Egyed
Egyedek lehetnek például a dolgozó, kifizetés, anyag, személy, stb. Ebben a formában az egyed mint absztrakt fogalom szerepel. Mondhatjuk azt is, hogy az egyed konkrét dolgok absztrakciója.
Egyednek nevezzük azokat a dolgokat, objektumokat, amelyek egymástól jól elkülöníthetők, melyekről adatokat tárolunk és tulajdonságokkal jellemzünk.
Egyedelőfordulás
Például a dolgozó egyedtípus egyedhalmaza az összes dolgozót magába foglaló halmaz, hasonlóan a kifizetés egyedhalmaza az összes kifizetés, ami történt. Az egyed előfordulások a rekordoknak felelnek meg. A gyakorlatban az egyedtípust szokás rekordtípusnak is nevezni. (rekord- vagy struktúratípus).
Tekinthetjük az egyedtípus konkrét előfordulásait is. Ezeket nevezhetjük egyedhalmaznak, vagy egyszerűen csak egyed előfordulásoknak.
Tulajdonság
Olyan tulajdonságokat szokás tekinteni, amelyek a rendszer szempontjából lényegesek. Például a bérszámfejtő rendszerben a dolgozó neve, fizetése lényeges tulajdonságok.
Az adatmodellben olyan tulajdonságokat szokás tekinteni, amelyek a rendszer szempontjából lényegesek. Maga a tulajdonság egy absztrakt fogalom, amelyet nevezhetünk tulajdonságtípusnak.
Tulajdonságelőfordulás
Például a szín tulajdonság konkrét értékei lehetnek a piros, zöld, kék, stb. Láthatjuk azt is, hogy a különböző tulajdonságok egyes értékeivel a tulajdonságokkal jellemzett egyed egy előfordulását, vagyis az egyedhalmaz egy elemét adhatjuk meg.
Az egyes tulajdonságtípusok konkrét értékeit nevezzük tulajdonságértékeknek vagy tulajdonság előfordulásnak.
Kulcsjelölt
Ez azt jelenti, hogy ha az ilyen tulajdonságok értékeit megadjuk, akkor az egyértelműen definiál egy előfordulást. Azokat a tulajdonságokat, amelyek egyértelműen meghatározzák az egyedtípus egy elemét, kulcsjelöltnek nevezzük.
Fontos szerepe van azoknak a tulajdonságoknak, amelynek értékei a többi tulajdonság értékeit egyértelműen meghatározzák.
Elsődleges kulcs
Kulcsjellegű tulajdonság mindig található. Ha a tényleges adatok között nem lenne ilyen, akkor bevezethetünk egy olyan tulajdonságot, amelynek értékei sorszámok, kódszámok, speciális azonosítók. Ez betöltheti az elsődleges kulcs szerepét.
Láthatjuk, hogy az azonosítók, kódszámok szinte minden alkalmazásnál előfordulnak. A számítógép jellegéből adódóan ezek alkalmasak az előfordulások pontos meghatározására. Bizonyos esetekben a laikus felhasználó számára nehézséget okozhat, hogy a kódnál már egy apró elírás is egész más eredményt szolgáltathat. Aki számítógéppel dolgozik, annak tudomásul kell venni a kódok használatát, és pontos munkára kell törekednie.
Az elsődleges kulcs értékei a többi tulajdonság értékeit egyértelműen meghatározzák. Ez azt jelenti, hogy ha az ilyen tulajdonságok értékeit megadjuk, akkor az egyértelműen definiál egy előfordulást. Azokat a tulajdonságokat, amelyek egyértelműen meghatározzák az egyedtípus egy elemét, elsődleges kulcsnak nevezzük.
Idegen kulcs
Az idegen kulcsoknak a kapcsolatoknál van jelentősége. Mint láttuk, egy kapcsolatot a relációs modellben úgy lehet reprezentálni, hogy az egyik kapcsolódó táblázatban, vagy esetleg külön relációban idegen kulcsot, vagy kulcsokat szerepeltetünk.
Az olyan attribútumokat, amelyek egy másik relációban alkotnak kulcsot idegen kulcsnak szokás nevezni.
Adatredundancián azt értjük, ha egy adatot egynél több helyen tárolunk egy számítógépes rendszerben. Azt nehéz elkerülni, hogy redundancia egyáltalán ne forduljon elő, azonban a többszörös előfordulások minimálisra csökkentése minden esetben fontos cél. Például, ha egy adat több helyen szerepel, és azt módosítjuk, akkor az összes előfordulást módosítani kell. A redundancia kiküszöbölésének szokásos módszere, hogy az adatbázis tervezése során az ismétlődő adatokat „kiemeljük” és külön helyen tároljuk, a megfelelő helyen hivatkozva rá.
Kapcsolódó hangfelvételek