Általános és szaklexikonok
A lexikonok az emberi tudás összességének, vagy egy-egy szakterületnek a szócikkeit gyűjtik össze és közlik betűrendben. A 19. század végének rendkívül igényes magyar nyelvű lexikona a Pallas nagylexikon, aminek CD-ROM változatát is kezünkbe vehetjük, sőt a Magyar Elektronikus Könyvtárban hálózaton keresztül is hozzáférhetünk. A Révai nagy lexikonának 23 kötete a 20. század első harmadában jelent meg, 1997 óta pedig Révai új lexikona címmel adnak ki folyamatosan köteteket. Ahogy a Pallas és a Révai, úgy az Akadémiai kislexikon és a Magyar nagylexikon is általános lexikon.
Több híres külföldi lexikon magyar változatát is kiadják. Ilyen a francia Larousse, aminek magyar kiadása Magyar Larousse. Enciklopédikus szótár címmel jelent meg.
A szaklexikonokban egy-egy tudományterület szócikkeit kereshetjük. Szaklexikon például a Brockhaus-Riemann zenei lexikon, a Pedagógiai lexikon, a Biológiai lexikon, a Művészettörténeti lexikon, a Vallástörténeti kislexikon, hogy csak egy pár jelentősebbet említsünk.
Olyan kézikönyv, ami valamennyi szaktudomány köréből közöl szócikkeket, amelyek betűrendben vannak.
Enciklopédiák
Az enciklopédia görög eredetű szó, teljes tudományt, a tudás egészét jelenti. Az az igény hívta életre, hogy az emberiség tudását egy egységes egészként lehessen szemlélni. Az első enciklopédia Angliában látott napvilágot 1728-ban Enciklopédia vagy a művészetek és tudományok egyetemes szótára címmel, majd a 18. század második felében megszületett a 35 kötetből álló Nagy Francia Enciklopédia. Franciaország vezető tudósai írták, köztük olyanok, mint Diderot, Voltaire, Rousseau, Holbach és mások. Szerzőiket egyszerűen csak enciklopédistáknak hívják. Főszerkesztői Voltaire és D’Alambert voltak.
Az enciklopédia címszavai általános, átfogó kifejezések, hasonlóan a fejezetek, alfejezetek címeihez. Így mód van rá, hogy a címszavakhoz hosszabb magyarázatok, kifejtő szövegek tartozzanak, szemben a lexikonokkal, amelyek inkább szűk fogalmak rövid magyarázatait adják. Az enciklopédia a címszavakat tematikus rendben közli, ezért egy-egy fogalom, név, esemény csak mutató segítségével kereshető vissza.
Az enciklopédia címszavait aláírják vagy szignálják, ami a tartalom hitelességét jelzi, hiszen szerzőik aláírásukkal vállalnak ezért felelősséget. A további tájékozódás céljából bibliográfiát is közölnek.
Enciklopédia és lexikon között nem éles a határ. Ma a legjobbnak tartott enciklopédia és lexikon az Encyclopaedia Britannica, magyar vonatkozású szócikkekkel kiegészített magyar nyelvű kiadása Britannica Hungarica címen jelenik meg.
Egy-egy szaktudomány körébe tartozó ismereteket betűrendbe sorolt szócikkekben közlő kézikönyv
A lexikon szövegének egy összefüggő egysége
A kézikönyvek és az időszaki kiadványok szövegoldalainak felső szegélyén szalagszerűen elhelyezkedő, bibliográfiai adatokat tartalmazó közlés.