Képi elemek felsorolása
Vektorgrafika a számítógépes grafika egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbb ága. Alapja a vektor melyek segítségével bármilyen alakzat vagy geometriai transzformáció előállítható. Felhasználási területei igen sokrétűek a mérnöki tervezőmunkától egészen a filmtrükkök, vagy animációs filmek készítéséig, de alkalmazzák a kiadványok, plakátok, reklámok készítésében is.
A vektor geometriai értelemben olyan irányított szakaszt jelent, amelynek van hossza és iránya is.
A vektorgrafika a számítógépes grafikának egyik fontos ága. A vektorgrafika az az eljárás, melynek során rajzelemeket, mint például pontokat, egyeneseket, görbéket és sokszögeket használunk képek leírására.
A vektorgrafikus képeket alkotó alapvető rajzi elemeket nevezzük képi elemeknek.
A poligon egy zárt sokszög.
A vektorgrafika jellemzői
A vektorgrafikus rajzok sokszor igen összetettek, de általában egyszerű képi elemekből épülnek fel úgy, mint pontokból, vonalakból, sokszögekből. A rajzokat alkotó alaprajzi elemeket nevezzük képi elemeknek. A vonalak lehetnek egyenesek vagy görbék. A sokszögeket más néven poligonoknak nevezzük. Ha a vonalak csak keresztezik egymást, például egy hurok esetében csak görbe vonalról beszélhetünk.
A vektorgrafika alkalmazási területei
A vektorgrafikus rajzolóprogramok használatához nem árt, ha tudunk néhány olyan tulajdonságot, ami segít a programok használatában.
A megjelenített képi elemeket a számítógép matematikailag leírható vonalakra, görbékre bontja, majd ezek egyenleteit tárolja. Ezt az egészet próbáljuk meg elképzelni, mint egy koordináta rendszert ahol minden megjelenő elem egy külön függvénynek felel meg. Ennek több előnye is van. Az egyik, hogy nagyon pontosan képesek a programok dolgozni akár ezred milliméteres pontossággal is.
A másik, hogy nagyításkor a kép minősége nem romlik, mivel a függvényben szereplő értékeket (változókat) módosítjuk.
A programok külön színezik a vonalakat és a zárt alakzatokat, így például készíthetünk egy piros kört, zöld körvonallal.
Fontos még, hogy a programok csak zárt alakzatokat színeznek ki.