Kép és információ. Szín és kommunikáció
A színek a vizuális hatás mellett,fiziológiai és lélektani hatást is kifejtenek az egyénre. A szín tehát a fogalomalkotás egyik leglényegesebb összetevője. A színekkel és árnyalataival kommunikálhatunk. Leggyakrabban találkozhatunk ezekkel az irodai, iskolai környezetekben, illetve az ösztönökre is hathatunk vele.
A kép a szemnek és értelemnek szóló üzenet, napjainkban egyre jobban átveszi az írott szó helyét.
Feladata, hogy a kép alkotójának értelmezési folyamata valamilyen módon egybe essen a néző értelmezési folyamatával.
Az emberi színérzékelés
A szín, mint érzet, az agy reakciója a fényre. Az emberi szem színérzékelése a szem-agy rendszer összetett működésének az eredménye. A fény emberi szem által látható fénytartományába eső részére a szem retinája érzékeny. A hullámhossz függvényében a színérzet változik. Az érzékelő sejtek különböző színekre érzékenyek, amelyek keverésével a többi szín előállítható. A látórendszer fontos tulajdonsága a színállandóság, tehát az agy a színeket nem abszolút módon azonosítja, hanem relatív úton, vagyis a környezethez hasonlítva. Az egyes emberek azonos körülmények között nem azonosan látják a színeket. A szem receptorainak különböző az érzékküszöbük, a színérzékelés nagyban függ a megvilágítottságtól.
A szín egy érzet, mely a fény hatására jön létre az agyban. A szem retinája az elektromágneses sugárzás emberi szem által látható tartományba eső részére a hullámhossz függvényében érzékeny. Az agy a színeket, a környezethez hasonlítva relatív úton azonosítja.
Színmélység: olyan adat, amely rámutat, hogy az egyes képpontokhoz tartozó színeket hány biten tároljuk.Minden egyes pixel színét egy számsor írja le. A színmélység azt mutatja meg, hogy egy képpont színét hány biten tároljuk, vagyis maximálisan hány különböző színt írhatunk le a képen. Minél több számból áll ez a sor, azaz minél több számjeggyel (bittel) definiáljuk az adott pixel színét, annál több szín jelenhet meg az adott képen.