Windows Intéző ablakának áttekintése
A Windows Intéző segítségével áttekinthetjük az elérhető mappaszerkezet felépítését és az egyes mappákban található fájlok listáját.
A Windows Intéző ablakának főbb részei:
- Menü
- Eszköztárak
- Szerkezeti panel: segítségével tekinthetjük át a mappaszerkezet felépítését. Bonyolult lehet, ezért egyes ágak a könnyebb áttekinthetőség érdekében nem látszanak teljesen. A szerkezet részeinek kibontásához az objektumok mellett látható + jelre kattintsunk, mely ezután – jellé változik, és fordítva a kibontott ágak elrejtéséhez. Ha a mappaszerkezet valamely eleme mellett nem látható sem – sem + jel, akkor annak nincsenek további ágai. A szerkezeti panel a fájlok listáját soha nem tartalmazza.
- Listapanel: a szerkezeti panelen kijelölt elem közvetlen tartalmát ( fájlok, mappák) mutatja. Másik objektum tartalmának megtekintéséhez kattintsunk a szerkezeti panelen annak ikonjára. A panel tartalmát többféle módon is megtekinthetjük, rendezhetjük, ezeket a NÉZET menüben állíthatjuk.
- Állapotsor
A számítógépünkkel elérhető mappaszerkezet és a fájlok karbantartásához használt segédprogram a Windows Intéző, melyet a Start Menü/Minden program/Kellékek/Windows Intéző menüt választva érjük el.
Eszköztár elemei
A parancsok gyors elérését teszik lehetővé az Eszköztár ikonjai, gombjai. Az Eszköztár gombjait a NÉZET menü ESZKÖZTÁRAK/TESTRESZABÁS parancs végrehajtásával tudjuk beállítani. Az Eszköztár segítségével egyszerűen állíthatjuk a mappák, fájlok nézeteit, fájl- és mappaműveleteket hajthatunk végre, vagy kereshetünk is akár.
Gyakran előfordulhat, hogy nem emlékszünk, hogy egy korábban készített dokumentumot hová mentettük el. Ilyenkor az Eszköztáron található Keresés gomb segítségével megkereshetjük az adatainkat. Ekkor egy Keresés panel jelenik meg. Kiválaszthatjuk, mit keresünk (kép, fájl stb.). Attól függően mit keresünk tovább szűkíthető a keresés, mint például helyre, névre, méretre stb. vonatkozóan. A Speciális keresési beállítások használata segítségével további részletes keresési beállításokat adhatunk meg kép, hang vagy videóra vonatkozóan. A keresést a Keresés gombra való kattintással indíthatjuk el. A keresés végeztével a feltételeknek megfelelő fájlok a listapanelen láthatóak.
Windows Intéző nézetei
A listapanel tartalmát megtekinthetjük többféle módon is. Az ezekre vonatkozó parancsokat a NÉZET menüben vagy az eszköztárnak a Nézetek gombjára kattintva lenyíló listájában találjuk.
A Miniatűrök nézet segítségével lekicsinyített formában megjeleníthetjük a képfájlok tartalmát.
A Mozaik nézetet akkor érdemes használnunk, ha a fájlok ikonján és nevén kívül további információkat is szeretnénk megjeleníteni.
Az Ikonok nézet abban az esetben hasznos, ha ismerjük az egyes fájltípusok jelölésére használt ikonokat.
A Lista nézet segítségével az előbbieknél több fájl megjelenítése lehetséges.
A Részletek nézet segítségével az egyes elemekről nevük mellett további információkat tudhatunk meg (név, kiterjesztés, típus, utolsó módosítás). A listát módosíthatjuk a felső sorban lévő valamely címke szerint (név, méret, típus stb.).
A képfájlokat tartalmazó mappákban választható a Filmszalag nézet, mellyel az egyes képeket kinagyítva is megtekinthetjük.
Mappák létrehozása
Az új mappák létrehozása alapvetően a felhasználó feladata. A Windowsban alapértelmezés szerint a C: meghajtón található Dokumentumok mappát szánták a felhasználói fájlok elhelyezésére. Nagy mennyiségű fájl tárolása esetén célszerű ebben vagy más tetszőleges helyen újabb mappákat létrehozni.
Új mappa létrehozásához először kattintsunk a szerkezeti panel azon elemének ikonjára, amely alá új ágat szeretnénk létrehozni, majd válasszuk a FÁJL menü ÚJ/MAPPA parancsát. A létrehozott mappa nevét gépeljük be a listapanelen az „Új mappa” szöveg helyére. A név rögzítése az ENTER billentyűvel történik, vagy kattintsunk a panel valamely más területére. Ebből nyíló újabb mappák létrehozása az új mappák létrehozásával megegyezik.
A fájlok és mappák elnevezésére vonatkozó egységes szabályok a következők:
- A mappa neve maximum 255 karakterből állhat (szóközökkel együtt)
- Nem tartalmazhatja a \ / : * ? „ ” < > | írásjeleket
A logikailag összetartozó fájlok hierarchikus csoportosítására szolgáló tárolóhelyeket mappáknak nevezzük.
A számítógépes háttértárakat más néven meghajtóknak is nevezzük. A meghajtók azonosítására az angol ábécé betűit használjuk.
