A könyvtár kézikönyvtári állományában találhatjuk meg a tájékoztatás során használt direkt eszközöket. Ezek a dokumentumok a közvetlen tájékozódást segítik, használatuk megkönnyíti a gyors és hatékony információkeresést. Megjelenési formájukat tekintve a direkt tájékoztató eszközök lehetnek hagyományos és elektronikus dokumentumok. Típusaik változatosak, más-más funkcióval rendelkeznek. A hagyományos vagy nyomtatott direkt tájékoztató eszközök a következők:
Lexikonok (Betűrendbe rendezett szócikkek alapján kereshetünk bennük.)
Enciklopédiák (Általában tematikus lerendezésben tartalmazzák az ismereteket.)
Szótárak (A szavak, kifejezések betűrendje szerint rendezettek.)
Adattárak (Belső elrendezésük az adattár funkciójától és a feldolgozott anyagtól függ.)
Egy-egy szakterület kézikönyvei (Változatos szerkezetűek, de a tematikus elrendezés a leggyakoribb.)
Az elektronikus direkt tájékoztató eszközök közül elsősorban a hagyományos direkt eszközök elektronikus kiadásait említhetjük meg, valamint a teljes szövegű adatbázisokat.
A közvetlen tájékozódás eszközei, amelyek választ adnak a feltett kérdéseinkre.
Direkt keresés
A direkt keresés esetében azonnali választ várunk a kézbe vett kereső eszköztől. Ez azt jelenti, hogy a dokumentumnak rendelkeznie kell a megfelelő apparátussal ahhoz, hogy a válasz megkereséséhez ne kelljen az egész dokumentum szövegét áttanulmányozni, elolvasni. Az esetek többségében a mutatók és a tartalomjegyzék egyértelműen eligazítanak bennünket a keresett megoldással kapcsolatban. Ügyeljünk arra, hogy a keresett adat, név stb. a dokumentum több oldalán is előfordulhat (a mutatók ezt jelölik), tehát ezek közül kell a legpontosabb, leghasznosabb választ kiválasztanunk, vagy az összes előfordulás összegzéséből kerekedik ki a megfelelő eredmény. A direkt eszközök használata esetében legtöbbször elég egyetlen eszköz kiválasztása. Ha jól választottuk ki a médiumot, akkor a keresés első próbálkozásra is sikerrel járhat.
Információgyűjtés
A kérdések, problémák megoldásához szükséges információk gyűjtése a használó részéről legtöbb esetben direkt eszközök segítségével történik. Ha azonnali választ akarunk kapni (pl. adatokra, tényekre vonatkozó kérdések esetében), akkor általában valamelyik direkt eszközben keressük a választ. Megkönnyíti a keresést, ha megpróbáljuk előre megtervezni, hogy milyen kifejezések alapján szeretnénk az adott téma után kutatni, tehát kulcsszavakat gyártunk az információkereséshez.
A könyvtári tájékoztatáshoz szükséges adattárakat, szótárakat, lexikonokat, kézikönyveket tartalmazó gyűjteményrész.
Olyan kézikönyv, amely az ismereteket a tartalom alapján, témák szerint rendezve közli. Egy-egy témát nagyobb, összefüggő egységekben tárgyal.
Egy nyelv szókincsének egy részét tartalmazza betűrendben felsorolva. Típusa szerint lehet egynyelvű, két- vagy többnyelvű, értelmező, szinonima, etimológiai, szak-, helyesírási szótár stb.
Tényszerű adatokat tartalmazó kézikönyv, amely többféle szempont szerint lehet rendezve (időrendi, földrajzi, név szerinti stb.)