Amikor adatot gyűjtünk és rögzítjük, több formában tehetjük ezt. Ha egy tárgyhoz keresünk jelzőket, felsorolhatjuk egymás után, vesszővel elválasztva a szavakat. Az egyes napok órarendjét már táblázatos formában célszerű megjeleníteni.
A táblázatkezelő programmal készített táblázat előnye, hogy az adatokkal műveleteket is végezhetünk, újabb adatokat számíthatunk ki.
A táblázatokban az adatok tárolásának egyik formája a lista, vagy más néven adattábla. A lista tulajdonképpen olyan táblázat, melyben az első sor tartalmazza az egyes tételek címeit, a többi sorban pedig az adatokat találjuk.
Az első sorban található megnevezések a mezőnevek, más szóval rovatfej, az adatokat tartalmazó sorok pedig a rekordok.
Listát készítünk, amikor egy táblázatba írjuk osztálytársaink nevét, címét, telefonszámát. Itt a név, a cím és a telefon a rovatfej, vagy mezőnév, az egyes gyerekek adatai pedig a rekordok.
A lista tulajdonképpen olyan táblázat, melyben az első sor, a rovatfej tartalmazza az adatfajtákat, a többi sor pedig magukat az adatokat.
Listában rögzíthetjük például a kontinensek nevét, területét, legmagasabb pontját. Ekkor ezek a szempontok a mezőnevek, az egyes kontinensek pedig a rekordok.
Gyakran szükség lehet a lista adatainak rendezésére. Ez jelenthet növekvő vagy csökkenő sorrendet a lista egy vagy több kiválasztott adata szerint. Például, ha osztálytársaink adatait egy listában tároljuk, akkor rendezéssel megoldható, hogy növekvő vagy csökkenő névsorba rendezzük a lista adatait, de akár sorba rendezhetjük a tanulók adatait például a születési dátum szerint is. Az előző példát tekintve a kontinenseket rendezhetjük terület vagy névsor szerint is.