Sorszámozott típusok használata
Sorszámozott típusok közé tartoznak a már megismert típusok közül az integer, a shortint, a longint, a byte, a word, a boolean és a char típusok. Ebbe a csoportba soroljuk még a felsorolt típusokat, illetve a résztartomány (intervallum) típusokat, melyeket szintén sorszámozott típusok felhasználásával hozhatunk létre.
Olyan adattípus, amelyben a típus által felvehető értékek sorszámozva vannak, vagyis meg tudjuk állapítani, melyik az első, melyik a második, melyik az utolsó elem az értékkészletben. Így minden értékhez megadható az azt megelőző érték, illetve a rákövetkező érték is, kivéve az első és az utolsó értékeket. Free Pascalban sorszámozott típusok az egészek, a karakteres típus, a logikai típusok és a felsorolt típusok, illetve ezekből származtatott típusok.
Saját típus megadása
Saját típust a type kulcsszó segítségével hozhatunk létre a főprogram vagy az alprogramok deklarációs részeiben:
type azonosító = típusdefiníció;
Az azonosítónak a korábban már ismeretett szabályoknak megfelelőnek kell lennie. A típusdefiníció lehet többek között:
- egy már létező típus (standard, illetve korábban már létrehozott saját típus): type eletkor = byte;
- lehet felsorolás: type vezerek = (Arpad, Elod, Ond, Kond, Tas, Huba, Tohotom);
- vagy résztartomány: type honapSorszam = 1..12;
Az a függvény, amely meghatározza egy sorszámozott típusú érték típusbeli sorszámát. A sorszámozás felsorolt típusoknál 0-val kezdődik. Tehát a fenti példában Ord(Arpad) értéke 0.
Az a függvény, amely meghatározza egy sorszámozott típusú értékhez az azt megelőző értéket. A Free Pascalban egy sorszámozott típusú értékkészlet legelső elemén ne alkalmazzuk!
Az a függvény, amely meghatározza egy sorszámozott típusú értékhez az arra rákövetkező értéket. A Free Pascalban egy sorszámozott típusú értékkészlet legutolsó elemén ne alkalmazzuk!
Az az utasítás, amellyel a programozó saját típust deklarálhat.