Etikett
Az emberek közötti kapcsolatokat a viselkedési szabályok, más néven illemszabályok határozzák meg. Ezek a szabályok az élet minden területén megtalálhatók. Illemszabály szabja meg a köszönést, az étkezést, a segítségnyújtást, és még sok mást.
Illemtudó az a személy, aki ismeri és betartja a szokásokat, az illemszabályokat, és tekintettel van a környezetére. Azok, akik nem tartják be a szabályokat, általában nem népszerűek, mert megnehezítik a többiek életét.
Az „etikett” szó régen az udvari szertartások és illemszabályok gyűjteményét jelölte. Ma a viselkedési szabályok összességét értjük alatta.
Netikett
A Network etikett, röviden Netikett, hálózati illemszabály, mely az internet használatának általános illemszabályait foglalja össze. Erre azért van szükség, hogy az emberek az internet használata közben is udvariasak, segítőkészek és türelmesek legyenek.
Ezek a korábban íratlan szabályok ma már több helyen olvashatók a hálózaton; sokan megfogalmaztak már ilyen illemtani tudnivalókat az internet egész világára, vagy egy-egy részterületére.
Két ember közötti kommunikáció: e-mail, talk
Az e-mail magyarul: elektronikus levél, vagyis a számítógép-hálózaton küldött üzenet. Előnye, hogy nagyon gyorsan célba ér, akár a világ másik pontjára is. Ahhoz, hogy e-mail-t küldjünk, nem kell elmenni a postára, akár otthonról is elküldhetjük, persze ha van otthon számítógép és internet kapcsolat. Az elektronikus postafiókunk megtekintéséhez nem kell otthon tartózkodni, a világ bármelyik pontján megtekinthetjük a nekünk címzett elektronikus leveleket.
Az e-mail is, és a talk program is két ember közötti kommunikációra, párbeszédre való. A különbség annyi, hogy míg az e-mail offline, a talk online kommunikációra képes.
Az offline azt jelenti, hogy a párbeszéd időben szétválik, nem szükséges mindkét résztvevőnek egyszerre jelen lennie. A hagyományos postai levélhez hasonlóan az elektronikus levél elküldése és a válasz megérkezése között több nap is eltelhet. Bár a hálózat a leveleket másodpercek alatt eljuttatja a címzett elektronikus postaládájába, a címzett egyáltalán nem biztos, hogy számítógép közelben van, vagy ha ott is van, nem biztos, hogy azonnal elolvassa és válaszol is rá.
Az online kommunikáció során mind a két fél egyidejűleg vesz részt a párbeszédben ugyanúgy, mint a telefonáláskor. A talk program ilyen kommunikációt valósít meg, csak a hang helyett gépelt szövegeket továbbít.
E-mail illemtan
A legtöbb hálózati illemszabály az elektronikus levelezésre vonatkozik.
Az e-mail legvonzóbb tulajdonsága, hogy gyors, ezért nem illik levelezőpartnerünket napokig megvárakoztatni a válasszal. Ha levelet írunk, minél rövidebben és érthetőbben fogalmazzuk meg, de azért ne legyen túlságosan a lényegre koncentráló sem.
A reklám jellegű szövegeket kerülni kell, nem illik ilyeneket levélben küldeni.
Az elektronikus kommunikációból hiányzik az arcjáték és a hangszín. Érzelmeink jelzésére ezek helyett írásjelekből készített képecskéket, emotikonokat használhatunk, például: :-) az öröm, ;-) a kacsintás, jókedv, és :-( a szomorúság kifejezése.
A csupa nagybetűs írás kiabálásnak minősül.
A levél fejlécében mindig célszerű kitölteni a levél tárgya sort, ami visszatükrözi a levél tartalmát.
Elektronikus levelekben sem szabad illetlen kifejezéseket használni!
Talk illemtan
A talk program két ember közötti online, azaz valós idejű kommunikációra, párbeszédre való, gépelt szövegeket továbbít.
A talk használatakor használjunk vegyesen kis- és nagybetűt, akárcsak a közönséges íráskor, mert a csupa nagybetűs írás olyan, mintha kiabálnánk!
Mondandónk befejezését két Enter leütésével jelezzük. Így szövegünk befejezése után egy üres sort is jelzünk. Partnerünk innen tudja, hogy ő következik.
Ha be akarjuk fejezni a párbeszédet, mindig írjunk elköszönést, és várjuk meg a másik oldal köszönését is.
Ha egyszerre több talkunk is fut, óvatosnak kell lennünk, mert előfordulhat, hogy előbb-utóbb összekeverjük, hogy melyik talknál kivel és miről beszélgetünk.
