- 3 téma
a francia Enciklopédia
A Nagy Francia Enciklopédia a felvilágosodás korának legjelentősebb szellemi terméke. Olyan neves filozófusok és tudósok vettek részt a létrehozásában, mint D'Alembert, Diderot, Voltaire, Rousseau, Montesquieu. A szerzők célja egy olyan tudásbázis létrehozása volt, amely az addigi világról szerzett összes ismeretanyagot tartalmazza a tudomány minden területéről.
Addison, Joseph
Joseph Addison (1672. május 1. – 1719. június 17.) brit publicista, esszéista. Angliában a Whig frakció tagja volt, de sosem játszott fontosabb szerepet a politikai életben. Ma már Addison neve költőként aligha ismert, drámaíróként sosem volt igazán jelentős.
adoma
csattanóval végződő, rövid vidám történet. Általában nem valóságos személyeket, hanem elvont típusokat szerepeltet. (pl. furfangos paraszt, ravasz kereskedő) A magyar irodalomban főként a XIX. században népszerű, legjelesebb képviselői: Jókai Mór, Mikszát
Ágnes asszony
Arany János (1817-1882) költő nagykőrösi balladái közül az egyik legismertebb lélektani alkotása az Ágnes asszony, melyben az őrület határán levő Ágnes asszony bűnhődését írja le a szerző
aktív romantika
Az aktív romantika a romantika (18-19. századi stílusirányzat) egyik ága, melynek képviselői bár tisztában voltak a világ romlott mivoltával, mégis bíztak a javulás lehetőségében. Ezzel a felfogással bíztatták alkotásaikban saját magukat, az olvasókat és a reformereket. Magyar képviselői: Petőfi Sándor, Arany János
almanachlíra
A XIX. század elején divatos, különösen a nők körében kedvelt szépirodalmi gyűjteményes kötetekben( évkönyv, zsebkönyv) megjelent költői alkotások összessége.
amorett
( ol. ) A képzőművészetben a szárnyas gyermek alak elnevezése
anakreontika
v. anakreóni költészet, az XVIII. század végi XVIII. század eleji dalköltészet egyik típusa. Mintájának tekinti elsősorban a görög Anakreón, a latin Horatius és a perzsa Háfiz költészetét. Fő témái: szerelem, bor, kellem.
analízis
( gör. ) Elemzés, részekre, elemekre bontás mint tudományos, kutató módszer.
anekdotikus
Anekdotákkal átszőtt elbeszélés, történet
Anna királynő
Angol királynő, aki 1713-ban Jonathan Swift szatirikust a dublini Szent Patrick székesegyház főesperesévé nevezte ki.
antagonizmus
( gör-lat) Kibékíthetetln ellentét, ellettétesség
antiklerikalizmus
( gör-lat) Harc az egyház politikai és kulturális befolyása ellen.
Anyegin
Alexandr Szergejevics Puskin 1831-ben írott, verses regényének főszereplője.
Anyegin-strófa
Puskin Anyegin c. verses regényének strófaformája. A strófa 14 soros, jambikus lejtésű. Egy sor 8 vagy 9 szótagú, 3 négysoros és egy kétsoros egységre tagolódik. Rímképlete: abab ccdd effe gg.
Apollinaire, Guillaume
Guillaume Apollinaire (1880-1918) olasz származású költő,író,kritikus. Párizsi tartózkodásai során kapcsolatba kerül az avantgárd neves alakjaival.1918-as halálát spanyol nátha okozta. Főbb művei: Saint-Merry muzsikusa, A kubizmus
Aranka Görgy
( 1737-1817) író, tudományszervező.
archetípus
( gör.)1. Valaminek az ősformája, eredeti ősi alakja. 2. Őskép, szimbólum ( főként a mitológiában és a népköltészetben gyakori.
Árkádia-pör
Irodalmi -per a XVIII. században. Kazinczy Csokonainak írott sírfelirata ( „Árkádiában éltem én is”) kapcsán robban ki. Kazincy „árkádia” szó jelentését a görög hagyományok szerint, a idilli boldogság helyszínét jelentette. Ellenfelei pedig a szót kietle
asszociáció
( lat. ) társítás, egyesítés, képzettársítás.
Bajza József
( 1804-1858) színigazgató, kritikus. 1831-ben elindítja a Kritikai Lapok című folyóiratot, majd 1837-ben Vörösmarty Mihállyal és Toldy Ferenccel közösen az Athenaeum folyóiratot, ahol már rendszeresen jelentkezik kritikáival. Bár költőnek indult, maradand
ballada
A ballada, a középkorban létrejött lírai műfaj, a dal egyik formája. Jellemzője, hogy három verszak után ugyanaz a versszak (refrén) megismétlődik. Eredetileg énekelték, táncok kíséretére szolgált. Három balladai műfajt különböztethetünk meg, melyek a népballada, vígballada és műballada.
balladai homály
A balladai homály olyan költészetben alkalmazott eszköz, amikor a mű költője kihagyásokkal tarkítja a művet.
Barcsay Ábrahám
( 1742-1806) 1762-ben szülei halála után a bécsi magyar testőrség tagja lett s itt Bessenyei írói köréhez tartozott. Részt vett a megélénkülő erdélyi politikai életben, a Martinovics-per után rövid időre letartóztatták. Költeményei jórészt barátaihoz (Be
Báróczi Sándor
(1735-1809) A bécsi magyar testőírók egyike. Francia szerzőket fordít különös gonddal és érzékenységgel. Különösen Marmontel-fordításai aratnak sikert, Kazinczy is költőinek, stíluseszménynek tekinti fordításait, különösen az Erkölcsi meséket
Baróti Szabó Dávid
(1739-1819) Költő. Batsányival és Kazinczyval együtt 1787-ben Kassán megalapították a Magyar Museumot (1788-1793), mely az első önálló magyar nyelvű folyóirat. A magyarországi klasszikus verselés egyik legnagyobb alakja.
