Egész
Az egész típus az egész számok egy véges részhalmazát jelenti. A programnyelvekben több részhalmaz adható meg, melyek több vagy kevesebb számot tartalmaznak. A halmaz méretét a tárolásra szánt bitek száma határozza meg.
Az egész típus az egész számok tárolására alkalmas, előjeles vagy előjel nélküli formában.
Valós
Az egész számtípusok csak az egész számok valamilyen részhalmazát fedték le. A gyakorlatban azonban szükség van a nagyon nagy, a nagyon kicsi és a tört számok használatára is. A valós számokat a következő alakban adjuk meg:
mantissza E kitevő.
A mantissza egy pozitív vagy negatív szám, vagy nulla. A szám tizedestört alakban adható meg. Az E jelzi, hogy az utána következő egész szám a kitevő lesz.
Pl.: 0,564E+3.
A valós számokkal végzett műveletekben szerepelhetnek egész számok is, de az eredmény minden esetben valós lesz.
A valós típus valós számok tárolására alkalmas.
Karakter
A számítógéppel végzett munka során az adatokkal nem csak számolni kell, hanem a szöveges információk tárolását és feldolgozását is el kell végezni. A karakter típushoz a jelkészlet egy véges és valamilyen módon rendezett halmazának az elemei tartoznak bele. Ma már jellemzően unikódot használunk, azaz szinte minden nyelv jeleit egy karakterkészletben egyesítve kezelhetünk.
A karakter típus egyetlen karakter kódjának a tárolására alkalmas.
Logikai
A logikai típushoz két érték tartozik: a matematikai logikából ismert hamis (false) és az igaz (true). Olyan programozási nyelvben, ahol nincs logikai típus, a hamis értékhez nulla értéket rendelnek hozzá, az igaz értékhez pedig nullától különböző értéket, általában 1-et vagy -1-et.
A logikai típus a matematikából ismert igaz vagy hamis értéket veheti fel.
Mutató
A mutató típus olyan adattípus, amely nem magának az adatnak az értékét tartalmazza, hanem annak a memóriabeli címét.
A mutató típusú változó értéke egy memóriacím.