Mentés
Az internet a világ legnagyobb összefüggő számítógépes kommunikációs hálózata. Az interneten talált információk közül akadhatnak olyanok, amelyekre nem csak az aktuális pillanatban, hanem később is szükségünk lehet. Ehhez nem kell mindig újra megkeresni az adatokat. A weboldalak tartalmát különböző formátumokban lementhetjük a saját számítógépünkre. Az internetről történő mentést letöltésnek is nevezhetjük.
Ha meg van nyitva a weblap, amit le akarunk tölteni, akkor a Fájl menü Mentés másként pontjára kell kattintanunk. A weblap mentése ablakban meghatározzuk a mentés helyét, vagyis kiválasztjuk a háttértárat, például a merevlemezt, azon belül mappát amibe tárolni akarjuk az adatot. A fájl neve automatikusan beíródik a megjelenített weblap alapján, de más nevet is adhatunk neki.
A fájl típusánál több lehetőség közül választhatunk: teljes weblap, weblap, csak HTML, szövegfájl.
A teljes weblap típus a dokumentum megjelenítéséhez szükséges összes állományt elmenti. A weboldalon lévő szöveg, kép, színek, formázási beállítások, elrendezések változatlan formában tárolódnak a számítógépünkön.
A csak HTML típus a weboldal tartalmát, tehát a szövegeket menti a formázásokkal, hivatkozásokkal. A képek, hangok, videók és egyéb fájlok ebben az esetben nem kerülnek mentésre.
A szövegfájl típus kizárólag a szövegeket menti el formázatlanul, az elrendezés megtartása nélkül. Azt, hogy melyik típust válasszuk, az adott feladat és az aktuális weblap felépítése is befolyásolja. Ha a fájl típusát kiválasztottuk, akkor a weblap mentése ablakban kattintsunk a mentés gombra.
A vágólap
A mindennapi életben szükséges információkat gyakran az internet segítségével szerezzük be. Az internet a világ legnagyobb összefüggő számítógépes hálózata.
Az interneten talált információkat lementhetjük a saját számítógépünkre. Ennek egyik módszere a vágólap használata. Ehhez egérrel ki kell jelölnünk a weboldalon található szöveget vagy egyéb multimédiás elemeket. Ezután válasszuk a Szerkesztés menü másolás parancsát. Ezzel a művelettel az adott weblaprészletet vágólapra helyezzük. Nyissunk meg egy dokumentumot vagy egy rajzolóprogramot, és kattintsunk a Szerkesztés menü beillesztés menüpontjára. A beillesztett objektumokat most már szerkeszthetjük, formázhatjuk, megváltoztathatjuk az elrendezésüket a használt program által nyújtott lehetőségeken belül.
A másolás és beillesztés műveletét végezhetjük az eszköztáron lévő ikonok, az adott objektumon jobb egérgombbal kattintva a helyi menü segítségével, vagy billentyű-kombinációk alkalmazásával is. Ez utóbbi esetben a kijelölés után nyomjuk le a Ctrl + C, majd a megnyitott dokumentumunkban a Ctrl + V billentyűkombinációt.
Kép mentése
Egy weboldalon található kép letöltéséhez vigyük az egér mutatóját az adott kép fölé, és kattintsunk egyszer az egér jobb gombjával. A megjelenő helyi menüből válasszuk a Kép mentése más néven menüpontot. A megjelenő kép mentése ablakban adjuk meg a mentés helyét, gépeljük be a fájl nevét, majd, ha szükséges, akkor válasszuk ki a legördülő menü segítségével a fájl típusát. A művelet végén kattintsunk a Mentés gombra. (Először érdemes a képre bal gombbal kattintva meggyőződni arról, hogy nagyobb, jobb minőségű változatához juthatunk-e a képnek. Ha igen, akkor azt kell elmentenünk.)
Hangfájl, videó, program mentése
Egy weboldalon található hanganyag vagy program mentéséhez, letöltéséhez vigyük az egér mutatóját az adott hivatkozás fölé, és jelenítsük meg a helyi menüt. Válasszuk a Cél mentése más néven menüpontot. A megjelenő mentés ablakban adjuk meg a mentés helyét és a fájl nevét, majd, ha szükséges, válasszuk ki a legördülő menü segítségével a fájl típusát. A művelet végén kattintsunk a mentés gombra.