Baudelaire, Charles
1821-1867 között élt francia származású költő. Legismertebb műve A romlás virágai című verseskötet, mely páratlan képzelőerővel jeleníti meg a bűntudatot, a létezés végét, a gonoszt, valamint a szerelem és a szépség utáni vágyódást.
bihari remete
Bessenyei György magyar író és költő, a felvilágosodás meghatározó egyéniségének jelzője a bihari remete. 1785-ben átvette Bihar vármegyei örökségét, és ettől kezdve remete életet élt a vármegyében. Innen ered az alkalmazott jelző.
Buda
Az 1873 előtti főváros elnevezése, mely a mai Budapest Dunától nyugatra eső részén fekszik.
Bulgakov, Mihail Afanaszjevics
Mihail Afanaszjevics Bulgakov (1891-1940) az orosz irodalom kiemelkedő szatirikus alkotója, írója. Műveiben az akkor szovjet társadalmat kritizálta. Legismertebb alkotása: A Mester és Margarita.
Burns, Robert
, Robert ( 1759-1796) Skót költő. Népies, lírai dalait a skót nemzeti hagyomány hatja át.
byronizmus
Magatartás forma, Byron angol romantikus költő neve után. Világfájdalom, kiábrándultság és csömörből táplálkozó bágyadt közöny, spleen, embergyűlölet.
ciklikusság
Időszakonként újra ismétlődő esemény, történet, cselekmény.
Corneille, Pierre
, Pierre ( 1606-1684) Francia drámaíró, a klasszikus francia tragédia megteremtője. A sikert 1636-ban Cid című drámája hozta meg számára.
couleur locale
Eredeti jelentése "helyi színezet", mely egy műben ábrázolt történelmi kor, földrajzi környezet jellegzetességeit emeli ki.
deák
Írással,latin nyelvű tudományokkal, filozófiával foglalkozó fiatalok csoportja.
dekadencia
Jelentése: hanyatlás, visszaesés. A formáról,kritikáktól és beteges emberi vonásoktól túltengő alkotói korszak bekövetkezte, mely felváltja a kitisztult és spontán teremtőerő jelenlétét. A hanyatlás korszaka.
Delacroix, Eugéne
, Eugéne (1798-1863) Francia festő és grafikus. A romantika stílusteremtő mestere. Illusztrációkat készített Goethe és Shakespeare műveihez. Híres művei: Dante bárkája (1822) Algériai nők otthon (1834) Khiosi mészárlás (1824)
Déryné Széppataki Róza
( er. Schenbach 1793-1872) Az első magyar opera énekesnő, a vándorszínészet korának legünnepeltebb színésznője. Nevéhez fűződik a kolozsvári opera megteremtése és felvirágoztatása. Katona József szerelme reménytelenül szerelmes volt belé.
Descartes, René
, René ( Renatus Cartesius ( 1596-1650) Francia filozófus, matematikus, természettudós. A tudomány-és filozófiatörténet kimagasló eygénisége. A racionalizmus irányelvének megalapítója.
disszenter
( ang) Az anglikán egyházból kivált hitfelekezet tagja.
Dugonics András
(1740-1818) író, egyetemi tanár, kegyesrendi szerzetes. Sok németből magyarított regényt, színdarabot írt politikai célzattal, közmondásokkal. A nemesi olvasóközönség legünnepeltebb írójává tették. Különösen az 1788-ban megjelent Etelka keltett nagy lel
egalitárius
Az állam nem részesíthet előnyben egy vallást a másikkal szemben. Ez a pártatlanság elve. Az állam köteles megvédeni a polgárokat a kormányzati diszkriminációtól, amennyiben egyetlen vallást részesít előnyben.
elégiko-óda
A csüggedés és lelkesedés ellentétes érzelmei váltakoznak és e kettőségnek megfelelően a hangnem is összetett; egyben elégikus és ódai. Erre kitűnő példa Arany János: Letészem a lantot című verse.
elégikus hangnem
Fájdalmat, bánatot fegyelmezett, megbékélt (rezignált) hangon kifejező előadásmód.
epilógus
( gör= utószó) Rendszerint drámai és epikai művekhez csatolt, a mű törzsszövegétől különálló befejező rész.
epitheton ornans
állandó vagy eposzi jelző (gyorslábú Akhilleusz)
epopeia
Nagyeposz vagy nemzeti eposz elnevezése, mely az eposz egyik legigényesebb válfajának tekinthető.
eposzparódia
A téma kisszerűségén, az eposzi kellékek paródiáján alapuló műfaj, nevetséges, komikus hatás kiváltása a célja (Petőfi: A helység kalapácsa) Petőfi műve felfogható eposzparódiának, de egyúttal a korabeli irodalom (lírai költészet) fennkölt, finomkodó, dag
Ercsey Julianna
Arany János (1817-1882) magyar költő felesége, akitől két gyermeke született: Juliska és László.
Erdélyi Magyar Színjátszó Társaság
Az 1790-es években, Kolozsváron, Aranka György és Wesselényi Miklós támogatásával megalakult színjátszó kör.
esszé
olyan filozófiai-szaktudományi értekezés, amely mondanivalóját szépírói eszközökkel fejti ki
esztétika
Filozófiai irányzat, mely a szépség, mint elvont fogalom természetét vizsgálja. Főbb képviselői : Platón, Arisztotelész, Alexander Gottlieb Baumgarten.
