A hálózati világ elsősorban az internet létrejöttének következtében alakult ki. Gyökerei a hatvanas évekig nyúlnak vissza, a történet katonai fejlesztések civil szférába való átszivárgásával kezdődött. Használói információt kaphatnak számítógépük segítségével egy másik hálózathoz kapcsolt számítógéptől, (ha van hozzá jogosultságuk), de beszélgethetnek közvetlenül egy másik számítógép előtt ülő felhasználóval. A számítógép beépíthető egy mobiltelefonba vagy egy televízióba, az összeköttetés létrejöhet telefonvonalon vagy műsorszórásra szánt kábelen, a szolgáltatás lehet e mail, vitafórum, újság, film vagy akár teljes televízió műsor. World Wide Web, azaz világméretű hálózat, webhelyek hálózata az interneten. Az emberi társas terekhez hasonlóan – személyes, társasági, nyilvános – a világhálón történő kommunikáció az interaktivitás révén már kölcsönhatásba léphetnek egymással. Az egy-egy kommunikáció esetén két személy oly módon kommunikál, mintha szemtől szembe állnának egymással. Ez tulajdonképpen egy dialógus, melyre az emberekkel való társalgás normál illemszabályai az érvényesek, csak ez az interneten még fontosabb, mert hiányzik többek között a metakommunikáció, a testbeszéd és a hangszín.
Egy-sokaknak kommunikáció (levelezési listák, Usenet).
Amikor sok emberrel kommunikálunk egyszerre, akkor a mailre vonatkozó szabályok is érvényesek. A Netikett konkrét útmutatásai a következő területekre terjednek ki: e-mail, Usenet, levelezési listák, internetes vitafórumok, IRC, stb.
Alapja az internet, amely lényegében egymással távközlési úton összekötött számítógépekből áll, és a kommunikációs szolgáltatások széles körét teszi elérhetővé a világ polgárai számára. Az internet, ”a net” számítógép-hálózatok világméretű rendszere – a “hálózatok hálózata”.
Mi az etika?
Az internet etikáját - más erkölcsi rendszerekhez hasonlóan - megengedő és tiltó szabályok alkotják. „ [...] Etikusan viselkedik az, aki erkölcsös, becsületes, tisztességes. Ezek a fogalmak relatívak, kultúrkörönként másként értelmezhetik őket, ugyanakkor sok erkölcsi alapelvet, parancsot majdnem mindenki elfogad (pl. ne ölj, ne lopj). Az internet liberális szemléletű, vagyis nem mondja meg, hogy mit szabad, hanem csak a tiltásokat ismerteti tételesen. Ami nem tilos, és ami összeegyeztethető az internet szellemével, az szabad. Az alábbiakban mi is ennek megfelelően ismertetjük a SuliNet és az internet etikai normáit.” (Lásd Sulinet Netikett)
Etikának nevezzük az erkölcsi elvek rendszerét, az erkölcsi és magatartásbeli szabályok összességét.
Mi a netikett?
A netikett, hálózati illemtan, a viselkedéskultúra írott és íratlan szabályai az interneten: sok területre kiterjed; kezdve attól, hogy pl. névre szóló levelekre válaszolni illik, egészen az emberi méltóság sérthetetlenségéig. Netikett 10 parancsolat Virginia Shea nevéhez fűződik. A következők szerint állapította meg a hálózati jó magaviselet tíz szabályát:
- Ne feledd: a túloldalon is emberek vannak! Az internet elsősorban nem technológia - az internet kommunikáció! Az pedig emberek között zajlik. [...] Mindig kérdezzünk tehát rá: belemondanám az arcába is?
- Tartsd magad ugyanazokhoz a szabályokhoz az interneten, melyekhez a való világban is ragaszkodsz! Az interneten nem vagyunk azonosíthatóak, láthatatlanul járhatunk-kelhetünk. [...]
- Mindig tartsd észben, éppen a háló melyik sarkában jársz! Ami az egyik helyen megengedett, a másikon ellenérzéseket szül pl.: esküvőre nem megyünk melegítő felsőben. [...]
- Kíméld mások idejét! Az interneten szó szerint is drága az idő, hiszen ketyeg a számláló.
- Nézz ki jól a hálón! Az interneten anonimak vagyunk, használjuk ki ennek előnyeit! Itt nem koruk, nemük, vallásuk vagy származásuk alapján ítélik meg az embereket, hiszen mindez nem látszik. Ami látszik: az írásunk. A nyelvtan, a stílus, a megfontoltság. Jusson eszünkbe, hogy most ezek a ruháink!
- Oszd meg a tudásod másokkal! A tudást megosztani egyébként is jó érzés, de itt az íratlan szabályok szerint előnyös is: így számíthatunk mások segítségére igazán.
- Segíts kontrollálni a hálózati háborút, a fellángolásokat (flamewar)! [...] .
- Tartsd tiszteletben mások magánszféráját! Ezen nincs mit magyarázni: a levéltitok nagyúr.
- Ne élj vissza az erőddel! "Úriember nem fogad, ha biztosra megy." [...]
- Bocsásd meg mások hibáit! Mindenki volt kezdő. Kis hibára ne reagáljunk, nagy hibáról pedig adjunk korrekt, pontos és udvarias felvilágosítást, s lehetőleg privát e-mailben, ne a nyilvánosság előtt.
A netikett (netiquette) az internetes közösség kollektív tapasztalata alapján, hosszú idő alatt kialakított szabálygyűjtemény, melynek betartása a hálózaton való együttélés feltétele.
Az etikátlan és elfogadhatatlan cselekvések
„Az internet közösség etikátlannak és elfogadhatatlannak tart minden olyan cselekvést, amely arra irányul, hogy valaki
- megpróbáljon jogosulatlanul hozzáférni az internet erőforrásaihoz
- más célra használja az internetet, mint amire felhatalmazást kapott
- megzavarja az internet működését
- pazarolja az internet emberi és fizikai erőforrásait
- tönkreteszi vagy megbontja a számítógépes adatbázisok sértetlenségét
- megsérti a személyiségi jogokat, betörjön mások magánéletébe.” (Sulinet Netikett)