- Irodalom - 10. osztály
- Líra
- A felvilágosodás magyar költészete
- Csokonai Vitéz Mihály
- 5 foglalkozás
kálvinizmus
Kálvin János (1509-1564) francia származású svájci keresztény teológus. A kálvinizmus alapítóatyja. Egyházszervező tevékenysége mellett hozzájárult a francia irodalmi nyelv kialakulásához is. Elképzelése szerint nem az egyház, hanem a Szentlélek biztosítja a tekintélyt. A kereszténység központjába Jézust helyezi és nem a Bibliát. Kálvin szerint Isten bárki által megismerhető, és a hit által misztikus kapcsolatot ápolhatunk Krisztussal.
poeta doctus
(lat.=tudós költő) Olyan költő, aki veleszületett tehetségén kívül kitűnő irodalomtörténeti, elméleti és mesterségbeli tudással is rendelkezik.
Árkádia-pör
Irodalmi -per a XVIII. században. Kazinczy Csokonainak írott sírfelirata ( „Árkádiában éltem én is”) kapcsán robban ki. Kazincy „árkádia” szó jelentését a görög hagyományok szerint, a idilli boldogság helyszínét jelentette. Ellenfelei pedig a szót kietle
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
rokokó
(fr): a barokk késői fejleményeként a 18. sz. közepén virágzó stílus, melyet cikornyás, finomkodó díszítmények, kecses formák és negédesség jellemeznek; erre a stílusra jellemző, ebben a stílusban készült.
anakreóni dal
antikizáló műfaj, Anakreón stílusában és/vagy anakreóni versformában írt költemény
szentimentalizmus
A felvilágosodás művészeti irányzata; nagyfokú érzelmesség és érzékenység jellemzi, az irracionális szféra előtérbe kerülése készíti elő a romantika korát; a XVIII. század második felének a klasszicista ízléssel szembeforduló az érzelmek felszabadulását h
népiesség
Művészi ábrázolási módszer, mely a mondanivalót népi sorsokon, alakokon, népi szimbolikán keresztül fejezi ki. Az ábrázolás során a népköltészet hagyományos formai és tartalmi elemeit használja fel.
anakreontika
v. anakreóni költészet, az XVIII. század végi XVIII. század eleji dalköltészet egyik típusa. Mintájának tekinti elsősorban a görög Anakreón, a latin Horatius és a perzsa Háfiz költészetét. Fő témái: szerelem, bor, kellem.
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)