Kommunikáció
A kommunikáció emberek közötti, vagy emberek és gépek közötti információcsere. Ilyen értelemben az információ felvilágosítás, tájékoztatás, hír, értesülés, azaz valami új ismeret, értelmezett adat. Ezek cseréje a kommunikáció.
Például, ha két ember beszélget, vagy egymással leveleznek, akkor más szóval kommunikálnak.
A kommunikáció általános modellje Claude Elwood Shannon amerikai híradástechnikus, matematikus nevéhez kötődik. Ebben a modellben az adó, a csatorna és a vevő a kommunikáció három fő eleme. A továbbított információ jelként az adótól a vevőig valamilyen csatornán keresztül jut el.
Az adó
Az információ szolgáltatása a kommunikáció része.
Az információszolgáltatás során az információ az információforrástól, vagy más szóval adótól származik.
Adó például egy levél feladója, vagy egy előadása szövegét elmondó ember.
A vevő
Amikor tájékozódni szeretnénk, információt keresünk.
Aki az információt szolgáltatja az az adó, aki kapja, az a vevő. Vevő például egy levél olvasója, vagy egy előadás szövegét hallgató ember.
A csatorna
A kommunikációs folyamat modelljében az információ szolgáltatója az adó, melyet a vevőnek szolgáltat.
Az adó és a vevő között minden esetben található valamilyen közeg, amelyben az adó által adott jelek továbbítódnak a vevőhöz. Ez a közeg a csatorna.
Egy hagyományos telefon beszélgetéskor például a csatorna a telefonvezeték, melyen a beszélgetés továbbítódik.
Mimika, gesztikuláció
Az emberek közötti kommunikáció a gondolatok mellett egyéb információkat is közvetít. A beszélgetést több jelenség is kísérheti: arcjáték, testtartás, hangszín.
A mimika más szóval arcjáték. Beszélgetés közben a mimika a mondandó jobb megértésére szolgál. Alkalmas azonban gondolataink és érzéseink önálló kifejezésére is. Egy mimika például a mérges ember összehúzott szemöldöke.
A gesztikuláció a beszéd közben használt kéz- és testjelzések gyűjtőneve. Ha valaki érthetően magyaráz, mert mondandója közben a kezével is érthetően segíti a megértést, akkor azt is szoktuk mondani, hogy jól gesztikulál.
Közlemény, hír
A közlemény jellé alakított információ, azaz tájékoztatás. Ezek a közlemények általában bővebbek, azaz olyan elemek is szerepelnek bennük, melyeket elhagyva nem változik meg az értelmük.
Az informatikában a legtömörebb közlemény a hír.
A kódoló, dekódoló
A kommunikáció nagyon leegyszerűsítve információcsere. Az információ szolgáltatója az adó, melyet a vevőnek szolgáltat.
Az adó és a vevő között minden esetben található valamilyen közeg, amelyben az adó által adott jelek továbbítódnak a vevőhöz. Ez a közeg a csatorna.
A kódoló az a berendezés vagy egység, amely az adó által szolgáltatott információt jellé alakítja.
A dekódoló az a berendezés vagy egység, amely a jelet a vevőnek információvá alakítja.
A telefonkészülékek például kódolják, majd dekódolják a beszélgetéseket.
Infokommunikáció
Az infokommunikáció szóban a szóösszetétel első tagja, az „info" egyaránt utal az információra és az informatikára, míg a szóösszetétel második fele, a „kommunikáció" a távközlést sejteti.
Az összetétel azonban ennél többet, egy új fogalmat jelöl, amiben benne van az elektronikus média, valamint a szórakoztató elektronika is. A mai világ infokommunikációs eszközei rendkívül gyorsan válnak mindennapi használati tárggyá, gondoljunk a mobiltelefon, vagy az internet robbanásszerű elterjedésére.
Az infokommunikáció nem csak az információ előállítását, de a feldolgozását és a továbbítását is magába foglalja.
Infokommunikációs eszközök egy háztartásban
A modern világban egy háztartáson belül is többféle infokommunikációs eszközzel találkozhatunk.
Ilyen például a mobiltelefon, amelyből egy háztartáson belül több is lehet.
A mobiltelefon nem csak telefonálásra, de szöveges üzenet, azaz sms küldésére és fogadására, valamint kép üzenet, azaz MMS küldésére és fogadására is képes lehet. Ezen felül egyes mobiltelefonok wap szolgáltatással is rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy az internet elérhető az adott mobiltelefonról is. Minden mobilszolgáltatónál előfizethetünk telefonkészülékünktől függetlenül mobil internetre, amit egy általuk adott pendrájv méretű és formájú eszközzel érhetünk el! (A lefedettségre figyeljünk, kérdezzünk kisebb településeken vagy nyaralóhelyeken való használat előtt!)
Az infokommunikációs eszközök közé sorolhatjuk az internet kommunikációra szolgáló különböző szolgáltatásait, mint például az e-mail és a csevegés.
Az e-mail segítségével elektronikus levelezést valósítunk meg, amely nagyon gyors, és a világ bármely olyan pontjáról bármely olyan másik pontjára küldhető, ahol van internet.
A csevegés szolgáltatás segítségével egyidejű beszélgetést folytathatunk egy másik, éppen internetező személlyel.