líra
Műnem, mely érzelmeket, hangulatokat, gondolatokat fejez ki verses formában. Fontos jellemzője a személyesség.
jakobinus
A nagy francia forradalom idején ( 1789-99) a közép – és kispolgárság képviselői voltak. A Jakobinus klub tagjai üléseiket a párizsi Szent Jakab kolostorban tartották ( nevük innen származik )
Samuel Johnson
Más néven: Doktor Johnson. Híres műve a Dictionary of the English Language, azaz az Angol Nyelv Szótáráa. 1755-ben jelent meg, s néhány évtizeddel később, a 18. század vége felé már nemzeti intézményként és megfellebbezhetetlen tekintélyként működött.
románc
Az epika és a líra harárterületén elhelyezkedő műfaj. Elbeszélő költemény, verses, balladaszerű alkotás. Pl. Petőfi Sándor: Falu végén kurta kocsma.
Goethe, Johann Wolfgang von
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832),német származású író, költő, aki a barokk nagyepikai műfajának egyik legjelesebb képviselői közé tartozott. A Faust írójaként vált híressé a nagyvilágban.
Burns, Robert
, Robert ( 1759-1796) Skót költő. Népies, lírai dalait a skót nemzeti hagyomány hatja át.
Herder, Johann Gottfried
, Johann Gottfried ( 1744-1803) Német író, költő, eszéta filozófus. A német felvilágosodás egyik vezető teoretikusa, a művek nemzeti jellegének hangsúlyozásával a Sturm und Drang kezdeményezői közé tartozott. Vizsgálta a társadalmi formációk sajátosságait
Blake, William
William Blake 1757-ben született angol költő, festő, grafikus és nyomdász. Középosztálybeli családból származott, egész életét a rohamosan fejlődő, iparosodó Londonban töltötte. 1772-től egy ismert londoni rézmetsző segédje és tanítványa lesz. 1782-ben megnősül, egy írástudatlan lányt vett feleségül, aki aztán kiváló munkatársa lett férjének. Az 1790-es évek elején Blake a francia forradalommal rokonszenvező Joseph Johnson londoni lapszerkesztő és könyvkiadó körül tömörült értelmiségiekkel érintkezett. Az 1800-as években megélhetési problémákkal kellett szembesülnie. A kudarcok még sem szegték kedvét, tovább próbált dolgozni, lírai verseket, grafikai alkotásokat hozott létre egészen 1827-ben bekövetkezett haláláig. Az angol romantikus költészet általános jegyeinek csaknem mindegyike megtalálható Blake költészetében. Költőként csak a 20.században vált elismertté.
Magyar Museum
A Magyar Museum irodalmi folyóirat volt a 18. század végén. Az első jelentős magyar nyelvű folyóirat, melyet Kazinczy Ferenc, Baróti Szabó Dávid és Batsányi János közösen szerkesztett. A lap először teremtett lehetőséget magyar nyelvű szépirodalmi művek sajtóban való közzétételére.
prozódiai vita
A magyar irodalomban a 18. század végén zajló vita arról, hogy hogyan lehetne magyar nyelven alkalmazni a görög-római időmértékes verselést. A vitában pl. Baróti Szabó Dávid, Rájnis József és Batsányi János vettek részt.
a francia Enciklopédia
A Nagy Francia Enciklopédia a felvilágosodás korának legjelentősebb szellemi terméke. Olyan neves filozófusok és tudósok vettek részt a létrehozásában, mint D'Alembert, Diderot, Voltaire, Rousseau, Montesquieu. A szerzők célja egy olyan tudásbázis létrehozása volt, amely az addigi világról szerzett összes ismeretanyagot tartalmazza a tudomány minden területéről.
Gróf Rédey Lajosné
Gróf Rédey Lajosné temetésén olvasta fel Csokonai Vitéz Mihály, A lélek halhatatlansága című versét. A temetésen megbetegedett a költő, tüdőgyulladást kapott, és 1805-ben Debrecenben meghalt.
aforizma
gr. körülhatárolás. meghatározás)Tömören megfogalmazott, általános érdekű állítás, bölcs mondás:pl.“Aki keveset gondolkodik, sokat téved.”( Leonardo Da Vinci)
nemesség
Erkölcsi kiválóság; sajátos finomság, értékesség.
