A számítógépek elterjedésével párhuzamosan kialakultak a hálózatok. A hálózatba kötött számítógépek száma egyre nőtt, s a világon ma már több százmillió számítógép van egymással összekötve. Ez a világháló tulajdonképpen egy információs óceán, mely része az emberek mindennapjainak.
A rengeteg weboldal nagyon sok érdekes anyagot tartalmaz, szinte bármiről találhatunk leírást. Viszont ez a nagyszámú weboldal hátrányokkal is járhat, hiszen nagyon nehézzé válhat egy konkrét információ megtalálása.
A keresőgépek fajtái
Az internet széles körben elterjedt elnevezése az „információs szupersztráda”, ahol az ismeretek széles skálája áll az érdeklődők rendelkezésére.. Az egyre szaporodó információk közül nehéz lehet kikeresni a minket érdeklőket.
Az interneten lévő konkrét információk megtalálását keresőgépek segítik.
A keresőgépeknek két fajtája van. Az egyik fajta kulcsszavakat keres a weboldalakon, s ezeket gyűjti össze nagy adatbázisokba. A másik fajta esetén szakemberek vizsgálják végig az újonnan megjelent anyagokat, s a tartalmukat elemezve tematikusan sorolják be a weboldalakat.
Keresőgép
Az interneten található nagyszámú weboldal rengeteg információt tartalmaz, de adott esetben nehézzé válhat egy konkrét információ megtalálása.
Az interneten lévő konkrét információk megtalálását a keresőgépek segítik. Ezek olyan nagy teljesítményű számítógépek, más kifejezéssel kiszolgálók, melyek segítségével az egész világot átszövő számítógép hálózaton kereséseket végezhetünk.
A keresés azt jelenti, hogy a keresőgép adatbázisából címszavak, más szóval kulcsszavak segítségével válogatjuk ki a számunkra érdekes információt.
Kulcsszó
Az interneten a legtöbb információ szöveges. Bár minden nagy keresőgépnek van képkeresője is, és próbálkoznak ugyan audio- és videokereső létrehozásával, a keresések túlnyomó többsége kulcsszavas kereső szolgáltatásokkal történik.
Ezek a keresők a rajtuk regisztrált weboldalakról rövid leírást tárolnak. Amikor a szolgáltatást a kulcsszó beírásával igénybe vesszük, a keresőgépek ezen leírások alapján adják vissza a megfelelő weboldalak címét.
A keresés szabályai
Ha keresőgépet használunk az interneten egy információ felkutatásához, a használni kívánt kereső oldal megjelenítését követően meg kell adnunk a kulcsszót vagy kulcsszavakat, amely alapján keresni szeretnénk.
A kulcsszót az erre szolgáló beviteli mezőbe kell írni. Ha a kulcsszó többtagú kifejezés, akkor idézőjelek között kell megadnunk. Például, ha csak a József Attilával kapcsolatos oldalakat szeretnénk megjeleníteni, akkor a „József Attila” beírással a kettőt egymás mellett keresi, míg, ha idézőjelet nem használunk, akkor az összes olyan lap megjelenik találatként, melyen akár a József, akár az Attila név szerepel.
A kulcsszó megadását követően magyar nyelvű keresőgépek esetén általában a „Keresés”, angol nyelvű kereső gépek esetén pedig a „Find” feliratú gombra kell kattintani a keresés tényleges indításához.
Találatok
Ha kulcsszavas keresőgépet használunk az interneten egy információ felkutatásához, a kulcsszó megadása után a Keresés – angol nyelvű keresők esetén a Find – gombra kell kattintani. Ezután a találatok száma nagyon rövid időn belül megjelenik. Minél általánosabb kulcsszót adtunk meg, annál több találat jelenik meg, s annál nehezebb a ténylegesen keresett információt megtalálni.
A megjelenő találati listában a leggyakrabban kiválasztott oldalak szerepelnek az elsők között, a kevésbé látogatott oldalak hátrébb helyezkednek el. További szempont lehet a találatok megjelenítésekor, hogy a kereséskor megadott kulcsszó szerepel-e a címben, illetve milyen gyakorisággal szerepel a találati oldalon.
Minden egyes találathoz tartozik egy hivatkozás, egy rövid ismertető a hivatkozott oldalról, valamint az adott weboldal címe. A rövid ismertető megmutatja, hogy miről szól az adott találat,
a hivatkozásra kattintva pedig megjelenik az adott oldal.