Miért van rá szükség?
Ha programot írunk, előfordulhat, hogy viszonylag sok adaton kell tesztelnünk, esetleg a programnak sok bemeneti adatra van szüksége a működéshez. Ekkor a billentyűzetről való bevitel nem jó megoldás. A bemenő adatokat „be is égethetnénk” – beírhatnánk- a kódunkba, de így körülményes módosítani, lefordított alkalmazásnál egyenesen lehetetlen. De szükségünk lehet esetleg adatok kimentésére is a programból. Ilyen esetekben érdemes fájlokat használni.
Fájlok
A fájlok a számítógép valamely háttértárolóján tárolt logikailag összetartozó adathalmaz. Fizikailag bitekből áll, az adott programnak kell értelmezni, azt a felhasználó számára érthetően megjeleníteni.
Fájltípusok
Fájlokból szinte végtelen sok típus létezik, elég csak a kiterjesztésekre tekintenünk. Egyszerű programoknál mégis csak néhányat használunk. A legfontosabbak a szöveges, kép és egyedi adatszerkezetet megvalósító fájlok.
Beolvasás
Adatok beolvasásának hívjuk azt a folyamatot, mikor egy program megnyit egy fájlt, majd azon végighaladva feldolgozza annak adatait. Beolvasáskor a program bemenő adatai kapnak értéket.
Kiírás
Kiírásnak nevezzük azt a folyamatot, mikor egy program megnyit egy fájlt, majd abba adatmentés végez. Általában kiíráskor a program kimenti adatai, esetleg részeredményei kerülnek a fájlba.
Képfájlok
Még egyszerűbb programok esetén is szükségünk lehet képek kezelésére. Ekkor, ha a képet még tervezési nézetben hozzárendeljük egy vezérlőhöz –mondjuk háttérképként-, akkor a kép későbbi módosításakor ezt újra meg kell tennünk, mert nem történik meg automatikusan. Ha a képeket csak futási időben –kód írásával- rendeljük hozzá a vezérlőhöz, a frissítés automatikus lesz.