Effektek
A Premiere program segítségével létrehozhatunk számos audio- és videoeffektet, amelyekkel a szerkesztett filmünket látványosabbá tudjuk tenni, és az estleges felvételi hibákat is kijavíthatjuk a különböző szűrők segítségével. Ezeket az effekteket bármelyik audio-, illetve videosávon használhatjuk, és egyszerre több szűrőt is alkalmazhatunk.
Az Audio effektek a hangcsatornákon működnek. Az Audio palettából tudunk választani, magas és mélyhangvágó szűrőket, vagy a sztereocsatornák változtatási lehetőségei közül. Az EQ mappában található az Equalize effekt, és találunk nagyon sok, különleges hanghatásokat létrehozó effektet is.
Ezek az effektek a Video ablakban találhatóak, ahol a különböző szűrők mappákban vannak csoportosítva.
Például a Brightness Contrast (Fényerő kontraszt) effekt segítségével az alul- vagy túlexponált képek fényerején, keménységén tudunk állítani. A színtelítettséget és színmélységet állító effektek mellett, a Color Balance (színkorrekció) effekt segítségével, a különböző alapszínek irányaiba tudom elszínezni (például eltudom sárgítani) a képet. Közkedvelt effekt a Sepia, az úgynevezett „régifilm-hatás”, ezt tudjuk még fokozni a Film Noise segítségével, amellyel filmkarcokat tehetünk a videoképünkre, a QuickTime Effects-en belül. A filmképünket lággyá vagy élesebbnek tűnővé tehetjük a Sharpen effekttel. Ha szeretnénk egy képet eléletleníteni, homályosabbá tenni, akkor a Blur effetet hívhatjuk segítségünkre. Nagyon sok video effekt található a programban, most csak a legfontosabbakat emeltük ki.
Effektek használata
Az effekt létrehozása a következő módon történhet. Az effektet rá kell helyezni az adott snittre, miután kiválasztottuk a nekünk megfelelőt a palettából: először a kurzorral klikkeljünk a kiválasztott snittre, majd a függőleges segédvonalunkkal az adott snittre állunk, ezután a Balegérgomb folyamatos lenyomásával áthelyezzük a Timeline-on lévő snittre. Ezután az Effect Controls ablakban tudjuk megváltoztatni az effekt paramétereit. Az effekt kontroll képét a Program Monitoron láthatjuk, arra a frame-re vonatkoztatva, ahol a függőleges segédvonalunk áll. Az Enter gomb megnyomásával (egy kis számolás) után láthatjuk a kész effektet a filmünkön.
Effect controls
Az Effect Controls-ban tudjuk megadni az effekt beállításait a csúszkák segítségével, a változásokat a Program Monitoron ellenőrizhetjük. A palettában található ezen felül egy szemetes ikon, amelybe tehetjük azt az effektet, amelyet szeretnék kitörölni. Szövegesen közli, hogy melyik snittre vonatkozik az effekt és az effek(tek) számát is megtudhatjuk.
Ha a Setup-ra kattintunk, akkor egy újabb ablakban megjelennek az effekt beállítási lehetőségei. Az Info-ra kattintva láthatjuk, hogy pontosan milyen effekttel is dolgozunk.
Az Effect Controls minden Timeline-on lévő snittnél, alapból funkcionál: a Motion effektet adja beállítva, csak klikkelnünk kell a snittre és máris tudjuk használni az Effect Controls-ban a Motion effektet.
Effektek alkalmazás
A Timeline-on lévő snittre, klipre könnyen tudjuk az efffektet létrehozni. A Video ablakból kiválasztjuk az effektet, a kurzor segítségével és a Balegérgomb folyamatos lenyomásával áthelyezzük a snittre, és elengedjük az egeret.
Ha ez megtörtént, akkor a függőleges segédvonalunkkal az adott snittre állunk, ezután az effekt tulajdonságait az Effect Controls ablakban tudjuk manipulálni. A Program Monitoron láthatjuk a snitt képének változásait azon a képkockán, ahol a függőleges segédvonalunk épp áll. Azután az Enter gomb megnyomásával ellenőrizhetjük az effektet.
A Video2-es sávon lévő például egy kék színű háttér – blue box – előtt állnak a szereplők, ha szeretnénk egy másik videoképet háttérként alkalmazni, a szereplők mögé akkor a "maszk" kontúrja a szereplők – vagy kép, szövegelem – körvonala. A szereplők és az eredeti háttér elválasztása a színek segítségével is megoldható, ha olyan színű hátteret alkalmazunk, amilyen szín a szereplők ruháján, bőrén, sminkjén nem található meg. Ez legtöbbször egy speciális kék hátteret jelent, hiszen a bőr színe kéket garantáltan nem tartalmaz. Ezért hívják ezt az eljárást blue boxnak. (Ugyanezt az elvet zöld színnel is alkalmazzák: ez a Green Box.)
Elkészítése: a Timeline Video2 sávján lévő klipre klikkelünk a jobb egérgombbal, ezután a Video Options-on belül a Tansparency választjuk. A Transparency Settings-ben a Key type-ból kiválasztjuk a Blue Screen-t, majd beállítjuk a megfelelő kulcs értékeket és elfogadtatjuk (OK).