- Irodalom - 10. osztály
- Dráma
- A felvilágosodás magyar drámairodalma
- 1 téma
Bessenyei György
( 1747-1811) Író, költő, műfordító. A bécsi magyar testőrség tagja, a hazai protestáns oktatás bécsi ügyvivője. A magyar felvilágosodás egyik vezéralakja, a felvilágosodott szellemű kulturális és irodalmi megújulás mozgalmának hazai elindítója. Művelődés
rousseau-izmus
Nevét Rousseau, Jean-Jacques francia nyelvű svájci regényíró és filozófusről kapta. Meggyőződés abban, hogy az emberi társadalom megromlásáért egyértelműen a civilizáció, a várasiasodás a felelős. A rousseauizmus jellegzetesen városi magatartás. Jelszava:
provincializmus
Szűklátókörűség, a helyi érdekek, eredmények egyoldalú túlbecsülése, mely legtöbbször a nemzeti jelentőségű kérdések, porblémák figyelmen kívül hagyásával, elhanyagolásával jár.
testőrírók
A 18. században Bécsben Mária Terézia által alapított magyar testőrség azon tagjai, akik (a felvilágosodás eszméivel megismerkedve) nagy mértékben hozzájárultak a magyar irodalom újjáteremtéséhez.
II. József
( 1741-1790) Német-római császár és cseh-magyar király. ( 1780-90) Mária Terézia fia. A felvilágosult abszolutizmus szellemében folytatott reformpolitikáját jozefinizmusnak nevezték el. A katolikus egyházat az ellenőrzése alá vonta, feloszlatta a szerzet
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)