Médium elemek csoportosítása
A médium szót széles értelemben használjuk, ezért ajánlatos áttekinteni a különböző értelmezési módokat, amelyek abban egységesek, hogy az információ áramlása minden esetben közvetett. A médiumok bemutatási terük idődimenziója szempontjából két csoportra oszthatók: Az időfüggetlen médiumokban az adatok érvényessége nem függ időbeli feltételektől. Mindenfajta időfüggetlen (diszkrét) médium a lehetőségekhez képest gyorsan, könnyen feldolgozható.
Az időfüggő (folyamatos) médiumok a különböző érzékelők jelei.
Egy ábra vagy egy szöveg nem változik attól, hogy néhány másodperccel vagy akár több száz évvel később nézzük is meg, vagyis a szöveg és az állókép időfüggetlen.
Az időfüggetlen médiumokban az információ kizárólag egyedi elemek sorozatából vagy időfüggetlen elemekből áll (kép, szöveg).
Értelmezésünk szerint az interaktivitás a beavatkozás lehetősége és élménye, melynek ellentettje a szerkesztettség. Az interaktivitás lényege, hogy a multimédiaalkalmazásban a továbblépés irányát az olvasó választja meg, a program fejlesztői által előre kiépített kapcsolatok mentén, a felhasználó szabadon barangolhat; a lekérdezés menetét gyakorlatilag ő irányítja.
A folyamatos médiumok sajátsága, hogy az idő múlásával változnak. Percről percre más és más képsort látunk egy mozgófilmen, illetve újabb és újabb hangsort hallunk egy hangfelvételen; tehát ezek a médiumok időfüggők. A folyamat jellegű médiumok mozgóképek és az audió hanghullámok digitalizált jelei.
Eligazodás, tájékozódássegítő eszköz, amely az elektronikus felületen az interaktív és műsorszolgáltatások közötti választást teszik lehetővé a felhasználó részére.
Felhasználói elvárások
A multimédia értékeit az határozza meg, hogy szakmailag mennyire alapos, hiteles, mennyire egyszerű a kommunikáció, az interakció és a navigáció, mennyiben felel meg a mediális közlés műfaji sajátosságainak (helyes illusztrálás), pedagógiai-didaktikai, pszichológiai-ergonómiai szempontoknak, az esztétikai elvárásoknak.