Az elektronikus publikálás előzményei
A lapnyomtatást időszámításunk kezdete táján találták fel Kínában.
Az elektronikus publikálás (ePublish): a publikálás egy új dimenzióját takarja. Az elektronikus publikációk papír helyett valamely szabványos elektronikus formátumban (általában PDF) készülnek, és valamely adathordozón, de még inkább az interneten keresztül érhetők el. Az elektronikus publikáció felhasználója szabadon olvashat vagy kinyomtathat egy adott publikációt, vagy annak tetszőleges részét. Az elektronikus publikációk csakúgy, mint a hagyományos publikációk a könyvektől (e-book) az elektronikus magazinokon és újságokon keresztül az egyszerű hírlevelekig széles tartományt ölelnek fel.
Az e-könyv - a papírra nyomtatott könyv 21. századi vetélytársa ez az egyfajta hordozható, többféle tartalomforrásból feltölthető, speciális kézi számítógép.
Az elektronikus publikálás előnye, hogy a korábban kiadhatatlan, vagy veszteséges kiadványok is terjeszthetővé váltak. Ezek a hagyományos dokumentumokhoz hasonlóan nagyon sokfélék lehetnek:
A szövegszerkesztővel előállított néhány oldalas dokumentumtól a hatalmas méretű, szöveget, hangot, álló- és mozgóképet egyaránt tartalmazó multimédián át az esetleg kérész életű weblapokig számtalan digitális dokumentum.
Közzététel, nyilvánosságra hozás. Ha elkészült egy kiadvány, azt közzé kell tenni. Nyomtatott és elektronikus változata létezik.
Az elektronikus publikálási formák
Ma már a számítógépek, és különösen az internet terjedésével egyre nagyobb hangsúlyt kap az elektronikus publikálás. Ennek több formája is lehet; ezt általában a média határozza meg, hiszen egy DVD esetében lényegesen nagyobb adatmennyiséget tervezhetünk, mint mondjuk az interneten. Ez azonban egy új problémát vet fel: számos elektronikusan megjelenő kiadvány a papíron megjelenő kistestvére, azaz egyszer elkészül a kiadvány terve, formája, tördelése, ezt kell azután interneten megjeleníteni, célszerűen a lehető legkevesebb munkával.
A könyv tökéletes találmány, amit ékesen bizonyít, hogy megalkotásának módja mit sem változott. Az audiovizuális (analóg technikán alapuló) médiumok fotók, a hangszalagok, lemezek, filmek stb. mellett a TV adás, vagy rádióriport, különböző napilapok, vagy magazinok ennek a kornak a reprezentánsa voltak.
Az elektronikus publikálás azt jelenti, hogy az elektronikus kommunikáció eszközeivel, rendszerint digitális formában teszik az információt a nyilvánosság számára hozzáférhetővé.
Publikácioós formák
De az elektronikus publikációknak számos más válfaja is létezik, pl. nyomtatott kiadványok (könyvek, folyóiratok stb.) elektronikus megfelelői, interaktív adatbázisok (pl. bibliográfiai, statisztikai, térinformatikai, képi vagy szöveges), és ide tartozik a nagyszámú és sokféle számítógépes szoftver, és az új publikálási formák közé tartoznak például a számítógépes hálózatokon keresztül elérhető hirdetőtáblák, vitafórumok, preprintek is.
Az elektronikus publikálás elõnyei
Az elektronikus publikálás előnyei:
- Az elektronikus folyóiratok átfutási ideje elvileg rövidebb, mint a nyomtatottaké, tartalmukat azonnal továbbítani lehet az olvasókhoz, mihelyt kialakult.
- Alacsony költségű.
- Az elektronikus folyóiratokhoz többféle újszerű módon lehet hozzáférni.
- Tartalmuk letölthető az olvasók munkaállomásaira további elemzésre és feldolgozásra.
- Igény szerinti felhasználható (olvasás, nyomtatás).
- Nem igényel terjesztői hálózatot.
- Tetszőleges számú másolat készítése az eredeti példányról.
- Gyors (azonnali) és olcsó kézbesítés az interneten keresztül.
- A hiányzó számokat és lapokat nem kell pótolni.
- Egyidejűleg többen használhatják őket, így kiküszöbölhető a többszörös előfizetés.
- A szerzőket nem kötik terjedelmi korlátok, elektronikus csatolók (linkek) révén terjedelmes kiegészítő információkat lehet hozzáfűzni a cikkekhez vagy beléjük, foglalni.
- Mindenütt hozzáférhetők, ahova az intézmény távközlési hálózata vagy az internet elér.
- Nem kell köttetni és költségesen terjeszteni.
- Minimális a helyigényük.
- Konzerválásuk és megóvásuk kezelhetőbb problémákat vet fel.