Etele
Arany János (1817-1882) költő Buda halála című elbeszélésében Buda király öccse, akivel vesztére megosztja hatalmát.
Examiner
Tory párt eszméit képviselő hetilap, melynek egy ideig Jonathan Swift ír szatirikus író volt a főszerkesztője.
extatikus
( gör-lat) Elragadtatott, felindult, önkívületben levő.
Fekete János
( 1741-1803) gróf, költõ, katona. Tanulmányait Bécsben végezte, majd katona lett, lovasgenerálisként vonult nyugalomba. A magyar felvilágosodás irodalmának színes, érdekes szereplõje volt. Verseit 1781-ben francia nyelven is kiadta, kapcsolatot tartott
felvilágosodás
Művelődéstörténeti korszak, s annak szellemi mozgalma. Célja a polgári társadalom megteremtése. A 18. század egészét áthatja.
fikcionált jövő
A fikcionált jövő a fikció szóból származtatva elképzelt jövőt jelent. Kiváló példa erre Petőfi Sándor: Az apostol című költeménye, melyben a költő a 20. fejezetben bizonytalan időbeliséget ábrázol, vagyis fikcionált képet fest a jövőt illetően.
folklór
( ang.=néptudás) A társadalomban az alsóbb néprétegek társadalmi tudásának tudatának, szellemi kultúrájának és művészi alkotásainak összefoglaló elnevezése. A fogalom a 19. század közepén született és terjedt el.
Fontanelle
, Bernard Le Bovier de ( 1657-1757) Francia író, bölcselő, a felvilágosodás képviselője. Finomkodó, modoros drámákat írt. Descartes filozófiáját, valamint kora természettudományos vívmányait népszerűsítette. Híres műve: ( Beszélgetések a világok sokaságár
Földi János
( 1755-1801) Orvos, természetbúvár, nyelvtudós és költő. Csokonai barátja, Fazekas Mihály sógora. Nagy természettudományi munkájának csak az állatrendszertant tartalmazó első része készült el. A Debreceni Grammatika az ő kéziratos Magyar Nyelvkönyv c. nye
fragmentum
( lat. = szakítani, törni) Elkészült, de teljes egészében fenn nem maradt irodalmi alkotás. ( Szophoklész: Nyomkeresők)
Gessner, Salamon
,Salamon (1730-1788) Svájci író, festő, lapkiadó. Legnépszerűbb műve az öt kötetben megjelent Idyllen (1756-1762). Az idillek a természetben, természetes környezetben játszódó életképek, pásztori jelenetek. Jellemző rájuk a szentimentalizmus érzelmessége,
Goethe, Johann Wolfgang
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832),német származású író, költő, aki a barokk nagyepikai műfajának egyik legjelesebb képviselői közé tartozott. A Faust írójaként vált híressé a nagyvilágban.
Goya, Francisco José de
, Francisco de ( 1746-1828( Spanyol festő és grafikus. Az egyetemes művészettörténet kimagasló jelentőségű mestere. Élete utolsó éveit önkéntes száműzetésben Bordeaux-ban töltötte .Híres művei: A királyi család ( 1800k) Lány korsóval ( 1810k) A háború bor
Greguss Ágost
Greguss Ágost 1825-1882 között élt esztéta, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Tanulmányait filozófiai tanfolyam keretében Rozsnyón folytatta, melyet végül Eperjesen fejezett be. Innen a bécsi egyetemre jelentkezett orvosi szakra. 1844-ben budapesti tartózkodása alatt irodalmi körökkel került kapcsolatba, ekkor kezdett az írói pálya felé hajlani. Egyetemi tanulmányait már 1846-ban félbeszakította, amikor elfogadta a szarvasi evangélikus kollégium megüresedett tanszékének ajánlatát. Hírlapíróként, esztétaként és íróként egyaránt tevékenykedett.
Grillparzer, Franz
,Franz (1791-1872) Osztrák drámaíró. Az önálló osztrák irodalom megteremtője. Írói sikerét a Szapphó című dráma hozta meg.
Gróf Rédey Lajosné
Gróf Rédey Lajosné temetésén olvasta fel Csokonai Vitéz Mihály, A lélek halhatatlansága című versét. A temetésen megbetegedett a költő, tüdőgyulladást kapott, és 1805-ben Debrecenben meghalt.
Grub Street
A londoni bohém újságírók által lakott utca nevére utal. A kifejezés lefordítása azért problematikus, mert Londonon kívül más európai nagyvárosban nincs olyan fizikailag meghatározható terület, ahol az underground irodalom művelői élnek. A franciában a „G
gúny
Elutasító magatartás, amely az irodalomban is a kinevetés, kicsúfoolás formáiban nyilvánul meg. Nem esztétikai minőség, nem kötődik műfajokhoz, ugyanakkor stílusfogalomként is használatos.
Hamlet
William Shakespeare drámájának fő hőse, dán királyfi.
Helvetius, Claude Adrien
Claude Adrien Helvétius (1715 – 1771) francia filozófus volt. A francia felvilágosodás legnagyobb szellemi termékének, az Enciklopédiának egyik szerzője.
Herder, Johann Gottfried
, Johann Gottfried ( 1744-1803) Német író, költő, eszéta filozófus. A német felvilágosodás egyik vezető teoretikusa, a művek nemzeti jellegének hangsúlyozásával a Sturm und Drang kezdeményezői közé tartozott. Vizsgálta a társadalmi formációk sajátosságait
herderi jóslat
Johann Gottfried Herder jóslata szerint a magyarokra nemzethalál vár, mind társadalmilag mind nyelvi szinten. A felhívás a magyar kulturális élet szereplőit dacos ellenállásra sarkalta.
