Fénytani alapfogalmak. Látható fény. A színek alapvető tulajdonságai
A fény a fényforrásból terjedő elektromágneses hullám. Az fény látható része, csak kicsi intervallumot ölel fel, mely 380 és 780 nm közé eső részt jelent. A fényt egy egyszerű üvegprizmával különböző színekre, komponensekre lehet bontani. A látható színtartomány spektrális összetevői a kék+zöld +vörös.
A fényképezőgép felépítése, működési elve. A fényképezés folyamata
A fényképezőgép felvételek készítésére alkalmas berendezés. Legfontosabb részei a váz, az objektív, a zár, a képkereső, az élességbeállító, a fénymérő, beépített vakú és a jellemez . Az expozíció folyamata során az objektíven és a zárszerkezeten keresztül jut fény a jellemezre, ahol kémiai vagy fizikai folyamatok révén rögzül a fény intenzitása és színe.
A fény elektromágneses rezgés, melynek terjedési sebessége függ az adott közegtől és a szembe jutva fényérzetet okoz.A fény terjedési sebessége vákuumban: 299 744 ± 4 km/s.
A fény mint elektromágneses sugárzás színösszetevői a hullámhossz függvényében.
A színezetet az ugyanolyan színbenyomást keltő homogén spektrálfény hullámhossza határozza meg.
A telítettség a színben lévő fehérmentes ún. tiszta színnek a teljes - tiszta szín + fehér szín aránya.
A világosságot a szín fotometrikus összehasonlításával adják meg a normál fehér papírról való visszaverődés százalékában.
Adott fényforrás színhőmérséklete az adott hőmérsékletre felhevített fekete test által kibocsájtott fénysugarak spektrális összetétele megegyezik a jellemezni kívánt fényforrás spektrális összetételével.Egysége a kelvin (K), vagy a reciprokénak milliószorosa, a mired (1mired = 1 millió/K).
Az objektíven és a zárszerkezeten keresztül jutó fény a fényérzékeny felületre és azon a leképezendő felület kicsinyített, fordított képét hozza létre az expozíció során.