A nyilvános könyvtár
Ha valamiről információt szeretnénk szerezni, több lehetőség közül választhatunk. Megkérdezhetjük mástól, utánanézhetünk otthon könyvben, folyóiratban, böngészhetünk az interneten, vagy elmehetünk a könyvtárba.
Ha a könyvtárba beiratkozó bármely olvasó korlátozás nélkül használhatja a könyvtárat, akkor nyilvános könyvtárról beszélünk. A nyilvános könyvtárak közé tartoznak például a közművelődési könyvtárak, tehát a megyei, városi és községi könyvtárak.
A nemzeti könyvtár
Budapesten, a Várban található legnagyobb könyvtárunk, az Országos Széchényi Könyvtár, ami egyben a magyar nemzeti könyvtár.
Minden országban található nemzeti könyvtár, amelynek feladata, hogy az adott nemzethez tartozó minden dokumentumot beszerezzen, rendszerezzen és megőrizzen. Ennek a feladatnak a megvalósításában segít, hogy a nemzeti könyvtárak rendelkeznek kötelespéldány joggal, ami azt jelenti, hogy minden Magyarországon megjelenő kiadványból kötelezően kapnak egy példányt.
Magyarország másik nemzeti könyvtára, amely szintén részesül a kötelespéldányokból, de egyben felsőoktatási könyvtár is, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár.
A közművelődési könyvtár
Mindennapi életünkben a közművelődési könyvtár típusával találkozunk a leggyakrabban, hiszen ezek közé tartoznak a megyei, a városi és a községi könyvtárak. A közművelődési könyvtárak feladata a lakossági igények kielégítése. Ezen belül kiszolgálja mind a tanulni és művelődni, mind pedig a szórakozni vágyó látogatók igényeit.
A nagyobb közművelődési könyvtárak külön gyermek, esetleg zenei részleggel igyekeznek megfelelni a könyvtárlátogatók igényeinek. A közművelődési könyvtárak altípusai egymásra épülnek: fiókkönyvtár – városi könyvtár – megyei könyvtár formájában.
A szakkönyvtár
A könyvtárak egyik típusa, a szakkönyvtárak feladata kielégíteni egy-egy szakmai terület vagy tudományág szakirodalmi és információs igényeit. Az adott szakterületen néhány intézmény rendelkezik saját gyűjteménnyel is, melyek többnyire nem nyilvános könyvtárként működnek, de segíteni tudják a szakkönyvtárak munkáját azáltal, hogy igény esetén másolatot küldenek, vagy úgynevezett könyvtárközi kölcsönzés keretein belül elérhetővé teszik az ott található dokumentumokat más könyvtárak számára.
A felsőoktatási könyvtár
A felsőoktatási könyvtárak feladata az adott oktatási intézmény oktató és tudományos tevékenységének kiszolgálása. Ezek a könyvtárak is nyilvános könyvtárak, elsősorban mégis a felsőoktatásban dolgozó oktatók és az ott tanuló hallgatók igényeivel foglalkoznak. A megjelenő új könyvtári technológiákat általában az ebbe a kategóriába tartozó könyvtárak vezetik be elsőként.
Az iskolai könyvtár
Az iskolai könyvtárak az oktatási intézményekben működnek. Az ebbe a típusba tartozó könyvtárak feladata, hogy biztosítsák a tanároknak és a diákoknak a tanításhoz és a tanulmányokhoz szükséges dokumentumokat.
Ezen felül az iskolai könyvtárban tartott könyvtárhasználati órákon, foglalkozásokon sajátítják el és gyakorolják a tanulók az önálló könyvtárhasználathoz szükséges tudnivalókat is.
Kisebb településeken megeshet, hogy az iskolai könyvtár a település legnagyobb könyvgyűjteménye, ezért ezeken a településeken az iskolai könyvtár közművelődési feladatokat is elláthat.
Bibliográfia
A könyvtári tájékoztatásban és az információszerzésben fontos szerepet tölt be a bibliográfia. Ez a kiadvány áttekintést ad különféle tárgykörök, tudományágak ajánlott műveiről. Ezeknek a műveknek gyakran nem csak az azonosításhoz szükséges jellemző adatait, hanem tartalmi ismertetéseit is olvashatjuk a bibliográfiákban. A Magyar Nemzeti Bibliográfia Magyarország területén, illetve magyar nyelven megjelent valamennyi dokumentumot, valamint magyar személyek műveinek külföldön megjelent fordításait, valamint a nemzetre vonatkozó idegen nyelvű műveket is tartalmazza.
Referáló folyóirat
Egy adott témával kapcsolatban nagyon sok információ jelenik meg a szakfolyóiratokban. Az ezekben történő keresést könnyíti meg a referáló folyóirat. Ez a típus egy-egy szakterület világviszonylatban is legjelentősebb folyóirataiban megjelent cikkek azonosításához szükséges adatok mellett a cikkről szóló ismertetést is tartalmaz. A referáló folyóiratok ma már általában számítógépes feldolgozással készülnek, mert ezzel a módszerrel gyorsabb mind a megjelenés, mind a későbbi használat is.