Himfy-versszak
A magyar ütemhangsúlyos verselés egyik nevezetes versformája. Kisfaludy Sándor ebben a formában írta Himfy-szerelmei című versfüzérét. A kis Himfy 7 vagy 8 szótagos sorból áll, rímképlete ababccdd. A nagy Himfy-strófa 12 soros, ababcdcddeeff rímképletű.
himnusz
( gör.= dicséret ) Költői és liturgikus műfaj. Az óda egyik válfaja. Valamely eszmét, nemzetet stb.. magasztaló lírai mű.
Hoffmann, Ernst Theodor Amadeus
Ernst Theodor Amadeus (1776-1822) Német elbeszélő, zeneszerző, festő. A német romantika világszerte egyik legnagyobb hatású és legsokoldalúbb művészegyénisége. Pályáját zenei alkotásokkal kezdte. Művészetében a valóság és a fantasztikum elválaszthatatlan
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
I.Ferenc
( 1768-1835) Német-római császár és Magyarország királya. ( 1792-1835) Ausztria császára ( 1804-1835). Felvilágosodás-ellenes, abszolutisztikus uralkodása alatt fojtották el a magyar jakobinus mozgalmat. ( 1795) A Napóleon ellen vívott háborúkban elveszít
II. Lipót
( 1747-1792) Magyarországon a rendi alkotmány helyreállításával engedményt tett a nemesi mozgalomnak. Végett vetett a törökkel vívott háborúnak. ( 1791)
impresszionizmus
A 19. század utolsó harmadában Franciaországban keletkezett festészeti ( majd ennek hatására zenei és irodalmi) irányzat, amely a fény és az árnyék, a lebegés, a finom árnyalatok érzékeltetésével, a pillanatnyi hangulatot, a művészetbena külső világ felke
individualizmus
( lat. ) AZ egyéniség bálványozása, az egyes személy, az egyén érdekeit a társadalom érdekeivel szembeállító, a társadalom érdekeinél magasabbra helyező szemlélet.
individuum
( lat. ) Egyed, önállóan létező élő szervezet. 2. Egyén, egyéniség.
irónia
( gör-lat.) Többnyire dicsérő, elismerő szavakba burkolt, keserű, de szellemes, finom gúny. 2. kesernyés, maró gúny.
jeremiád
( a bibliai Jeremiás próféta nevéből) Panaszos, siránkozó hangvételű verses műfaj. Különösen a reformáció idejének prédikátor énekszerzői kedvelték.
Jókai Mór
(1825-1904) A magyar romantikus próza legnagyobb alakja. Első írói korszaka (1850-65) legnagyobb regényei, az Egy magyar nábob (1853), Kárpáthy Zoltán (1854), valamint 1851-es novelláskötete, az Egy bujdosó naplója (1851). A kiegyezés utáni stílusváltást
kalandregény
A regény kezdő és végpontja adott. A kezdőpont: a főhőst kimozdítják addigi állapotából, végpont: felkötik vagy megjavul. Közte tetszőlegesen növelhető számú, egymással nem, vagy alig kauzális viszonyban levő epizódok, kalandok sorozata. A történetek sorá
kálvinizmus
Kálvin János (1509-1564) francia származású svájci keresztény teológus. A kálvinizmus alapítóatyja. Egyházszervező tevékenysége mellett hozzájárult a francia irodalmi nyelv kialakulásához is. Elképzelése szerint nem az egyház, hanem a Szentlélek biztosítja a tekintélyt. A kereszténység központjába Jézust helyezi és nem a Bibliát. Kálvin szerint Isten bárki által megismerhető, és a hit által misztikus kapcsolatot ápolhatunk Krisztussal.
Kant, Immanuel
Immanuel Kant (1724-1804), német filozófus, az idealizmus megteremtője. A Königsbergi egyetemre járt, ahol a metafizika elveiről írta disszertációját. Pályáját a kritika előtti (1746-1760) és a kritikai (1770-1790-es évek közepe) korszakra oszthatjuk. Főbb művei: A tiszta ész kritikája (1781, 1787), A gyakorlati ész kritikája (1788), Az ítélőerő kritikája (1790), Válasz a kérdésre: Mi a felvilágosodás (1784).
Kazinczy Ferenc
(1759-1831) Irodalomszervező, költő, író. A magyar nyelvújítás vezéregyénisége, a magyar felvilágosodás író-literátora. Batsányival és Baróti Szabóval elindította a Magyar Museumot (1788), majd egyedül szerkesztette Orpheus (1789-92) című lapját. Eredeti
Keats, John
John Keats (1795-1821), angol, romantikus költő. Szegény családból származott, ahol legfeljebb a lexikonokban találkozhatott a görög művészet kiemelkedő alkotásaival. Költői nagyságát halála után fedezték fel. A romantikus triumvirátus harmadik színre lépője. Az utókor elnevezése szerint a „Szépség költője”. Fontosabb művei: Óda egy görög vázához, A melanchoriáról.
Kepler, Johannes
, Johanes ( 1571-1630) Német csillagász. Rudolf császár prágai udvari csillagásza volt. ( 1601-1612) Legjelentősebb eredménye a bolygómozgásra vonatkozó három törvény kimondása. Megtervezte az első, csillagászati célra jól használható távcsövet.