Több ember közötti kommunikáció: az IRC
Az IRC, vagy más néven csevegés, esetleg chat, hálózaton keresztül zajló beszélgetés az interneten. Tulajdonképpen egy közös lapra való írást lehetővé tevő szolgáltatás.
Az IRC nagyon kedvelt alkalmazás, mely lehetővé teszi, hogy valós időben beszélgessünk, azaz írjunk ismerőseinknek, barátainknak a világ bármely részéről és részére. Használatával akár több távoli számítógép gazdája lehet kapcsolatban, így csoportos csevegésre is lehetőség adódik.
Több program is létezik, melyek hasonlóképpen működnek, csak épp megjelenésükben térnek el.
Az üzenetek csak a begépelés végén kerülnek elküldésre, s az elküldés után azonnal megjelennek a többiek képernyőjén.
IRC illemtan
Az IRC használatakor tisztelnünk kell az adott, csevegő csoport szokásait. Megtehetjük azt is, hogy kezdetben csak figyelünk, hogy a csoport kultúrájához szokhassunk.
Amikor csevegni kezdünk, nem szükséges mindenkit személyesen üdvözölni egy csatornán vagy egy szobában, elég egy egyszerű köszönés, melyet mindenkinek szánunk.
Itt se használjunk nyomdafestéket nem tűrő, illetlen kifejezéseket, hiszen a használt stílussal mindenki saját magát minősíti.
Az online csevegés és játék hozzájárulnak ahhoz, hogy a számítógép használata és ezen belül az internet világa emberibb és szórakoztatóbb legyen, viszont lassíthatják az interneten folyó munkát. Éppen ezért, lehetőleg úgy és olyan időpontban kell csevegni, hogy ne zavarjuk vele azokat, akik dolgozni szeretnének a hálózaton.
Ember-gép kapcsolat: Web
A World Wide Web, vagy röviden Web, vagy más néven WWW segítségével különböző témákról szerezhetünk sok érdekes, hasznos, vagy esetenként kevésbé hasznos információt, de magunk is szolgáltathatunk információkat magunkról, családunkról, hobbinkról, vagy akár az iskolánkról vagy bármiről.
A www használatakor ember-gép kapcsolatok valósulnak meg.
E kapcsolatok lényege, hogy a hálózatba kapcsolt számítógépeken megjelentetni kívánt dokumentumokat, úgynevezett weboldalakat, más szóval honlapokat helyezünk el, hogy azokat megtekinthessék a világhálóra kapcsolódók.
A honlapok fontos tulajdonsága, hogy más, szintén a világhálón található dokumentumokra, vagy esetleg ugyanazon dokumentum más pontjára utaló mutatókat, kapcsolódási pontokat, más néven hivatkozásokat tartalmaznak. E linkeket követve megtekinthetjük a kiválasztott anyagot. A linkek mindig valamilyen módon ki vannak emelve a szövegben, vastagabb szedéssel, más színnel, vagy aláhúzva, s az egérmutató alakja mutatóujjá változik, ha rájuk mutatunk.
Az ilyen kapcsolódási pontokkal rendelkező szöveg a hipertext. Ezek a weboldalak lehetnek teljesen multimédiásak, azaz tartalmazhatnak szöveget, képet, mozgóképet, animációt és hangot is.
A világhálón való nézelődéshez, szörfözéshez böngészőprogramokra van szükség.
Web illemtan
Az internet egyik szolgáltatása, a www segítségével szinte mindenről szerezhetünk és közölhetünk információkat.
A lehetőség bárki előtt adott, hogy információkat helyezzen el a világhálón, de az ezzel járó felelősséget még nem tanulta meg mindenki. Éppen ezért minden információt feltételesen fogadjunk el, győződjünk meg a forrás megbízhatóságáról. Az is előfordulhat, hogy amikor az illető az információt elhelyezte a weben, akkor még helytálló volt, de azóta megváltoztak a dolgok.
Mivel az internet világméretű, olyan információkkal vagy szolgáltatásokkal is találkozhatunk, amelyek teljesen eltérő kultúrákból erednek. Amit esetleg bántónak érzünk, az lehetséges, hogy abban a kultúrkörben teljesen elfogadott. Ezt is tartsuk szem előtt, s maradjunk nyitottak a világ felé!
Ha saját weboldalt készítünk, arra kell törekedni, hogy tartalma legyen értelmes, hasznos. Ha saját weboldalunkon, honlapunkon valakinek a honlapjára mutató linket szeretnénk elhelyezni, azt tudatni kell a tulajdonosával.
A szerzői jog bármely, alkotó szellemi tevékenységből fakadó, létrehozott egyéni, eredeti alkotás szerzőinek a védelmét szabályozza. Ha mások által készített bármilyen alkotást szeretnénk közzétenni saját weboldalunkon, a szerzői jogokat is tiszteletben kell tartanunk.