Ha egy adott témában szeretnénk mélyebb ismereteket szerezni, fordulhatunk információs központokhoz is. Ezek a központok egy adott szakterülethez tartozó információ-szolgáltatással, tájékoztatással, az ehhez szükséges dokumentumok gyűjtésével, használatra bocsátásával foglalkoznak. Emellett információs kiadványokat, bibliográfiákat, referáló folyóiratokat is készítenek.
Az információs központok szolgáltatásai
Egy kiválasztott szakterület régebbi és frissebb információit segíthetnek megtalálni az információs központok. Az információ-szolgáltatás mellett feladatuk az adott területhez tartozó dokumentumok gyűjtése. Ehhez alkalmaznak számítógépes technológiát is. A nyomtatott dokumentumok használata általában ingyenes, a számítástechnikai szolgáltatásokért, másolatkészítésért gyakran meghatározott térítési díjat kérnek. Szintén fizetni kell az általuk közreadott kiadványokért: bibliográfiákért, folyóiratokért, CD-ROM-okért is.
Információszolgáltatás
A szakkönyvtárak mellett az információs központok egy adott szakterülethez tartozó információ-szolgáltatással foglalkoznak. Az információ-szolgáltatás keretében az információs központok az általuk gyűjtött információkat, dokumentumokat bocsátják további felhasználásra az informálódni szándékozók rendelkezésére
Például az Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár a műszaki és természettudományok területét felölelő gyűjteménnyel áll az érdeklődők rendelkezésére.
Számítógépes adatbázis
A számítógéppel végzett munka során nagyon sok adat halmozódik fel. A könnyebb kezelhetőség érdekében célszerű ezeket valamilyen rendszer szerint tárolni.
A számítógépes adatbázis az adatok számítógépen tárolt rendszerezett gyűjteménye. Ezek a tartalmilag összefüggő adatok rendezett, az adatbázis használója által könnyen visszakereshető formában vannak tárolva.
Az adatbázis valamelyik háttértárolón elhelyezett állományokból áll. A dokumentumokhoz tartozó adatokat az adatbázis állományban lévő rekordok tartalmazzák, a rekordok tartalmát pedig a mezők segítségével határozzák meg.
Ezt úgy képzelhetjük el, hogy barátainkról nyilvántartjuk a nevüket, a születésnapjukat, a telefonszámukat és az e-mail címüket. Ezek az adatcsoportok lesznek a mezők. Ha papíron készítjük el, a táblázat első sora tartalmazza az adatcsoportok megnevezését. Ez alatt sorakoznak barátaink megfelelő adatai a rekordokban.
Dokumentum
Az ismeretek megőrzésére, tárolására szolgáló anyagok, eszközök a dokumentumok, vagy más néven információhordozók. Eredeti jelentése: bizonyíték. A tároláshoz használt hordozóanyag szerint beszélhetünk írásos, képi, audiovizuális és elektronikus dokumentumokról.
Információ
Az információ az élőlényekre, dolgokra, eseményekre, ezek létére, viselkedésére vonatkozó adat, tájékoztatás vagy felvilágosítás. Ez az ismeret közvetlen tapasztalatszerzés útján, vagy valamilyen dokumentumból ismerhető meg, értelmezhető.
Családtagjaink, barátaink arcáról, viselkedéséből már leolvashatjuk, milyen a hangulatuk; ha egy kutya farkcsóválva vagy vicsorogva néz ránk, a fejünkben összeáll az információ, érdemes-e közelíteni. Régi korok embereinek életét pedig történetírók leírásai alapján tudjuk elképzelni.
Információs forrás
Az információforrás, vagy más néven dokumentum olyan eszköz, amely a különböző típusú információk megőrzésére szolgál, illetve a történelem folyamán szolgált. Korábban információs forrás volt a kő, agyag, vagy a papirusz, melyekre feljegyzések kerültek. Napjainkban a papír, film, hangszalag mellett egyre jellemzőbb dokumentumok a számítástechnikai adathordozók: a hajlékonylemez, a merevlemez, a CD-ROM.