau, Walden
Amerikai költő, esszéíró. 1845-ben a Walden-tó partjára költözött egy maga ácsolta kunyhóba. Két évet töltött itt. Kenyerét földmérnökként kereste. Elsőként figyelt fel az indián kultúra értékeire.
avantgard
Az avantgárd a franci avant - garde: előőrs szóból származtatható. Mindazon irodalmi és képzőművészeti irányzatok összefoglaló neve, amelyek a 20. század elején jelentkeztek, és amelyek megváltoztatták a művészetről kialakult képet. Tágabban értelmezve az avantgárd az intézményesség ellen fellépő, lázadó hajlamú művészi magatartás. Az avantgárd irányzatai két részre bonthatóak, melyek: a romboló és építő jellegű irányzatok.
gondolatritmus
Verstani alakzat. Párhuzamos szerkesztés, a mondatok részleges ismétlésén alapuló művészi eljárás.
Lenau, Nicolaus
Osztrák költő. Gyermekkorát Magyarországon töltötte, ami gondolkodását, költészetét nagy mértékben meghatározta. Lírai versek mellett drámai és epikai költeményeket is írt. Főművének Az albigensek című verses eposz tekinthető.
komplexus
( lat) Tudatalatti, elfojtott vágyak, elképzelések és a velük kapcsolatos gátlások összessége.
elégia
Görög eredetű műfaj, disztichonban írt költemény, fuvolakísérettel adták elő; tartalmát tekintve lehet harcra buzdító ének vagy a személyes fájdalom panaszhangú költeménye, de elvont gondolatok, filozofikus tartalmak megéneklésére is alkalmas keretül szol
Hebbel, Friedrich
,Christian Friedrich ( 1813-1863) Német drámaíró, költő. Lélektani realizmus jellemzi gyakran bibliai vagy mitológiai témájú drámáit. Főbb művei: Judit ( 1840) Mária Magdolna( 1844)
Hoffmansthal, Hugo von
, Hugo von ( 1874-1929) Osztrák költő, író. Az osztrák szimbolizmus és szecesszió nemzeti klasszikusként tisztelt vezéralakja. A századvég sekadens életérzésének megszólaltatója. Legjobb színpadi alkotásaiban a középkori német misztériumjáték a barokk és
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)