Kisfaludy Károly
( 1788-1830) dráma- és elbeszélésíró, költő, az MTA tagja (1830). Részt vett a napóleoni háborúban, vitézül harcolt, kinevezték hadnaggyá, de a szigorú fegyelmet nem tudta elviselni, 1811-ben lemondott rangjáról. 1809-ben Pesten kapcsolatba került írókk
Kisfaludy Sándor
(1772-1844) Költő. Szegedy Róza iránti szerelme ihlette a kétrészes Himfy szerelmei című versfüzérét, melynek első része, A kesergő szerelem (1801) egy csapásra a nemesi kúriák kedvelt olvasmánya lett. A második rész, A boldog szerelem 1807-ben jelent me
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
klíma-elmélet
Montesquieu, frrancia gondolkodó elmélete, amely haladást és elmaradást földrajzi-égövi okokkal magyaráz.
kolonizátor
( lat) Gyarmatosító.
kontraszt
(fr) Ellentét, ellentétesség
körmondat
művészien szerkesztett többszörösen összetett mondat. A klasszikus körmondatban az előkészítő rész a legtöbbször párhuzamokból áll, és a záró rész a gondolat teljes (logikai-érzelmi) kifejlődését tartalmazza.
Lamartine, Alphonse de
Francia költő, politikus. Parlamenti beszédeivel, valamint A girondiak története (1847) című történeti írásával egész Európára forradalmi hatást gyakorolt. A romantikus mozgalomban nem vett részt, ám mégis a legjelentősebb romantikusok közé sorolják.
levélregény
Olyan regény, mely legnagyobb részben levelek sorozatából áll. A regény cselekménye, témája e levelekből bontakozik ki. Az egyik leghíresebb világirodalmi példa Goethe, Johann Wolfgang Az ifjú Werther szenvedései (=Werther szerelme és halála) című levélre
lied
Sajátos hangulatú német dal, elsősorban a középkori lovagok világára jellemző.
Lotte
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) német költőfejedelem ifjúkori szerelme.
Luther, Martin
Szerzetes, később a teológia doktora Wittenbergben. Nevéhez füződik a reformáció, a református vallás kialakulása.. 1517. október 31-e elõtt Luther már többször is prédikált a búcsúcédulák kereskedelme ellen.
Magyar Hírmondó
A Magyar Hírmondó volt az első magyar nyelvű hírlap, 1780. január 1-én indult és megszűnését követően egy másik azonos néven induló lap követett. Alapítója Rát Mátyás evangélikus lelkész volt. Ez volt az első olyan magyarul szerkesztett újság, amely a napi eseményeken kívül tudományos, és különösen statisztikai és gazdasági vonulatú cikkeket is megjelentetett. A hírlap a felvilágosodás szellemi mozgalmának köszönhető.
Magyar Nemzeti Játékszíni Társaság
Az első Magyar Nemzeti Játékszíni Társaság 1792-ben kezdte meg működését, mely előmozdítója és alapító tagja Kelemen László volt. Az első egész estés előadás megtartására 1792 októberében került sor, az Igazházi színdarab előadásával.
Magyar Tudományos Akadémia
A Magyar Tudományos Akadémia vagy röviden MTA tudományos köztestület, amelynek fő feladata a tudomány művelése, a tudomány eredményeinek terjesztése, a kutatások támogatása és a magyar tudomány fejlesztése. Tényleges működését az Akadémia 1830-ban kezdhette meg, az 1870-es években pedig már a tudományos életben központi szerepet játszott.
mammon
A bálványozott, istenként imádott pénz. A kifejezés a régi asszírok pénzistene nevéből ered.
Mann, Thomas
(1875-1955): a 20. sz. egyik legnagyobb realista német írója, Nobel-díjas. Nagy polgári hagyományú lübecki patríciuscsalád leszármazottja volt. Útja egyenes és töretlen volt. Huszonöt éves korában A Buddenbrook család című nagyregényével világhíres író. Korai novelláival kivívja a nagy íróművésznek járó köztiszteletet. Az első világháború kezdetén még nem ismeri fel az imperializmus lényegét, és hisz a német törekvések történelmi igazságában. De az értelmetlen vérözön az ő számára is meghozza a kiábrándulást. És A Varázshegyben a polgárság beteg voltát ábrázolja, szinte enciklopédikusan foglalva össze a polgári gondolkodáslehetőségek kilátástalanságát. Az eddig forma szerint politikán kívül élő író a fasizmus erősödésével felismeri a művész közéleti elkötelezettségét, harcosan áll szembe a fasizmussal, és Hitler uralomra kerülése után emigrációba megy. Amerikában az antifasizmus nagy hatású szószólója, nemcsak írásban, hanem személyesen, a rádión keresztül képviseli az embertelenné vált németséggel szemben az emberséges németséget, a nagy humanista hagyományok németségét. A két világháború közt írja legnagyobb szabású művét, a négyrészes bibliai regényt, a József és testvéreit. Már 1929-ben Nobel-díjat kapott. A fasiszta Németország viszont megfosztja állampolgárságától és díszdoktori címétől. A háborútól kezdve gyötri a németek világtörténelmi felelősségének kérdése. Erről szól a háború után megjelent regénye, a Doktor Faustus. Az ötvenes években hazajön Európába, de Svájcban telepszik le, mert — úgy véli — akár az egyik, akár a másik Németországban élne, az jelképesen állásfoglalás lenne a másikkal szemben, márpedig magát régóta — és igen indokoltan — az egész német nép kifejezőjének tartja. Utolsó esztendeiben írja meg az Egy szélhámos vallomásait, amelynek témája már régóta foglalkoztatta képzeletét. A regényt két kötetre tervezte, de csak az első készült el. Így is kerek egész. Nyolcvanéves korában halt meg Zürichben. A világ minden részében úgy búcsúztatták, mint a kor legnagyobb íróját.
merkantilizmus
Európában a 16-18. században jellemző közgazdasági elmélet, irányzat, mely szerint az a legfontosabb, hogy az országokban minél több nemesfémet halmozzanak fel, és hogy a külkeredkedelem virágozzon.
misszilis levél
Valóságosan létező címzetthez szóló levél, melyet írója el is küld az adott személynek.
misztikus
A misztikus szó jelentése mágikus, vagy varázslatos.
