Szűrőt akkor érdemes használni, ha már nagyon nagy sok adatsor van a táblában és sokat kellene görgetni, hogy a távol lévő érdekes sorokat megnézzük, egyáltalán megtaláljuk.
Erre is megoldás a szűrő. Kiszűrhetjük az érdekes sorokat, amik így egy oldalon lesznek és az érdektelen sorok se fogják nehezíteni a fontos adatok megtalálását.
Szűréssel egyszerűen és gyorsan kereshetünk rá tartományban lévő adatcsoportokra, és dolgozhatunk azokkal. A szűrt tartományban csak az oszlophoz megadott feltételeknek megfelelő sorok jelennek meg. A rendezéstől eltérően a szűrés nem rendezi át a tartományt, mindössze átmenetileg eltűnnek az éppen felesleges sorok.
Szűrő létrehozása
Szűrőt létrehozni az Adat menü Szűrő részében lehet. Itt három szűrő fajta közül választhatunk: automatikus, általános, és irányított. Ez egyben a rugalmasság és bonyolultság sorrendje is.
A szűrés előtt jelöljük ki a cellatartományt, amit szűrni szeretnénk! Fontos, hogy ennek első sora oszlopcímkéket tartalmazzon.
Automatikus szűrésnél minden oszlop tetején ott lesz egy kis nyíl, amire kattintva kiválaszthatjuk, hogy azon oszlop mely értékére vagyunk kíváncsiak.
Általános szűrésnél akár nyolc oszlopra is tehetünk tetszőleges megkötést, így kiszűrve a sorokat, ahol ez a feltétel igaz.
Irányított szűrő esetén tetszőleges feltételt állíthatunk össze a munkalap egy külön részén.
Szűrő eltávolítása
Szűrés hatására a kiszűrt sorokból rejtett sorok lesznek (épp ezért a relatív hivatkozások nem romlanak el). A szűrés során elrejtett sorokat az Adat – Szűrő – Szűrő eltávolítása menüparanccsal tehetjük ismét láthatóvá.
Automatikus szűrő elrejtése
Az automatikus szűrő által elhelyezett kis nyilak zavaróak lehetnek. A nyilak eltűntetéséhez válasszuk az Adat – Szűrő – Automatikus szűrő elrejtése parancsot. Ez nem szűnteti meg a szűrőt.