A rejtett bibliográfia szerepe a tájékozódásban
Az önállóan megjelenő bibliográfiák mellett vannak rejtett bibliográfiák is, amelyek szakkönyvek, cikkek végén jelennek meg, és arról tájékoztatnak, hogy a szerző milyen műveket használt fel műve megírásához, illetve melyek azok a művek, amelyeket a szerző a témában való tájékozottsághoz további olvasmányként ajánl. Nemcsak szakkönyvekben találkozhatsz rejtett bibliográfiával, hanem szakfolyóiratok cikkei is tartalmazzák a felhasznált irodalom jegyzékét. Amikor tehát szakirodalmat olvasol, érdemes megnézni a könyv vagy folyóiratcikk végén található irodalomjegyzéket, mert abban témádhoz további irodalmat találsz. Hólabda módszernek is nevezik, mert mint a hegy tetejéről a völgy felé indított hólabda, egyre több és több hó – azaz esetünkben információ - rakódik rá, és egyre teljesebb lesz a témáról a szakirodalmi tájékozottságod.
Hivatkozás és rejtett bibliográfia
Minden olyan esetben, amikor feldolgozol egy témát, mások szellemi alkotásait is felhasználod. A felhasználásnak többféle formája van. Egy-két mondatot idézhetsz szó szerint, ebben az esetben az idézett mondatot idézőjelbe kell tenni. Tartalmilag veszed át másnak a gondolatát, vagy számszerű adatot közölsz. Mindezt jogszerűen csak akkor teheted meg, ha hivatkozol a forrásra. A jogszerű felhasználás mellett a forrásra történő hivatkozás mondanivalód hitelességét is alátámasztja, hiszen a hivatkozásban megadott adatok segítségével bármikor visszakereshető a hivatkozott adat.
Míg a rejtett bibliográfia a könyv vagy a folyóiratcikk végén azoknak a műveknek a bibliográfiai adatait tartalmazza, amelyeket elolvastál ugyan dolgozatod megírásához és így új ismeretekre tettél szert, de közvetlenül nem idéztél belőlük, addig a hivatkozásjegyzéket lábjegyzetben szokták közölni (de ezt is tehetik a mű végére). A hivatkozásjegyzékbe azoknak a műveknek a bibliográfiai adatai kerülnek, amelyekből idéztél vagy számszerű adatot közöltél. Fontos, hogy – a többi azonosító adat mellett – megadd azt a pontos oldalszámot, amelyen az idézet olvasható.