Montesquieu, Charles-Louis de Secondat
(1689-1755): író, filozófus, a francia felvilágosodás első, az enciklopédisták munkásságát előkészítő szakaszának képviselője. Első jelentős munkája a Perzsa levelek két Franciaországban utazgató képzeletbeli perzsa levelezésének formájában fest kitűnő, gyakran szatirikus képet kora társadalmi állapotáról. Fő művében (A törvények szelleme) három kormányzati rendszert írt le: a monarchiát, a demokratikus köztársaságot és a despotizmust. A legerényesebbnek a demokratikus köztársaságot tartotta, de a polgári társadalmi viszonyok között nem tekintette megvalósíthatónak. Ezért az abszolút monarchia fejlődését gátló oldalait kiküszöbölő alkotmányos monarchiában látta a modern polgári állam eszményét. Példaképe az angol monarchia, a polgárság és nemesség közti kompromisszum, ami a korabeli francia polgárság gyengeségének kifejeződése. Filozófiai nézeteiben deista. A társadalmi és történeti viszonyokat anyagi okokkal próbálta megmagyarázni; ezen a téren azonban egyoldalúan emelte ki a földrajzi környezet szerepét, mint a népek szellemi fejlődésének, történelmének döntő meghatározóját.
nacionalizmus
Olyan mozgalom, eszmerendszer, amely a nemzeti érdeket meghatározó, sőt a legfontosabb értéknek tartja.
nemesség
Erkölcsi kiválóság; sajátos finomság, értékesség.
nemzethalál
A magyar irodalomban a Mohácsi csatára (1526) emlékeztető motívum.
nemzeti típus
Egy nemzet történelmi tapasztalatait, közös alapvonásait megtestesítő egyed.
nemzettudat
Egy nemzethez való tartozás tudata. (Nemzet: történelmileg kialakult tartós emberi közösség, melyet közös nyelv, közös terület és gazdasági élet s a kultúrában megnyilvánuló közös lelki sajátosságok tartanak össze. )
népi realizmus
A paraszti élet megélt élményeihez való kötödés. Fontos szerepet kap benne a falu világa, a munkafolyamatok, a hétköznapok és az ünnepek.
nonkomformizmus
Teljes elutasítása a fennálló rendszerhez való alkalmazkodásnak.
Novalis
Német költő, regényíró. A német korai romantika legjelentősebb alkotója. Művei pl. Himnuszok az éjhez (1800), Hit és szeretet (1798).
nyihahák
Gullivert negyedik útja a bölcs lovak, a nyihahák országába vezette, ahol az emberhez hasonló ocsmány vadakat, a jehukat tartják elzárva. Itt érezte csak igazán jól magát, és hazatérve nehezen illeszkedett vissza az emberek társadalmába.
objektiválás
(lat): tudattartalomnak a kifejezése, tárgyi formába öntése.
oblomovizmus
A kifejezés Goncsarov, Iván Alekszandrovics Oblomov (1859) című regényének hőséről kapta nevét. Jó szándékú, de a cselekvésre való képtelenséget, nemtörődömséget megtestesítő magatartást jelent az élettel szemben.
orientalizmus
A keleti népek, történetek iránti érdeklődés. Elsősorban a romantika időszakában jellemző.
Orpheus
(v. Orfeusz): kiváló dalnok az ókori görög mitológiában, aki énekével megszelídítette a vadállatokat, sőt megindította még a fákat és a sziklákat is (a költészet és a zene varázsos erejének megtestesítője).
Pálóczi Horváth Ádám
Költő, a magyar népköltészet egyik legelső tudatos gyűjtője. Első verse a Magyar Museumban jelent meg 1772-ben. Költeményeire a Napóleon elleni harcra buzdító lelkesedés, a németellenes gúnyolódás és a könnyed forma voltak jellemzőek.
pamflet
Publicisztikai műfaj. Személyeskedő jellegű vitairat, mely sokszor gúnyos, durva hangú. A 18. századi angol és francia irodalomban különösen kedvelt.
Pangloss
~ mester Candide tanítója. A filozófiai kiindulópont ~ mester szájából hangzik el: „az adott világ a lehetséges világok legjobbika. ”
panteizmus
(gör-lat): az istent a természettel azonosító, a természet felett álló isten létezését el nem ismerő filozófiai irányzat.
parafrázis
Valamely mű tartalmának nem szó szerinti, hanem saját szavakkal történő felidézése, elmondása. Mindez akaratlanul is magyarázatot, a mű értelmezését rejti magában.
paratextuális
Ewers a Genette-i fogalom. A szöveg értelmezését segítő jelenség pl. cím.
passzivitás
(lat): tétlenség, tartózkodás; szenvedőlegesség; részvétlenség, közömbösség; passzív magatartás.
pedagógiai regény
Nevelő célzatú, hosszabb elbeszélő műalkotás.
perdita-vers
Utcalányok életét bemutató vers. Pl. Reviczky Gyula: Perdita-ciklusa.
petrarkizmus
A romantika koráig tartó európai áramlat, melynek alapja Petrarca, Francesco szerelmi lírája és latin nyelvű epikai művei. Petrarca, Francesco követői, utánzói nem csak a híres előd témáit, hanem szerkesztésmódjait, versformáit is átvették.
pictura
Leírást jelent, irodalmi művek, költemények leíró részét. Például Csokonai Vitéz Mihály költeményeiben válik el élesen a szöveg szentencia, azaz bölcselkedő részétől.
pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
poéma
Az epika és a líra műfaja között álló költői mű. Elbeszélő költemény.
ponyvairodalom
Eredetileg olcsó könyvek tartoztak ide, melyedet vásári sátorponyván árultak. E könyvek pl. bibliai énekeket, történeteket, legendákat tartalmaztak. Ma a ponyvairodalom olyan műveket jelent, melyek az igénytelen közönség ízlésének megfelelőek. A ponyvairo
prakticitás
Gyakorlatiasság, olyan felfogás, mely a gyakorlati célokat az elvi szempontok fölé helyezi.
