A rögzített információ forrása
A tudomány, a művészet, az ember szellemi alkotásait a könyvtárak évtizedek, évszázadok óta őrzik. A hagyományos, valóságosan is megközelíthető könyvtár mindenkori feladatai közé tartozik nemcsak a dokumentumok őrzése, hanem az azokban rejlő információkról szóló tájékoztatás is. Az információs és kommunikációs technológia napjainkban már azt is lehetővé teszi, hogy a kulturális örökségünk részét képező dokumentumokat a könyvtárak digitálisan is megőrizzék és az interneten széles felhasználói kör számára elérhetővé tegyék. Ilyen például a Magyar Elektronikus Könyvtár és a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ. Ezek a gyűjtemények csak elektronikus formában léteznek, virtuális könyvtárként működnek. A hagyományos könyvtár hármas funkciója: a gyűjtés, a rendszerezés és a szolgáltatás itt is megtalálható. A virtuális könyvtár nemcsak gyűjti, rendszerezi, de digitálisan elő is állítja állományát, amelyhez elektronikus katalógust készít. Katalógus hiányában csupán elektronikus dokumentum(szöveg)-gyűjteményeknek tekinthetnénk azokat.
Adat- és címtárak
Az embereknek szükségük van olyan nyilvános információkra, amelyeket felhasználhatnak mindennapi ügyintézésük megkönnyítésére. Ebből a célból állítják össze a közhasznú információkat tartalmazó adattárakat. Legismertebb adat- és címtárak az Arany oldalak, amelyekből régiónként lehet tájékozódni a mindennapi ügyintézés során nélkülözhetetlen cégek, szervezetek, intézmények telefonszámairól, címeiről, szolgáltatásairól. A közigazgatás, a cégek, az egészségügy, az oktatás, a művelődés, a közlekedés, a postai szolgáltatások stb. tematikus csoportosításban kereshetők benne. Az Arany oldalak a régióról áttekintő, a megyeszékhelyekről pedig részletes utcanévjegyzékkel ellátott térképeket is tartalmaznak. Megtalálhatók a kiadványban a megyeszékhelyeket Budapesttel összekötő Intercity menetrendek is, amelyek jó szolgálatot tehetnek az utazások tervezésekor.
A szakmai címszójegyzék betűrendben tartalmazza a szakmai címszavakat (például autók), tevékenységi köröket (például autókárpitozás), szolgáltatásokat (például képkeretezés), termékeket (például szelepek), márkaneveket (például Suzuki).
Az adatokat a szakmákon belül megyék szerint, azon belül települések, majd cégek és vállalkozások betűrendjében lehet keresni.
A közlekedési társaságok időről időre közzéteszik menetrendjeiket mind nyomtatott, mind elektronikus formában. A nyomtatott menetrend térképen tartalmazza a társaság útvonalait, majd táblázatos formában, az utazási cél ismeretében mutató segítségével lehet megkeresni a számunkra megfelelő járatot.
Az elektronikus menetrendben a MÁV járatai, erdei vasutak, sőt európai vasúti menetrendek is kereshetők. A kereséshez elegendő az induló és a célállomás nevét beírni, és egy kattintással megkapjuk a vonat indulási és érkezési idejét, állomásait, a szükséges átszállásokat, viteldíjat és egyéb fontos információkat.
Ahogyan a MÁV, a VOLÁN társaságok is közzéteszik elektronikus menetrendjeiket.
A különböző távközlési cégek időről időre közzéteszik előfizetőik névsorát. A nyomtatott telefonkönyvben betűrendben található meg az előfizetők neve, lakcíme, telefon- és faxszáma. Telefon-előfizetők internetes adatbázisokban is kereshetők. A különböző magyar és külföldi telefonkönyv-portálok, tudakozók, szolgáltató cégek oldalainak nyitották a telefonkönyv startlapot.
A könyvtár információforrások rendszerezett gyűjteménye
A közhasznú információ a mindennapi ügyintézéshez szükséges információk gyűjtőneve.
Az elektronikus könyvtár távoli elérésű virtuális könyvtár, amely digitális vagy digitalizált dokumentumokat gyűjt, rendszerez és szolgáltat. Állományában elektronikus katalógussal lehet keresni.