Kijelölések
A Windows Intézőben különböző műveleteket végezhetünk az állományokkal, mappákkal.
A legtöbb művelet első lépése a kijelölés, melynek során tudatjuk a számítógéppel, hogy melyik elemen kívánjuk az adott művelet végrehajtani. Egy mappát vagy állományt úgy jelölünk ki, hogy az egér bal gombjával egyszer rákattintunk. A kijelölt elem nevének háttere sötétté válik. Előfordulhat, hogy egy műveletet nem egy, hanem több elemen is végre akarjuk hajtani. Ilyenkor nem szükséges egyesével megtennünk ugyanazt a lépéssorozatot, elég, ha az első lépésben több elemet jelölünk ki egyszerre, így a művelet minden kijelölt mappán és állományon végrehajtódik. Több szomszédos elemet kijelölhetünk úgy, hogy kijelöljük az elsőt, majd megnyomjuk és nyomva tartjuk Shift billentyűt és rákattintunk az utolsó kijelölendő elemre. A kijelölést elvégezhetjük az egér használata nélkül is, úgy, hogy a Shift billentyű nyomva tartása mellett a kurzort mozgató nyilakat használjuk.
Másik lehetőség, ha az első kijelölendő mappa melletti üres területen lenyomjuk az egér bal gombját, majd az egeret mozgatva keretet húzunk az elemek köré.
Nem szomszédos mappákat úgy jelölünk ki, hogy a Ctrl billentyűt nyomva tartjuk és az egérrel rákattintgatunk a kijelölendő elemekre. A megjelenített összes mappát és állományt kijelölhetjük úgy, hogy a Szerkesztés menü, az összes kijelölése menüpontot választjuk, vagy használjuk a Ctrl + A billentyűkombinációt.
Mozgás a mappaszerkezetben
A számítógépen tárolt állományok közötti eligazodásban nagy segítségünkre vannak a mappák.
Egy mappaszerkezetben, más néven mappastruktúrában a mappák különböző szinteket alkotnak. Egy mappa tartalmazhat több mappát, de egy mappának csak egy „szülőmappája” lehet. Az egymás mellett elhelyezkedő mappák, vagyis azok amelyeknek azonos a „szülőmappájuk”, egy szinten helyezkednek el.
Egy mappa/könyvtárszerkezetnek a kezdő mappáját/könyvtárát, amely általában egy háttértároló része, gyökérmappának/könyvtárnak nevezik. A gyökérmappának/könyvtárnak nincs szülőmappája/könyvtára, ez a struktúra alapja. A mappa/könyvtárszintekre úgy lehet eljutni, hogy megnyitjuk a mappát/belépünk a könyvtárba.
Bármelyik állomány vagy mappa megtalálható az elérési útja alapján. Az elérési út a gyökérmappától indulva minden mappaszinten keresztül mutatja az adott elem helyét. Az elérési útban minden szintet \ jellel választunk egy mástól. Például: C:\Dokumentumok\informatika\dolgozatok. Ennek alapján a dolgozatok mappát megtalálhatjuk, ha megnyitjuk a C: meghajtó -ami általában egy merevlemez- mappáját, azon belül megnyitjuk a Dokumentumok mappát, azon belül megnyitjuk az informatika nevű mappát.
A Windows Intézőben segítségünkre van a mappaszerkezetben való mozgásban az intéző ablakának bal oldala, ahol a mappaszerkezetben kényelmes és áttekinthető tallózási lehetőségünk van (böngészősávnak is hívjuk). Amennyiben rákattintunk egy mappára, a tartalma megjelenik az ablak jobb oldalán.
A Windows XP-ben még rendelkezésünkre áll az eszköztár „egy szinttel fel” ikonja, amellyel az elérési útban visszafelé tudunk lépkedni a gyökérmappa felé
Mappa létrehozása
Egy számítógépen lévő mappaszerkezetet nagyrészt mi magunk határozzuk meg. Mi hozzuk létre a mappákat és ágyazzuk őket egymásba.
A mappákat kizárólag egyesével tudjuk létrehozni, és mindig a felső szinttől (gyökérmappatól) haladunk az alsóbb szintek felé. Mappa létrehozásához nyissuk meg azt a mappát amelyikben létre szeretnénk hozni a mappát. Kattintsunk a Fájl menüre, majd válasszuk az Új, majd azon belül a mappa menüpontot. Ennek hatására megjelenik egy mappa, amely ideiglenesen az Új mappa nevet kapja. Töröljük ki az ideiglenes nevet (a Delete vagy a Backspace billentyűk segítségével), gépeljük be a mappa nevét, majd nyomjuk meg az Enter billentyűt.
A létrehozás művelete elvégezhető helyi menü segítségével is. Nyissuk meg azt a mappát amelyikben létre szeretnénk hozni a mappát. Kattintsunk az üres területre az egér jobb gombjával, majd válasszuk az Új, azon belül a mappa menüpontot. Adjunk nevet a megjelenő új mappának. A mappa nevét mindig úgy válasszuk meg, hogy abból következtetni lehessen a mappa tartalmára.
Mappa törlése
A számítógépen tárolt adatok közül az idő múlásával néhány feleslegessé válik; ezeket célszerű törölni, hogy ne foglaljanak felesleges helyet háttértárainkon.
A törlés művelete egyszerű, és többféleképpen elvégezhető. Első lépésként jelöljük ki a mappát, amit törölni szeretnénk, ezek után a Fájl menüből vagy a helyi menüből válasszuk a törlés parancsot. Elvégezhetjük a törlést az eszköztár X, törlés ikonjával, vagy a billentyűzet Delete gombját használva. A törléssel munkánk eredményét, fontos programokat is eltávolíthatunk, ezért a program rákérdez, hogy biztosan el akarjuk-e végezni a kért műveletet. A törlés akkor valósul meg, ha az igen gombot választjuk. Mappa esetében nem csak a mappa kerül törlésre, hanem annak egész tartalma is.
Az eltávolított mappa általában nem törlődik véglegesen a számítógépünkről, hanem a Lomtár mappába kerül –kivéve, ha hajlékonylemezről törlünk, vagy a Lomtárunk úgy van beállítva, hogy a törölt adatok azonnal semmisüljenek meg.
A Lomtárból a törölt elemek még visszaállíthatóak, de a törlés művelet mindig kellő körültekintéssel hajtsuk végre!