Bessenyei György
( 1747-1811) Író, költő, műfordító. A bécsi magyar testőrség tagja, a hazai protestáns oktatás bécsi ügyvivője. A magyar felvilágosodás egyik vezéralakja, a felvilágosodott szellemű kulturális és irodalmi megújulás mozgalmának hazai elindítója. Művelődés
létösszegző vers
A lírai és személyes életét mérlegelő és egyben az emberi lét általános kérdéseit is kutató verstípus.
ekhós vers
Az echo ismétlésen alapuló gondolatalakzat, az ekhós vers pedig olyan költemény, amelyben a gondolatalakzat szerkezeti elemként funkcionál.
deák
Írással,latin nyelvű tudományokkal, filozófiával foglalkozó fiatalok csoportja.
rokokó
(fr): a barokk késői fejleményeként a 18. sz. közepén virágzó stílus, melyet cikornyás, finomkodó díszítmények, kecses formák és negédesség jellemeznek; erre a stílusra jellemző, ebben a stílusban készült.
felvilágosodás
Művelődéstörténeti korszak, s annak szellemi mozgalma. Célja a polgári társadalom megteremtése. A 18. század egészét áthatja.
paradox
Szokatlan, furcsa, önmagának látszólag ellentmondó.
Gessner, Salamon
,Salamon (1730-1788) Svájci író, festő, lapkiadó. Legnépszerűbb műve az öt kötetben megjelent Idyllen (1756-1762). Az idillek a természetben, természetes környezetben játszódó életképek, pásztori jelenetek. Jellemző rájuk a szentimentalizmus érzelmessége,
Földi János
( 1755-1801) Orvos, természetbúvár, nyelvtudós és költő. Csokonai barátja, Fazekas Mihály sógora. Nagy természettudományi munkájának csak az állatrendszertant tartalmazó első része készült el. A Debreceni Grammatika az ő kéziratos Magyar Nyelvkönyv c. nye
népiesség
Művészi ábrázolási módszer, mely a mondanivalót népi sorsokon, alakokon, népi szimbolikán keresztül fejezi ki. Az ábrázolás során a népköltészet hagyományos formai és tartalmi elemeit használja fel.
Ráday Gedeon
Reformpolitikus. Kossuth Lajos híve. A világosi fegyverletétel után fogságba került. Nagy értékű családi könyvtárát a pesti református főiskolának adta.
jozefinista
II, József eszméinek híve.
Barcsay Ábrahám
( 1742-1806) 1762-ben szülei halála után a bécsi magyar testőrség tagja lett s itt Bessenyei írói köréhez tartozott. Részt vett a megélénkülő erdélyi politikai életben, a Martinovics-per után rövid időre letartóztatták. Költeményei jórészt barátaihoz (Be
Fekete János
( 1741-1803) gróf, költõ, katona. Tanulmányait Bécsben végezte, majd katona lett, lovasgenerálisként vonult nyugalomba. A magyar felvilágosodás irodalmának színes, érdekes szereplõje volt. Verseit 1781-ben francia nyelven is kiadta, kapcsolatot tartott
Orczy Lőrinc
Költő, a nemesi ellenállás írója. Bessenyei György csoportjához tartozott, első nyomtatott műve is egy hozzá írt költői levél. Orczy Lőrinc soha sem gondolt műveinek kiadására, azokat Révai Milkós rendezte sajtó alá, és jelentette meg a szerző nevének fel
Bécs
Bécs városa Zrínyi Miklós életének egyik szakaszához köthető, hiszen a költő a városi iskolában tanult, ezután került Nagyszombatra.
racionalizmus
Felfogás, mely a józan emberi ész elsődlegességét hirdeti. A világ megismerésében fontosabbnak tartja az értelmi tényezőt, mint az érzéki tapasztalást.
Mária Terézia
III. Károly lánya. Habár trónralépését Magyarországon és az örökös tartományokban apja már előkészítette, trónját csak súlyos küzdelmek árán tudta megszerezni . Uralkodására a felvilágosodott abszolutizmus elve volt jellemző.
Árkádia-pör
Irodalmi -per a XVIII. században. Kazinczy Csokonainak írott sírfelirata ( „Árkádiában éltem én is”) kapcsán robban ki. Kazincy „árkádia” szó jelentését a görög hagyományok szerint, a idilli boldogság helyszínét jelentette. Ellenfelei pedig a szót kietle
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
Boileau
, Nicolas, ( 1636-1711) Francia író, költő, esztéta. 1677-től XIV. Lajos történetírója. Ars poética ( 1674) című műve a klasszicizmus esztétikai követelményeinek nevezetes összefoglalása.
Ráth Mátyás
Újságíró. A pozsonyi Magyar Hírmondó, az első magyar nyelvű újság első szerkesztője. A lap 1780-1783-ban jelent meg.
Debrecen
Hajdú-Bihar megyében található Debreceni kistérség székhelye, Magyarország második legnagyobb területű és lakosságú városa. Gyakran "cívis városként" és "kálvinista Róma" néven emlegetik.
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
Révai Miklós
Nyelvész, költő. Az első rendszeres magyar stilisztika szerzője, a magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja. Ő a régi magyar irodalom egyik első kutatója és kiadója. Műve pl. A magyar alagyáknak I. könyvek.
