A szövegszerkesztés fogalmának meghatározásakor olyan eszközről van szó, amely szövegek szerkesztésére és formázására alkalmas. A szerkesztés a tartalom létrehozására és módosítására, míg a formázás a megjelenés befolyásolására utal. Ez a két jellemző csak a számítógépes szövegszerkesztő-programok megjelenésével teljesülhetett egyszerre. A szöveg létrehozása az írás megjelenése óta nem okozott problémát, azonban a betűk későbbi módosítására, mint például egy kőtábla esetén, vagy a különböző stílusú betűk használatára, mint például az írógépnél nem volt lehetőség.
A szövegszerkesztés története
A szövegszerkesztők történetét az írógépek megjelenésétől számítjuk. Az első ismert írógépet Pellegrino Turri készítette el a XIX. század elején, 1864-ben Peter Mitterhofer készítette el a ma ismert írógépek ősét, majd a század második felében az amerikai Remington gyár kezdte el az írógépek sorozatgyártását. Az első számítógépek megjelenésükkor még nem voltak alkalmasak szövegszerkesztésre, tevékenységük többnyire abból állt, hogy köpenyes mérnökök által betáplált kódokra kódokkal válaszoltak. A személyi számítógépek elterjedése és az úgynevezett grafikus felület megjelenése kellett ahhoz, hogy a számítógép a legfontosabb szövegszerkesztő eszközzé válhasson. Ennek a folyamatnak kiemelkedő eleme az 1985-ben megjelent Pagemaker program, amelyet az első grafikus felhasználói felületű szövegszerkesztőként tartanak számon.
A szövegszerkesztés előnyei
Ha a dokumentumaink elkészítéséhez hagyományos írógépet használunk, akár egyetlen szó elgépelése miatt is elölről kell kezdenünk a teljes oldal gépelését, ha azt később nyom nélkül javítani, módosítani szeretnénk. Az elkészült szöveget nem tudjuk szerkeszteni, a betűk típusa és mérete nem változtatható meg.
Ezzel szemben a számítógépes szövegszerkesztés esetén az elkészült dokumentumainkat elmenthetjük, a szöveg tartalmi és formai tulajdonságait bármikor módosíthatjuk. A képernyőn számtalanszor ellenőrizhetjük a szöveget, amihez segítséget nyújtanak a szövegszerkesztő programok helyesírás-ellenőrzői, és csak a hibátlan dokumentumot nyomtatjuk ki.