A könyvtár használata
Az iskolai könyvtár korlátozottan nyilvános könyvtár, szolgáltatásait az iskola tanulói, pedagógusai, adminisztratív és technikai dolgozói vehetik ingyenesen igénybe.
A könyvtárból történő kölcsönzéshez a tanulóknak be kell iratkozni, de ehhez - eltérően a közművelődési könyvtárak gyermekkönyvtáraitól - általában nem szükséges a beiratkozási lap kitöltése, sem a szülői jótállás, hiszen valamennyien az iskolai közösséghez tartoznak.
A könyvtárhasználatot az iskolai könyvtári házirend szabályozza, amely szerint az iskolai könyvtár mindenki számára a tanítás és a tanulás színhelye, ezért ott enni, inni, hangoskodni nem illik és nem is szabad.
A gyűjtemény, tevékenységi kör
Az iskolai könyvtár az intézmény forrásközpontja, szellemi bázisa. Gyűjteménye az iskolai oktató-nevelő munkát segíti, a tanárokat ellátja a napi oktató-nevelő munkához szükséges szakirodalmi forrásokkal, a tanulók számára pedig biztosítja azokat a forrásokat, amelyek tanulmányi előmenetelükben, igényes szórakoztatásukban, ismeretszerzésükben segítségükre lehetnek.
Gyűjtőkörébe tartoznak az iskolai oktatást, nevelést és tanulást segítő alapvető kézikönyvek, lexikonok, szótárak, az értékes szépirodalom, a kötelező és ajánlott olvasmányok, a szakirodalom - kiemelten az érettségi tantárgyak anyagai -, valamint az iskolában oktatott egyéb tantárgyak irodalma. Külön gyűjteményként kezeli az iskolai könyvtár az időszaki kiadványokat és az elektronikus dokumentumokat, amelyeket helyben lehet használni a könyvtár nyitva tartási idejében.
A könyvtárból hiányzó, de szükséges irodalmat könyvtárközi kölcsönzéssel beszerzi, és lehetőséget biztosít számítógépes információs szolgáltatások, valamint internet-használat igénybevételére.
Az iskolai könyvtárban rendszeresen, minden évfolyamon zajlanak könyvtárhasználati órák, ahol elsajátíthatók mindazok az ismeretek, amelyek a hatékony könyvtárhasználathoz szükségesek. Ezeken az órákon a könyvtárostanárok irányításával változatos tevékenységformákon keresztül tanulhatják meg a tanulók az információ szerzésének, válogatásának, felhasználásának a fortélyait.
Az iskolai könyvtár helyszíne még a könyvárban tartott, a könyvtár nyomtatott és elektronikus dokumentumaira épített szakóráknak is. Ezeket a tanítási órákat általában a szaktanár tartja a könyvtárostanár segítségével.
Az iskolai könyvtár nagy szerepet vállal az olvasóvá nevelésben, ezért könyv- és könyvtárhasználati vetélkedőket, író-olvasó találkozókat, különféle foglalkozásokat, olvasási versenyeket szervez a tanulók aktív részvételével.
Sok iskolai könyvtárban van lehetőség fénymásolásra, esetleg szkennelésre, nyomtatásra a helyi lehetőségeknek és szabályozásnak megfelelően.
A szolgáltatások közé tartozik a tájékoztatás és irodalomjegyzékek, ajánló bibliográfiák készítése is.