Orpheus
(v. Orfeusz): kiváló dalnok az ókori görög mitológiában, aki énekével megszelídítette a vadállatokat, sőt megindította még a fákat és a sziklákat is (a költészet és a zene varázsos erejének megtestesítője).
körmondat
művészien szerkesztett többszörösen összetett mondat. A klasszikus körmondatban az előkészítő rész a legtöbbször párhuzamokból áll, és a záró rész a gondolat teljes (logikai-érzelmi) kifejlődését tartalmazza.
pánszlávizmus
Az orosz cárizmus idején fellépő világuralomra törekvő politikai irányzat, mely az összes szláv népek egyesítését hirdeti.
tavi költők
Lake Poets (v. Tavi Iskola: Lake School): az angol romantika első költőnemzedékének (Wordsworth, Coleridge, Southey) , akik egy ideig az É-angol tóvidéken éltek, régebben használatos megjelölése. A három költő munkásságában több a különböző, mint a közös vonás, a tavak vidéke, mint költői kép és szimbólum leginkább csak Wordsworth költészetében játszott szerepet.
ludditák
A 19. század Angliájában az ipari forradalomra a gépek rombolásával reagálók közös elnevezése. A kifejezés a legendás hős, Ned Ludd nevéből származik.
folklór
( ang.=néptudás) A társadalomban az alsóbb néprétegek társadalmi tudásának tudatának, szellemi kultúrájának és művészi alkotásainak összefoglaló elnevezése. A fogalom a 19. század közepén született és terjedt el.
orientalizmus
A keleti népek, történetek iránti érdeklődés. Elsősorban a romantika időszakában jellemző.
fantasztikum
( gör. = elképzelt) Irreális, csodás, misztikus jelenségek, amelyeket a fantázia teremt.
Sturm und Drang
Ném.=roham és törekvés. A német irodalom 1770-től kezdődő híres korszaka, melyre leginkább az ifjú Goethe, Johann Wolfgang és Schiller, Friedrich tevékenysége jellemző.
Novalis
Német költő, regényíró. A német korai romantika legjelentősebb alkotója. Művei pl. Himnuszok az éjhez (1800), Hit és szeretet (1798).
Heine, Heinrich
Christian Johann Heinrich Heine (1797-1856) német romantikus és egyben realista költő. Újságíróként utazási élményeivel gazdagította a helyi lapok tárca rovatait. Legjelentősebb verses kötetei: Dalok könyve, Új versek.
Lamartine, Alphonse de
Francia költő, politikus. Parlamenti beszédeivel, valamint A girondiak története (1847) című történeti írásával egész Európára forradalmi hatást gyakorolt. A romantikus mozgalomban nem vett részt, ám mégis a legjelentősebb romantikusok közé sorolják.
Hugo, Victor
Francia költő és drámaíró. Színházi bemutatkozása példátlan botránnyal kezdődött, a nézőtéren összeverekedett a közönség haladó és maradi része. Fő művei: A párizsi Notre-Dame, a Nyomorultak és az 1793.
poéma
Az epika és a líra műfaja között álló költői mű. Elbeszélő költemény.
Byron, George Gordon Noel, Lord of Newstead
, George Gordon Noel, Lord ( 1788-1824) Angol költő. A Child Harold ( 1812) című verses regénye hozta meg számára az irodalmi sikert. 1823-ban a török elnyomás ellen küzdő görög szabadságmozgalomban harcolt, megbetegedett és meghalt. Költeményeiben keleti
Vajda János
Költő. 1853-54 táján Budán újságírói munkából élt. Megismerte lakásadójának lányát, Kratochwill Zsuzsannát (Georginát), a Gina-versek ihletőjét. Vajda és Gina között a valódi kapcsolat rövid ideig tartott, mégis a költő egész életére, műveire kihatott.
szentimentalizmus
A felvilágosodás művészeti irányzata; nagyfokú érzelmesség és érzékenység jellemzi, az irracionális szféra előtérbe kerülése készíti elő a romantika korát; a XVIII. század második felének a klasszicista ízléssel szembeforduló az érzelmek felszabadulását h
lied
Sajátos hangulatú német dal, elsősorban a középkori lovagok világára jellemző.
