Algoritmus
Az algoritmus szó Muhammad Ibn Músza Al-Hvárizmi IX. században élt üzbég matematikus, csillagász nevéből származik. Az algoritmus olyan pontos előírás, mely megadja, hogy milyen műveleteket milyen sorrendben kell végrehajtani a feladat megoldásához. Az algoritmusra a következők jellemzők: Az algoritmusnak véges sok lépésben be kell fejeződnie, véges időben. Az algoritmusnak minden olyan lépést tartalmaznia kell, amely a feladat megoldásához szükséges. Az algoritmusban bármely végrehajtott lépés után egyértelműen el lehet dönteni a következő lépést. Az algoritmusnak tetszőleges végrehajtása esetén ugyanazon kiindulási adatokra ugyanazokat az eredményeket kell eredményül adnia.
Az algoritmus több azonos jellegű, egymástól csak a kiinduló adatokban különböző feladat megoldására szolgáló eljárás, amelynek során előre meghatározott, véges számú lépést, véges időben, adott sorrendben végrehajtva jutunk el a feladat megoldásához.
A folyamatábra
Az algoritmusok megadására különféle ábrázolási módok állnak rendelkezésre. Egyszerű folyamatok esetében jól használható ábrázolási eszköz a folyamatábra (blokkdiagram). A folyamatábra jól mutatja az algoritmus folyamatát, és könnyen elkészíthető. A folyamatábrával az algoritmust képi elemekkel írjuk le.
A folyamatábra az algoritmus képi reprezentációja.
A kezdőpont
A kezdőpont szimbóluma általában egy ellipszis, melyben a „start” felirat található. Ettől a szimbólumtól indul el az algoritmus folyamata. Minden algoritmus kötelező darabja.
Az algoritmus kiindulási pontja. Minden algoritmusban csak egyetlen kezdőpont lehet, amelybe nem csatlakozik egyetlen folyamatvonal sem és pontosan egy indul ki belőle.
A végpont
A végpont szimbóluma általában egy ellipszis, melyben a „stop” felirat található. Ez a szimbólum zárja le az algoritmus folyamatát. Ha az algoritmus több pontján is befejeződhet a végrehajtás, akkor célszerű mindegyiket egyetlen végpontba vezetni.
Az algoritmus befejezésének a pontja. Célszerű betartani, hogy minden algoritmusban csak egy végpont legyen, amelybe legalább egy folyamatvonal csatlakozik, és egy sem indul ki belőle.
A beolvasás
A beolvasás szimbóluma egy paralelogramma, melyben a „be:” felirat található, és utána fel van(nak) sorolva a változó(k).
A változókba beolvassa a felhasználó által megadott értékeket.
A kiírás
A kiírás szimbóluma egy paralelogramma, melyben a „ki:” felirat található, és utána fel van(nak) sorolva a kifejezés(ek).
Kiírja a felhasználónak a kifejezések értékét. Legalább egy folyamatvonal csatlakozik bele, és pontosan egy indul ki belőle.
Az értékadás
Az értékadás szimbóluma egy téglalap, melybe az elvégzendő tevékenységet írjuk.
A := jel jobb oldalán álló kifejezés értékét kiszámítja, és letárolja a változóba. Legalább egy folyamatvonal csatlakozik bele, és pontosan egy indul ki belőle.
A döntés
A döntés szimbóluma egy az egyik csúcsán álló rombusz, amelybe egy összehasonlítási műveletet írunk. Itt kétfelé ágazik a feladat feldolgozása, és a továbbhaladást az összehasonlítás igaz vagy hamis eredménye dönti el.
Ha a feltétel igaz, akkor az igaz ágon, ellenkező esetben a hamis ágon folytatódik az algoritmus végrehajtása. Legalább egy folyamatvonal csatlakozik bele, és pontosan két folyamatvonal indul ki belőle.
A beágyazás
A beágyazás szimbóluma a kettős téglalap. Amikor a folyamatábra nem fér rá egyetlen lapra vagy a folyamatvonalat túl távoli pontra kellene húzni, akkor az átláthatóság kedvéért beágyazási pontot alkalmazunk, és az algoritmust egy másik helyen folytatjuk beágyazási szimbólummal kezdve. Az összetartozó beágyazási szimbólumokba ugyanazt az azonosítót írjuk.
Egy máshol leírt algoritmust (részalgoritmust) helyettesít. Legalább egy folyamatvonal csatlakozik bele, és pontosan egy indul ki belőle.
A ciklus
A ciklus szimbólum ismétlődő tevékenység leírására szolgál.
A ciklus végrehajtás három műveletet tartalmaz: egy számláló beállítását, vizsgálatát és léptetését. Ebbe az összetett szimbólumba két helyen csatlakozik be, és két helyről indul ki folyamatvonal. Eredetileg nem része a folyamatábrának, e hiányosságot orvosolja.
A folyamatvonal
A folyamatvonal jele egy nyíl, mely a folyamat irányát mutatja. A folyamatvonalak nem keresztezhetik egymást.
A végrehajtás irányát, a lépések egymásutániságát mutatja.