Rájnis József
Jezsuita szerzetes, tanár, majd világi pap. Baróti Szabó Dávid és Révai Miklós mellett az úgynevezett klasszikus triász tagja. Hozzájárult az antik versmérték meghonosításához a magyar költészetben.
Ratio Educationis
1777-ben Mária Terézia által kibocsátott rendelet, mely a magyarországi oktatásügyet szabályozta.
realizmus
A 19. században kialakult művészeti irányzat, mely a valóságot hitelesen, a maga teljességében kívánta ábrázolni. Az egyes események, helyzetek, viszonyok addig elhallgatott, nem szívesen tárgyalt árnyoldalainak bemutatására törekedett. A realizmus alkotó
reformkor
A magyar történelem 1825-től 1848 tavaszáig tartó korszaka. A reformkor eszméinek képviselői a polgárok és a haladó gondolkodású nemesség közül kerültek ki. Felismerték az addig uralkodó feudális rendszer elavultságát, hibáit, és a modern gazdaság megtere
Révai Miklós
Nyelvész, költő. Az első rendszeres magyar stilisztika szerzője, a magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja. Ő a régi magyar irodalom egyik első kutatója és kiadója. Műve pl. A magyar alagyáknak I. könyvek.
rezignáció
Valamely tervről, vágyról való lemondás és az ennek köszönhető reményvesztettség.
rezignált
Lemondó, reményvesztett, sorsába belenyugvó.
Richardson, Samuel
(1689-1761): angol író. Szentimentális, erkölcsi, lélekelemző levélregényeivel (Pamela, Clarissa, Sir Charles Grandison) a polgári szemléletű regényirodalom első képviselője, a lélektani regény úttörője. Érzelmessége, patetikus jelenetei, mesterkélt nyelve, szenvelgő stílusa ma már elavulttá teszik, de nagy hatást gyakorolt elsősorban a német és francia irodalom fejlődésére, többek között Rousseau-ra és Goethére is.
robinzonád
Daniel Defoe Robinson Crusoe című regényének hőséről vett elnevezés; a hős viszontagságos utazása alkalmával hajótörést szenved, és egy lakatlan szigetre kerül, ahol saját erejéből teremti meg az élethez szükséges feltételeket.
románc
Az epika és a líra harárterületén elhelyezkedő műfaj. Elbeszélő költemény, verses, balladaszerű alkotás. Pl. Petőfi Sándor: Falu végén kurta kocsma.
romantika
Az elnevezés a fr.roman=regény szóból származik. A 19. század első felében kialakult stílusirányzat, mely az egyéniség és a művészet szabadságát hirdeti. A romantika számára az ösztönök, érzelmek, a fantázia világa a fontos. Erős líraiság jellemző rá. Az
rousseau-izmus
Nevét Rousseau, Jean-Jacques francia nyelvű svájci regényíró és filozófusről kapta. Meggyőződés abban, hogy az emberi társadalom megromlásáért egyértelműen a civilizáció, a várasiasodás a felelős. A rousseauizmus jellegzetesen városi magatartás. Jelszava:
sci-fi
A science fiction rövidítése. Tudományos-fantasztikus alkotás, legtöbbször regény vagy film.
Shelley, Percy Bysshe
(1792-1822): kiváló angol forradalmi költő, a világirodalom nagy lírikusa. Birtokos családban született, nagy vagyon várományosaként. Forradalmi ateista nézetei miatt azonban, melyeket már oxfordi egyetemista korában nyíltan hirdetett (Az istentagadás szükségességéről), szembekerült osztályával, az egyetemről kitiltották, és apja kitagadta. Ez utóbbihoz hozzájárult rangon alul kötött első házassága is. Második felesége W. Godwin író leánya volt. A munkásságát és személyét érintő támadások miatt 1818-ban végleg elhagyta Angliát. Svájcban és Olaszországban barátság fűzte Byronhoz. Csónakkirándulás közben a viharos tengerben lelte halálát. Költészetében kifejezte mindenekelőtt a mindenfajta elnyomás, zsarnokság, lelki sötétség, társadalmi előítélet elleni gyűlöletet és tiltakozást, az ember felszabadításának és felemelésének követelését. Ezek a gondolatok nyertek határozott és követelő formát a néphez szóló, forr. -i lendületű dalaiban (Dal Anglia férfiaihoz), de ezek az alapeszméi elvontabb jellegű, sejtelmes, finom költői hangulatokat idéző költői műveinek is; a babonák, a misztikum ellen fordul (Mab királynő), a közösség megtartó erejét mutatja meg (Alastor), az ember felszabadulását, jobb életének reményét és lehetőségét hirdeti (Az Izlám lázadása, Hellasz). A Cenciek c. drámája szenvedélyes vádirat a zsarnokság, elsősorban az egyház igája ellen. A szabadságvágynak a világirodalom -ban egyik legizzóbb vallomása a Prometheus. Művészi fejlődése csúcsát lírája jelenti, melyben a gondolat szárnyalását tökéletes zeneiséggel egyesítette (Óda a nyugati szélhez, A pacsirtához, A felhő stb.).
