Friedrich, Caspar David
, Caspar David ( 1774-1840) Német festő. A német romantika legeredetibb mestere. Vallásos-misztikus atmoszférájú tájképeket festett. A szimbolizmus és a szürrealizmus egyik előfutára. Híres művei: Krétaszirtek a Rügenen ( 1820Ö
dekadencia
Jelentése: hanyatlás, visszaesés. A formáról,kritikáktól és beteges emberi vonásoktól túltengő alkotói korszak bekövetkezte, mely felváltja a kitisztult és spontán teremtőerő jelenlétét. A hanyatlás korszaka.
programzene
Irodalmi, képzőművészeti stb. hatásra szerzett, ilyen tartalom kifejezésére törekvő zene.
Constable, John
, John ( 1776-1837) Angol festő. A XIX. századi angliai tájképfestészet kiemelkedő alakja. Híres műve a Waterloo-ünnepély East Bergholtban c. képe.
preromantika
A romantikát (a 19. században Európában elterjedt irányzatot, mely a szabadjára engedett képzelet és az érzelmek, ösztönök elsődlegességét hirdette) megelőző, azt előkészító kor.
Székely Bertalan
Festőművész és tanár. A magyar történelmi festészet jelentős képviselője. Művei pl. II. Lajos holttestének megtalálása, Dobozi.
Benczúr Gyula
( 1844-1920) festő, az MTA tagja. Első sikerét Hunyadi László búcsúja c. képével érte el ( 1866) . A 19. századi magyar akadémikus történeti festészet jelentős alakja.
restauráció
Képzőművészeti alkotások, műemlékek eredeti formájukba való helyreállítása.
romantika
Az elnevezés a fr.roman=regény szóból származik. A 19. század első felében kialakult stílusirányzat, mely az egyéniség és a művészet szabadságát hirdeti. A romantika számára az ösztönök, érzelmek, a fantázia világa a fontos. Erős líraiság jellemző rá. Az
Napóleon, Bonaparte
Francia hadvezér és államférfi. 1804 és 1814 között Franciaország császára. Bár uralkodására a diktatúra, az önkény volt jellemző, az ő nevéhez fűződik a francia polgári forradalom konszolidálásának befejezése, a polgári vívmányok Európában való elterjedé
vátesz
Költő, aki a jövőbe lát, a jövő eseményeit sejti, hirdeti.
Gyárfás Jenő
( 1857-1925) Festő. Zsánerképeket, történelmi kompozíciókat, arcképeket festett. Arany János balladája a Tetemrehívás ihlette fő azonos című fő művét. ( 1881)
történelmi regény
Hosszabb elbeszélő mű, mely a történelem valamely eseményét, vagy szakaszát művészi eszközökkel ábrázolja.
ponyvairodalom
Eredetileg olcsó könyvek tartoztak ide, melyedet vásári sátorponyván árultak. E könyvek pl. bibliai énekeket, történeteket, legendákat tartalmaztak. Ma a ponyvairodalom olyan műveket jelent, melyek az igénytelen közönség ízlésének megfelelőek. A ponyvairo
rémregény
Rémtörténet. Regény, mely rémtetteket tárgyal.
elbeszélő költemény
Verses formában írott epikus mű. Összefoglaló elnevezés, a fogalom csak legáltalánosabb jelentésében utal az elbeszélésre, hiszen ide soroljuk a verses novellát, verses regényt is. A többi epikus műtől a sokkal nagyobb fokú költőiség és a verses forma kül
belső monológ
A modern epika gyakori közlésformája. Az a technika, amellyel az író a szereplő ki nem mondott gondolatait, érzéseit, képzeteit adja vissza közvetlenül, egyesszám első személyű beszédmóddal.
sci-fi
A science fiction rövidítése. Tudományos-fantasztikus alkotás, legtöbbször regény vagy film.
liberalizmus
XVII.-XVIII. századi eszmei áramlat, melynek legfontosabb eleme: az egyén szabadságának hirdetése. A későbbiekben különböző irányzatai bontakoztak ki, többek között: politikai-, gazdasági- vagy éppen neoliberalizmus. Legfőbb képviselői: John Locke, Adam Smith, John Stuart Mill.