Baudelaire, Charles
1821-1867 között élt francia származású költő. Legismertebb műve A romlás virágai című verseskötet, mely páratlan képzelőerővel jeleníti meg a bűntudatot, a létezés végét, a gonoszt, valamint a szerelem és a szépség utáni vágyódást.
ateizmus
( gör.) istentagadás, a természetfeletti erők, szellemek, Isten vagy istenek, a túlvilági élet létezését tagadó, a vallás mint szükségtelen ellen harcoló nézetek rendszere.
pragmatizmus
Irányzat, mely szerint nézeteink, ítéleteink csupán viselkedési szabályok.
couleur locale
Eredeti jelentése "helyi színezet", mely egy műben ábrázolt történelmi kor, földrajzi környezet jellegzetességeit emeli ki.
carbonari mozgalom
olasz forradalmárok titkos mozgalma a 19. század első felében. Tagjai összeesküvés vagy egyéni terrorcselekmények útján az itáliai monarchiák megdöntésére, az olasz nemzeti egység megteremtésére törekedtek,
népiesség
Művészi ábrázolási módszer, mely a mondanivalót népi sorsokon, alakokon, népi szimbolikán keresztül fejezi ki. Az ábrázolás során a népköltészet hagyományos formai és tartalmi elemeit használja fel.
leoninus
Rímes disztichon vagy hexameter, melyben vagy a sorvégek csengenek össze, vagy a sorok közepe és vége rímel. A kifejezés Leo középkori költő nevéből ered.
rezignált
Lemondó, reményvesztett, sorsába belenyugvó.
himnusz
( gör.= dicséret ) Költői és liturgikus műfaj. Az óda egyik válfaja. Valamely eszmét, nemzetet stb.. magasztaló lírai mű.
Toldy Ferenc
Irodalomtörténész, kritikus. 1837-től az Athenaeum című folyóiratot szerkesztette Bajza Józseffel és Vörösmarty Mihállyal.
Bajza József
( 1804-1858) színigazgató, kritikus. 1831-ben elindítja a Kritikai Lapok című folyóiratot, majd 1837-ben Vörösmarty Mihállyal és Toldy Ferenccel közösen az Athenaeum folyóiratot, ahol már rendszeresen jelentkezik kritikáival. Bár költőnek indult, maradand
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
herderi jóslat
Johann Gottfried Herder jóslata szerint a magyarokra nemzethalál vár, mind társadalmilag mind nyelvi szinten. A felhívás a magyar kulturális élet szereplőit dacos ellenállásra sarkalta.
nemzethalál
A magyar irodalomban a Mohácsi csatára (1526) emlékeztető motívum.
radikalizmus
Politikai irányzat, mely célja a polgári demokratizmus megteremtése és megvédése. A 19. század első felében Nyugat-Európában alakult ki.
reformkor
A magyar történelem 1825-től 1848 tavaszáig tartó korszaka. A reformkor eszméinek képviselői a polgárok és a haladó gondolkodású nemesség közül kerültek ki. Felismerték az addig uralkodó feudális rendszer elavultságát, hibáit, és a modern gazdaság megtere
Csapó Etelka
Petőfi Sándor (1823-1849) romantikus író 1844-ben ismerkedett meg Csapó Etelkával, de szerelmük nem teljesedhetett be, ugyanis 1845-ben, 15 éves korában Etelka meghalt. Vitatott kérdés, hogy Petőfi Etelkába volt-e szerelmes, vagy magába a szerelembe.
deizmus
A felvilágosodás idején kialakuló elmélet, mely szerint Isten megteremtette a világot, de nem avatkozik be a világ fejlődésébe, működésébe, működését a rejtett törvényekre bízta, s az emberi elme kötelessége ezen törvényeknek felderítése.
alkalmi vers
A legrégibb költői megnyilvánulások közé tartozik. Egy konkrét alkalomra ( közéleti vagy magánéleti esemény) .írt költői mű. pl. a munkadal, sirató, gúnydal és köszöntő.
átlényegített dal
Műfaj
reformkor
A magyar történelem 1825-től 1848 tavaszáig tartó korszaka. A reformkor eszméinek képviselői a polgárok és a haladó gondolkodású nemesség közül kerültek ki. Felismerték az addig uralkodó feudális rendszer elavultságát, hibáit, és a modern gazdaság megtere
epitheton ornans
állandó vagy eposzi jelző (gyorslábú Akhilleusz)
miszticizmus
Abban való hit, hogy az isteni, a természetfeletti, az érzékfeletti létezik, és vele kapcsolat teremthető.
epilógus
( gör= utószó) Rendszerint drámai és epikai művekhez csatolt, a mű törzsszövegétől különálló befejező rész.
radikalizmus
Politikai irányzat, mely célja a polgári demokratizmus megteremtése és megvédése. A 19. század első felében Nyugat-Európában alakult ki.
almanachlíra
A XIX. század elején divatos, különösen a nők körében kedvelt szépirodalmi gyűjteményes kötetekben( évkönyv, zsebkönyv) megjelent költői alkotások összessége.
rezignáció
Valamely tervről, vágyról való lemondás és az ennek köszönhető reményvesztettség.
Tompa Mihály
Református lelkész, költő. 1845-től Petőfi Sándor pártfogolta. Barátságuk 1848-ban szakadt meg. Művei pl. Népregék és mondák (verseskötet), A gólyához (allegorikus vers).
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)