Harmónia
Az otthonunkban és munkahelyen egyaránt fontos, hogy az ember és a technikai környezet között harmonikus kapcsolatot teremtsünk. Minden esetben biztosítani kell a fizikai és a szellemi munkavégzés szempontjából is a minőségileg és mennyiségileg is optimális teljesítés lehetőségét. Az ember és a technikai környezet közötti kapcsolat jó leírható, azonosítható paraméterekkel rendelkezik. Ilyenek a levegő összetétele, az elektromágneses sugárzás, az épület jellege, a különböző berendezések műszaki adatai, a külső környezet és a klíma. Ezeken kívül természetesen szubjektív tényezők is befolyásolják a harmóniát, amelyekre éppúgy szükséges odafigyelni. Ráadásul a szubjektív tényezők hatással lehetnek a fizikai környezetre is. Önmagában az ICT csak eszköz. Ha nem párosul harmonikus környezettel, akkor negatív hatásokat is kiválthat.
Személyi környezet
A környezeti hatások mellett mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy harmóniában éljünk környezetünkkel. A személyi környezet épp olyan jelentős hatással lehet ránk, mint a technikai eszközök. Fontos, hogy tudatosan odafigyeljünk másokra és magunkra, hogy lehetőleg megtaláljuk azt a harmóniát, amely biztosítja a belső nyugalmat, amelynek segítségével a legjobb tudásunk szerint nehézség nélkül teljesíthetünk.
A szűk környezetünkben élő vagy dolgozó emberek.
Stressz
Az ezredforduló embere szinte állandó stresszben kénytelen élni. Reggel feszültséggel ébred, előre retteg az előtte álló naptól. Este pedig bűntudattal fekszik le, mert nem volt képes a számtalan feladatát maradéktalanul ellátni. Állandó bizonyításban áll környezetével szemben. Az informatikai, számítástechnikai eszközök sok esetben jelentősen növelik a stresszérzetet, ugyanis még inkább elszigetelik az embert környezetétől. Ezen kívül az ICT eszközök egyik rossz hatása, hogy felgyorsítják az életet, ezzel felgyorsul a munkatempó, ami ismételten stresszhelyzetekhez vezet. Az ember értéke háttérbe szorul, és helyére az általa létrehozott produktum és az eszköz lép. A társadalom olyan mértékben fogadja el az embert, ahogyan az értéktermelő képessége megjelenik az anyagi helyzetében.
Olyan pszichológiai feszültség, amely túlzott (erőn felüli) pszichikai vagy fizikai igénybevétel hatására lép fel.
Fizikai környezet
A személyi és technikai környezet mellett az embert körülveszi egy fizikai környezet is. Ez alapvetően négy meghatározó részből áll.
A vizuális környezetből, amely a szemünk által érzékelt környezetet jelenti. Mivel a mindennapos tevékenységünk jó része a látáshoz kapcsolódik, ezért fontos, hogy a szemünkbe jutó fény mennyisége és minősége minden esetben megfelelő mértékű legyen. Az ergonómiai kutatások szerint akkor válik kellemessé a használt fény, ha színhőmérséklete összhangban van a megvilágítás mértékével.
Az akusztikus környezetből, amely a hallásunk által érzékelt környezetet jelenti. A technikai fejlődés egyik következménye a zaj. A jelenleg is folyó kutatások még nem tisztázták egyértelműen, hogy a zajártalom pontosan milyen hatást gyakorol az emberre.
Ezeken kívül a fizikai környezet révén az embert érő hatások közé soroljuk még a rezgéseket és a klimatikus környezetet.
A fizikai környezet a vizuális, akusztikus, klimatikus környezetből és a rezgésekből áll.
A szemünk által érzékelt környezet, amelyet a fényhatások nagymértékben befolyásolnak.
A környezetünkben lévő különböző hanghatások, zajok összessége.