Egyszerű algoritmusok
Az algoritmusban megadjuk egy feladat véges számú lépésben végrehajtható megoldását.
A lineáris, vagyis egyszerű algoritmus, elemi lépések egymás után végrehajtott sorozatából áll. Egy lineáris algoritmus tervezésénél mindig törekedni kell arra, hogy a lehető legkevesebb lépésből oldjuk meg a feladatot.
Először a feltétlenül végrehajtandó lépéseket kell megvizsgálni. Egy problémamentes lépéssorozat kialakítása során, úgy vesszük, hogy a probléma megoldásának megvalósulását semmilyen tényező nem befolyásolja, csak a legszükségesebb műveletek elvégzése a cél.
Például a probléma: elfogyott otthon a kenyér. A megoldás egyszerű, lineáris lépései: lemegyünk a boltba, levesszük a kenyeret a polcról, kifizetjük, majd hazavisszük. Ebben az esetben nem merülnek fel a következő problémák: van-e nálunk pénz? Van-e a boltban kenyér? Ha többféle kenyér van, melyiket válasszuk? Bármely problémára adott lépéssorozatnak van problémamentes, egyszerű változata.
A tervezést általában egy lineáris algoritmus összeállításával kezdjük, majd megvizsgáljuk, hogy mely lépéseknél merülhetnek fel problémák, feltételek. Ezt követően az egyes lépéseket rögzítjük valamilyen formában, például folyamatábrával. Az egyszerű lineáris algoritmus folyamatábrával ábrázolva egymás alatti téglalapokból, azaz általános utasítások sorozatából áll.
Gyakorlás