Fájlok, mappák átnevezése
Az átnevezni kívánt fájlt vagy mappát először az ikonjára kattintva ki kell jelölnünk. Ezután négyféle módon nevezhetjük át:
- a FÁJL menü ÁTNEVEZÉS parancsával,
- az F2 billentyű leütésével,
- a kijelölt fájl nevére kattintva kétszer, azaz nem duplát, hanem a két kattintás között szünetet tartva: elsőként kijelöljük, utána még egyet kattintunk,
- az egér jobb gombjával az átnevezni kívánt elemre történő kattintáskor megjelenő gyorsmenü ÁTNEVEZÉS parancsával.
A megadott új név rögzítése ez ENTER, elvetése és az eredeti név megtartása az ESC billentyű leütésével történik.
Fájlok átnevezésekor ügyeljünk arra, hogy a kiterjesztésüket – amennyiben látható – ne változtassuk meg. Amennyiben ezt megváltoztatjuk, lehet, hogy a fájl használhatatlanná válik. Ha a kiterjesztés azonban nem látszik, akkor átnevezéskor csak a név íródik át.
Fájlok, mappák másolása
Másoláskor a kijelölt fájlról vagy mappáról készítünk egy másolatot a mappaszerkezet másik részére. A másolást végezhetjük biztonsági mentés, vagy azok valamilyen cserélhető háttértáron történő elvitele céljából is.
Ha a másolást mappákon végezzük, akkor annak teljes tartalma másolásra kerül.
A másolás lépései a következők:
- Jelöljük ki a másolni kívánt objektumot.
- Adjuk ki a SZERKESZTÉS menü MÁSOLÁS parancsát, vagy használjuk a Ctrl+C billentyűkombinációt.
- Kattintsunk a szerkezeti panelen annak a mappának vagy meghajtónak az ikonjára, amelybe a másolt objektumot tenni szeretnénk.
- A művelet befejezéséhez használjuk a SZERKESZTÉS menü BEILLESZTÉS parancsát, vagy használjuk a Ctrl+V billentyűkombinációt.
A másolás művelete során az adatok először a vágólapra másolódnak, majd onnan kerülnek végleges helyükre.
A másolás a „fogd és vidd” módszerrel is elvégezhető.
Fájlok, mappák áthelyezése
Áthelyezéskor a kijelölt fájl vagy mappa törlődik eredeti helyéről, és a mappaszerkezet másik pontjára kerül át. Ha az áthelyezést mappákon végezzük, akkor annak teljes tartalma áthelyezésre kerül.
Az áthelyezés lépései a következők:
- Jelöljük ki az áthelyezendő objektumot.
- Adjuk ki a SZERKESZTÉS menü KIVÁGÁS parancsát, vagy használjuk a Ctrl+X billentyűkombinációt.
- Kattintsunk a szerkezeti panelen annak a mappának vagy meghajtónak az ikonjára, amelybe az áthelyezendő objektumot tenni szeretnénk.
- A művelet befejezéséhez használjuk a SZERKESZTÉS menü BEILLESZTÉS parancsát, vagy használjuk a Ctrl+V billentyűkombinációt.
Az áthelyezés művelete során az adatok először a vágólapra másolódnak, majd onnan kerülnek végleges helyükre.
Az áthelyezés a „fogd és vidd” módszerrel is elvégezhető.
Fájlok, mappák törlése
Ha egy fájlra vagy mappára nincs szükségünk többet, akkor törölhetjük azt a háttértárról.
A saját merevlemezes háttértárainkról törölt fájlok az úgynevezett Lomtárba kerülnek, míg máshonnan törölt fájlok azonnal, általában véglegesen törlődnek.
A kijelölt fájlok és mappák törlésének három lehetséges módja van:
Használhatjuk
- a FÁJL menü TÖRLÉS parancsát
- a Törlés ikonját
- a Delete billentyűt.
Minden törlési kísérletet egy megerősítő kérdés követ, melyet elfogadva végrehajtódik a törlés. Abban az esetben, ha a Shift+Delete billentyűkombinációval töröljük, akkor a fájlok véglegesen törlődnek és nem kerülnek a Lomtárba.
Fájlok, mappák visszaállítása
A merevlemezről törölt adatok a végleges törlés előtt egy ideiglenes tárolóhelyre, a Lomtárba kerülnek. A lomtárban tárolt adatokat később véglegesen törölhetjük, vagy visszahelyezhetjük eredeti helyükre.
A Lomtárban lévő adatok továbbra is foglalják a helyet háttértárunkon, így időnként célszerű kiüríteni.
A Lomtár a Windows Intézőből vagy az Asztalról is elérhető.
A véletlenül törölt adatainkat kijelölés után a FÁJL menü VISSZAÁLLÍTÁS parancsával visszahelyezhetjük eredeti helyükre. Az összes elem egyszerre történő visszaállításához használjuk a panel Az összes elem helyreállítása parancsát.
Amennyiben nem az eredeti helyükre szeretnénk visszaállítani az adatokat, akkor a KIVÁGÁS és a BEILLESZTÉS parancsok használatával tetszőleges mappába helyezhetjük.
A Lomtárban lévő adatok végeleges törléséhez a FÁJL menü LOMTÁR ÜRÍTÉSE parancs szolgál, amely a panelen is megtalálható. Ha csak néhány adatot szeretnénk törölni, akkor kijelölés után használjuk a már említett törlőművelet valamelyikét.