Hova tegyük a számítógépet?
Az ergonomikus számítógépes munkahely kialakításánál nagyon sok szempontot kell figyelembe venni. A számítógép főbb egységeinek jó elhelyezése sokkal kényelmesebb és ezáltal hatékonyabb munkát eredményez. A számítógépet mindenképpen olyan helyen kell elhelyezni, ami jól szellőzik, és nem éri erős hőhatás (napfény, fűtőberendezés), ugyanis a számítógép működése megfelelő hűtés nélkül bizonytalanná válhat. A monitor elhelyezésénél fontos, hogy se a monitor ne kapjon erős fényt és a monitor mögül se jusson a szemünkbe erős fény. A billentyűzetet és az egeret úgy kell elhelyezni, hogy azokat a csukló jelentős behajlítása nélkül el tudjuk érni.
Az ergonómia olyan tudományág, melynek kutatási eredményeként kialakított termékek használata kényelmes, egyszerű, biztonságos, kíméli az emberi szervezetet, például mint egy jól megtervezett asztali lámpa, kerékpár, pad, ajtókilincs, ceruzafaragó vagy iskolatáska. A tervezés, az anyagok kiválasztása, elhelyezése a lehető legtöbb felhasználói igény szem előtt tartása mellett folyik, és ezen felül az ember kimondott és kimondatlan szükségleteit is megpróbálja a termékekben érvényesíteni, például a színösszetétel, kinézet, kényelmes viselet, bútor, mely igényeiket az emberek sokszor nem is tudják pontosan megfogalmazni.
Ergonómiai törvény szöveg link, ide
A tervező, a vásárló és a felhasználó figyelmessége
A tervező számára a gazdaságos kivitelezés szempontjai az elsődlegesek, a vásárló ugyanakkor ergonomikus eszközöket szeretne kapni. Szerencsés esetben a két cél azonos, azaz olcsón kaphatunk ergonómiailag tervezett terméket, de a két elvárás sokszor ellentmond. Ebből adódik, hogy az olcsóbb termék hosszú időn át nagy kárt is okozhat, de ugyanez elmondható azon drága termékfajtákra is, melyek tervezésénél nem vették figyelembe az ergonómiai szempontokat, azaz nem érdekelte a tervezőket, hogy az embereknek kényelmes és egészséges legyen. Ilyen lehet egy rosszul megválasztott szék, ami hátat terheli, egy rossz iskolatáska, ami vállfájdalmakat okoz, egy mobiltelefon, aminek nehéz használni a gombjait, de egy cipő is, ami kényelmetlen a lábnak stb. Hivatalosan a legtöbb terméknél nincs előírva, hogy ergonómiai vizsgálatnak is alá kell vetni, így a bútorokat sem kell vizsgálni ebből a szempontból. A régebbi CRT monitoroknál előírták, hogy milyen mértékű lehet a sugárzása használat közben, de a számítástechnikai eszközök többségénél nincs semmiféle előírás. Az ergonomikus tervezés leginkább a gyakran használt egérnél a legszembetűnőbb, de a billentyűzeteket is egyre nagyobb odafigyeléssel készítik.
Olyan tárgy, amely könnyen kezelhető, és úgy emberbarát, hogy például nem okoz egészségügyi problémákat. A felhasználó barát tárgy nem tartalmaz egészségre káros összetevőket, vagy a beleépített, de jelentéktelen mennyiségben előforduló káros anyagok a használat során nem károsítják az emberi szervezetet. Ezen túl biztosítja az egyszerű és logikus használatot oly módon, hogy ahhoz a felhasználónak csak igen csekély mértékben kelljen képeznie magát. Példák: egy új zenelejátszó használatához nem szükséges egy tanfolyamot elvégezni. Egy számítógépes program leginkább akkor felhasználóbarát, ha a parancsok kiadása a felhasználók többségének egyszerű, és a felhasználó mindig azzal szembesül a képernyőn, amire éppen szüksége van az adott művelethez.
Fogalmak