Keresés a Google-lal
A Google kereső kezdettől fogva megpróbálta gépesíteni a weben megjelenő dokumentumok tartalmának azonosítását. Keresőgépeket, azaz olyan programokat alkottak, amelyek a dokumentumban előforduló szavak alapján készítenek egy kulcsszólistát az oldal szavaiból, majd ezek alapján lehet ezeket megtalálni.
Ha egy adott szót vagy keresési kifejezést beírunk a Google keresőjébe, akkor az adatbázisából mindazon az oldalakat felsorolja, ami a feltételnek megfelel. A gyakran igen nagyszámú találati listában azok az anyagok szerepelnek előrébb, amelyeket már korábban mások helyes találatnak vélve már kiválasztottak, illetve azok, amelyekért fizetnek, hogy a találati lista elején vagy egy külön területén legyenek. Ez utóbbi tartja fenn tulajdonképpen a rendszert.
Speciális keresés a Google-lal
A Google kulcsszavas keresőben az egyszerű kulcsszó felsorolás mellett lehetőségünk van kizárni szavakat, szókapcsolatokat rögzíteni, egy dologra szinonimákat megadni, adott internetes tartományra vagy éppen fájltípusra korlátozni a találati listában megjelenő elemeket. Ezeket a beállításokat nevezzük speciális keresésnek.
Kép keresése a Google-lal
A webes dokumentumok között egyre fontosabb szerepet kapnak a képek, videók. Ezek keresése elsősorban a helyük környezetében található szöveg alapján képzett kulcsszavakkal történik, majd a találati listából való kiválasztási gyakoriságuk is befolyásolja listán belüli helyüket. Persze az is szerepet játszik, hogy milyen néven tárolták el.
A keresés folyamán a találati lista szűkíthető például képméret, fájltípus, színmélység, fájlméret szerint is.
Egyéb keresőoldalak
A metakeresők tulajdonképpen a különböző tematikus és kulcsszavas keresők eredményeit egyszerre elemzik, és ezek alapján kínálnak fel egy olyan találati listát, amely nagyobb valószínűséggel adja meg az első helyek valamelyikén a ténylegesen keresett dokumentumot.
Vizsla24
Az ezredforduló környékén igen népszerű magyar területre koncentráló kulcsszavas kereső, ami anyagi okok miatt hamar lemaradt a webanyagok számának ugrásszerű követésében, és így számos téves vagy elavult hivatkozást tartalmazott már, gyakorlatilag egy teljesen elavult, igencsak foghíjasan karbantartott adatbázissal kereshetünk vele.
A weben elhelyezett dokumentumokat a készítője vagy a témához értő szakember a tartalma szerint katalogizálja, hasonlóan ahhoz, ahogy a könyveket is a könyvtárosok. Az így kapott katalógusokban való keresést nevezzük tartalom szerinti keresésnek.A YAHOO tematikus kereső sokáig ilyen módszerrel működött, de idővel annyi új anyag került fel az internetre, hogy ez a fajta feldolgozás már nem tudta követni az újdonságok megjelenését, egyre szűkebb területet fedett csak le. Emellett az is gondot okozott, hogy az időközben átírt vagy éppen levett dokumentumok is benne maradtak a katalógusokba, így egyre több lett a hibás hivatkozás.