Az ideális program
A számítógépes programmal szemben támasztott alapvető követelmény, hogy alkalmas legyen a probléma pontos megoldására, amelyre készült. Tehát hibásan működő program nem lehet ideális.
A fejlesztés szakaszai és a hatékonyság kapcsolata
A programfejlesztés célja minden esetben az, hogy számítógép alkalmazásával támogassuk valamely probléma megoldását. Már ebből is következik, hogy a program létrehozása tervszerű folyamat eredménye kell, hogy legyen. A probléma felvetésével kezdődik. Azután, meg kell bizonyosodni arról, hogy bevonható-e a számítógép a probléma megoldásába, és ha igen, akkor az megtehető-e az elvárásoknak megfelelő mértékben. Ezt követően a feladat és a feladat megoldásának matematikai eszközökkel történő megfogalmazása következik. A kódolás, azaz a matematikailag helyes leírás számítógépre történő átültetése után soha nem maradhat el annak ellenőrzése, hogy a kódolás helyesen történt-e meg, azaz a program valóban a matematika modellnek megfelelően működik.
Jogos elvárás a számítógépes programmal szemben, hogy a problémát, a feladat jellegétől függően, reális időn belül megoldja. Indokolatlanul ne terhelje az erőforrásokat, és kellő teret biztosítson az esetleges hibakeresésre, továbbfejlesztésre. Ezen elvárásoknak megfelelő programot, hétköznapi értelemben hatékonynak nevezhetünk.
A hatékonyságot befolyásoló tényezők
Fontos, hogy mennyi idő alatt oldja meg a feladatot a program. Ez természetesen több tényezőtől is függ. Meghatározó szerepe van a futtatási környezetnek (szoftver, hardver), de a program megtervezésén is nagyon sok múlik. A tervezés során kell kiválasztani a legalkalmasabb algoritmust, és a legoptimálisabb adatszerkezetet.
Az algoritmus meghatározó szerepe
Mivel a programmal szemben támasztott alapvető követelmény, hogy hibátlanul működjön, csak az ilyen programok finomításával foglalkozunk.