Sigray Jakab
Gróf, a magyar jakobinus mozgalom egyik vezetője. A felvilágosodás híve. A jakobinusok elleni perben elítélték, a mai Vérmezőn lefejezték.
Spactator
Alex Katz (1927-) Amerikai Egyesült Államok-beli festő nevéhez kapcsolódó alkotás.
spleen
Az angol szó 'világfájdalmas hangulatot, rosszkedvet, levertséget' jelent. A magyarba a kifejezés a német Weltschmerz szó tükörfordításaként került be ('világfájdalom'). Először a romantika irodalmában jelennek meg olyan hősök, akik ezt az életérzést képviselik. Ilyen életuntak, mélabúsak G. Byron elbeszélő költeményeinek szereplői v. A. Puskin Anyeginje. Később a szimbolista líra (pl. Ch. Baudelaire költeményei), majd a modern regény egyes alkotásai (pl. A. Camus írásai) is árasztanak világfájdalmas hangulatot.
Steele, Richard
Színműveiben azt tűzte ki feladatául, hogy az angol színen addig összegyült szennyet, első sorban az erkölcstelenséget elseperje. Lapja a The Tatler nevet viselte.
Swift, Jonathan
Angol regényíró és költő. Az angol klasszicizmus legnagyobb prózaírója, a világirodalom méltán közkedvelt szatírikusa. Kapcsolatba került Temple, Sir William visszavonult, nagy műveltségű politikussal, aki nagy hatással volt rá. Művei pl. Gulliver utazésa
szentencia
Irodalmi művek elmélkedő, bölcselkedő része, pl. Csokonai Az estve című versében figyelhető meg a pictura, azaz a leíró résztől való éles elkülönülése
Szépirodalmi Figyelő
Arany János szerkesztésében 1860-62 között megjelent esztétikai, kritikai és szépirodalmi hetilap volt. Heckenast Gusztáv adta ki. Folytatása a Koszorú volt.
szimbolizmus
A 19. század végén megjelenő művészeti, főleg irodalmi irányzat, amely az élet bonyolult jelenségeit szimbólumokba, jelképekbe sűrítve próbált érzékeltetni.
szimultán verselés
Mindkét versrendszer (időmértékes és hangsúlyos) egyidejű érvényesülése a versben.
szkepszis
Gör.=kétség, kétely.
sznobizmus
Előkelősködés, nagyképűsködés.
szociológia
A társadalmi lét tudománya, vizsgálja pl. a közösségi élet eredetét, fejlődését és a társadalmi csoportok egymáshoz való viszonyát.
testőrírók
A 18. században Bécsben Mária Terézia által alapított magyar testőrség azon tagjai, akik (a felvilágosodás eszméivel megismerkedve) nagy mértékben hozzájárultak a magyar irodalom újjáteremtéséhez.
tézisregény
Olyan regény, melynek hősei valamely tézist, bizonyításra szoruló tudományos tételt igazolnak vagy cáfolnak életükkel, kalandjaikkal. A tézisregény gyakran kalandregény is. Pl. Voltaire, Jean Francois Marie: Candide.
Tisza Kálmán
1875 és 1890 között hatalmon lévő miniszterelnök. A Monarchia feltétlen támasza.
toposz
Közismert, jellemző fordulat, kép.
történelmi regény
Hosszabb elbeszélő mű, mely a történelem valamely eseményét, vagy szakaszát művészi eszközökkel ábrázolja.
tükördramaturgia
Az író életfelfogásban, viselkedésben egymást ellenpontozó, egymásnak ellentmondó alakokat szerepeltet.
vátesz
Költő, aki a jövőbe lát, a jövő eseményeit sejti, hirdeti.
vígeposz
Komikus eposz, az eposzi kellékeket felvonultató, de ellentétes hatást kiváltó, komikus szituációt megjelenítő alkotás, kisszerű tárgy, téma ábrázolásakor az eszközök parodisztikus szerepet kapnak.
Warensné
Rousseau 1735-ben a katolikus kollégiumból a katekizmus elsajátításával került Madame Warens, a frissen katolizált ifjak pártfogójának a házába. Madame Warens – Rousseau leírása szerint – szép és fiatalos özvegy volt, aki nem idegenkedett a hozzákerülő fiatalemberek (akár kertész, akár inas) testi közeledésétől. Rousseau a nálánál jóval idősebb Madame Warenssal 1740-ig folytatott szerelmi viszonyt.
Weimar
Goethe 1775-ben Karl August herceg meghívására ~ba ment, és ott maradt élete végéig. Ide kötötte a ~i udvar irodalompártoló szelleme, az itt élő Herder, majd Schiller barátsága, és itt bontakozott ki nagy szerelme a művelt Charlotte von Stein iránt. 1782-től mint a ~i hercegség minisztere megpróbálta a szegény kis feudális fejedelemség életét gazdasági és szellemi téren magasabb szintre emelni, de minduntalan beleütközött a feudális korlátokba és munkáját nem sok siker koronázta.
westfáliai béke
Ideje: 1649. E béke Európa történetének új időszakát nyitotta meg. A harmincéves háború befejezése után lezárult a vallásháborúk korszaka és hosszú időre stabilizálódtak a nemzetállamok határai. A béke lényege: A német alkotmányt biztosítják a császári há
Zalán
Vörösmarty Mihály 1825-ben megjelent Zalán futása című hőskölteményének, honfoglalási eposzának hőse.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)