Hoffmann, Ernst Theodor Amadeus
Ernst Theodor Amadeus (1776-1822) Német elbeszélő, zeneszerző, festő. A német romantika világszerte egyik legnagyobb hatású és legsokoldalúbb művészegyénisége. Pályáját zenei alkotásokkal kezdte. Művészetében a valóság és a fantasztikum elválaszthatatlan
antagonizmus
( gör-lat) Kibékíthetetln ellentét, ellettétesség
beavatástörténet
E.T. Hoffmann: Az arany virágcserép című művében lehetünk szemtanúi a főhős, Anselmus beavatásának a fantasztikum világába. Ebbe a világba történő beavatása végül elvezeti az ifjút a virágcseréphez, mellyel megszerzi a boldogságot is.
művészlét
A művészeti tevékenység gyakorlásával járó következmények (pozitív és negatív egyaránt) tudatos felvállalása.
ortodox
(gör.=igazhitű) A keleti kereszténység legnagyobb felekezete. 1054-ben a konstantinápolyi pátriárka vezetésével szakadt el a katolikus egyháztól. Főbb elválasztó tényezők, hogy az ortodox egyház nem ismeri el a pápa elsőbbségét, és szertartásuk is eltérő
pravoszláv
Az orosz görögkeleti egyház elnevezése, melynek vezetője 1917-ig a világi uralkodó volt. Szent nyelve az egyházi szláv.
Puskin, Alekszandr Szergejevics
(1799-1837): orosz költő, az új orosz irodalom, a modern orosz irodalmi nyelv megteremtője. Élete vérbeli romantikuséhoz híven rendkívül kalandos, fordulatokban gazdag. Főnemesi család sarja, anyai dédapja egy kis etióp fejedelemség ura volt, mint túsz került Konstantinápolyba, majd Oroszországba. ~ nem mindennapi temperamentumot örökölt. Szülei nem sokat törődnek vele: francia nevelők közt nő fel - akárcsak regényhőse, Anyegin ("Először egy Madame nevelte, / Majd egy Monsieur kezébe jut"). Nem is csoda hát, ha rövidesen bohém válik belőle. Bohém, akit a hölgyeken és szalonokon túl a politika is csábítgat. Természete szerint szabadgondolkodó, s mint ilyen nem túl szívesen látott vendég a cári Oroszországban. Hamarosan "ki is tessékelik" hazájából: büntetése száműzetés a dekabrista mozgalombeli részvételéért. Hat év kaukázusi és krími utazgatás után a cár visszarendeli őt Moszkvába. A felcsillanó remény azonban meglehetősen hiú. Rendőri megfigyelés alatt tartják: maga a cár cenzúrázza Puskin verseit, Szerb Antal szerint "nem sokkal több intelligenciával, mint a hivatásos cenzorok". Önpusztító életvitelét a kudarc-élmény, hogy nem válhatott az orosz irodalom szervezőjévé, csak fokozza. Ebbe a "háztartásba" csöppen bele felesége, Natalja Nyikolajevna Goncsarova, az alig 18 éves "ünnepelt udvari szépség" (Szerb), akiről azonban kiderül: nem a családi béke letéteményese. Puskin méltatlan hivatalnoki munkát végez, hogy újdonsült asszonyának megszokott életszínvonalát biztosítsa. A becsvágyó asszony becsületét védi akkor is, amikor párbajba keveredik egy francia kalandorral. Halálos sebet kap… nyomában azonban felröppen a kósza hír: talán a cár keze is szennyes. . . Főbb művei: Jevgenyij Anyegin, Szabadság, Falu, A kaukázusi fogoly, Borisz Godunov (dráma), Dubrovszkij (próza), A kapitány lánya (próza), Pikk dáma (próza).
individuum
( lat. ) Egyed, önállóan létező élő szervezet. 2. Egyén, egyéniség.
oblomovizmus
A kifejezés Goncsarov, Iván Alekszandrovics Oblomov (1859) című regényének hőséről kapta nevét. Jó szándékú, de a cselekvésre való képtelenséget, nemtörődömséget megtestesítő magatartást jelent az élettel szemben.
típus
Társadalmi csoport, jellembeli alkat alapvonásait megtestesítő egyed, ill. annak ábrázolása.
provincializmus
Szűklátókörűség, a helyi érdekek, eredmények egyoldalú túlbecsülése, mely legtöbbször a nemzeti jelentőségű kérdések, porblémák figyelmen kívül hagyásával, elhanyagolásával jár.
konvenció
( lat) 1. Megegyezés, egyezmény, szerződés. 2. Bevett szokás, viselkedési szabály.
parainesis
Erkölcsi célzatú mű, mely intelmet vagy buzdítást tartalmaz. Formája a szónoki beszédével rokon. A legismertebb magyar parainesis Kölcsey Ferencnek unokaöccséhez, Kölcsey Kálmánhoz írt alkotása, melyben a haza- és emberszeretet eszméje jelenik meg.
Herder, Johann Gottfried
, Johann Gottfried ( 1744-1803) Német író, költő, eszéta filozófus. A német felvilágosodás egyik vezető teoretikusa, a művek nemzeti jellegének hangsúlyozásával a Sturm und Drang kezdeményezői közé tartozott. Vizsgálta a társadalmi formációk sajátosságait
esszé
olyan filozófiai-szaktudományi értekezés, amely mondanivalóját szépírói eszközökkel fejti ki
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)